Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A NATO, EU miért támogatta...

A NATO, EU miért támogatta Szerbia felosztását és miért ellenezte Ukrajna felosztását? És az osztozkodáskor Észak-Koszovó miért nem maradhatott Szerbia része?

Figyelt kérdés

Szerbiában 20% volt az albánok aránya, viszont a déli tartományában, Koszovóban 85% volt az arányuk. Koszovó északi részében, 4 járásban viszont 90%-ban szerbek laknak, akik ellenezték az elcsatolást Szerbiától. Ezt is figyelembe lehetett volna venni.


Ukrajnában kb. 17% volt az oroszok aránya, viszont a Krím-félszigeten 65%-os abszolút többségben voltak és az orosz anyanyelvűek aránya 77% volt. A 2014-ben elszakadt Donyeckben a 2001-es népszámlálás szerint 48% volt az oroszok aránya és 87% orosz anyanyelvű, Luhanszkban ez 47, ill 85% volt. Így érhető, hogy itt népszerűtlen volt az erősödő ukrán nacionalizmus, a törekvés az orosz nyelv visszaszorítására, betiltására. A megosztottságot mutatta, hogy a 2014-es polgárháború előtt a Donbaszban 90% inkább Oroszországhoz és az Eurázsiai Unióhoz közeledett volna, míg Ukrajna nyugati felében 90% inkább az EU felé akart integrálódni. A NATO csatlakozást is csak az ország nyugati fele támogatta, Keleten inkább ellenezték ezen törekvéseket a 2000-es években. Ezek alapján itt is logikusnak tűnhetett a felosztás a nemzetiségi, kulturális, gazdasági, politikai ellentétek megoldására, hasonlóan, mint Szerbia esetében.



2023. aug. 1. 21:43
 1/9 anonim ***** válasza:
76%
Üzlet, gazdasági érdekek miatt.
2023. aug. 1. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
74%

Ahogy 1-es írta.

Az érdek ugyanaz volt, csak akkor a koszovóiaknak kedvezett, most meg az ukránoknak kedvez. Már ha egy rommá lőtt ország meg 300 ezer halott ukrán katona az kedvezőnek lehet nevezhető.

Mindkét esetben a gazdasági érdek és az oroszokkal való szembenállás volt a mozgatórugó.

2023. aug. 1. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
38%
Szerbia felosztását azért támogatta a nato mert a balti térségben nem volt Amerikai befolyás. Koszovó létrejöttével ez valósult meg
2023. aug. 1. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
51%
Gondolom senki sem volt Dubrovnikban közületek és senki sem látta a megmaradt szerb lövésnyomokat, meg, hogy milyen pusztitást vittek véghez a "saját" népükkel, köztük a magyarokkal szemben.
2023. aug. 2. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 kürasszír ***** válasza:

Kedves kérdező!


Csakhogy Oroszország nem csak az orosz többségű ukrajnai területekre tartana igényt.


Zaporizsja és Herszon megyék egyértelműen ukrán többségű és ukrán érzelmű területek, de Oroszország mégis igényt tart rájuk.

2023. aug. 2. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

#5


Igen, Zaporizsja és Herszon ukránpárti, nekik vissza kellene térni Ukrajnához a békeszerződés keretében. Viszont amíg tart a háború, addig kulcsfontosságú Oroszországnak a Krím ellátása, védelme szempontjából.


Donyeck és Luhanszk esetében pedig a függetlenség lenne jobb, mert veszélyes precedens lenne, ha Oroszország annektálhatná a háborúban. A NATO sem engedi, hogy Koszovó és Albánia formálisan egyesüljön. Szerintem ezeknek az elszakított területeknek hivatalosan függetlennek kellene maradni.

2023. aug. 2. 22:37
 7/9 anonim ***** válasza:
53%

#6 "Donyeck és Luhanszk esetében pedig a függetlenség lenne jobb, mert veszélyes precedens lenne, ha Oroszország annektálhatná a háborúban."

Ez a hajó már elment, mert már Oroszországhoz csatolták azokat a területeket. Most visszacsinálni már akkora presztizsveszteség lenne az oroszoknak, amire nem lesznek soha hajlandóak.

2023. aug. 2. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

#7


Ebben van igazság, de ez lehetne kompromisszum. Az annexió elég új dolog. 2014-től Oroszország Donyeck és Luhanszk Ukrajnán belüli speciális státuszát, autonómiáját követelte. 2022 elején elismerték őket független államnak. És csak tavaly ősszel döntöttek az annektálás mellett.


Nagy prezstízsveszteség az lenne, ha az ukránok visszafoglalnák.


Néhány év (évtized?) múlva, ha az oroszoknak elegük lenne a szankciókból, szeretnének visszatérni a nemzetközösségbe, békülnének a Nyugattal, akkor muszáj lesz valami engedményt tenni. Így is mondhatná az orosz propaganda, hogy megvédték a kelet-ukrajnai oroszokat és létrejött két új ütközőállam Ukrajna és Oroszország között.

A Nyugat meg mondhatná, hogy megakadályozta az orosz területi terjeszkedést, nem sérült az annexió tilalma a nemzetközösségben. A kompromisszumos rendezésnek az is a része lehetne, hogy Koszovó, Donyeck és Luhanszk egyszerre csatlakoznak az ENSZ-hez. A megbékélés után pedig Szerbia és Ukrajna is megindulhatna az EU csatlakozás felé.

2023. aug. 2. 23:41
 9/9 anonim ***** válasza:
59%

A Nyugat ebbe nem ment bele, sem Ukrajna. Ez a hajó elúszott. Először csak autonómiát kértek az oroszok, nem tetszett. Aztán a két megye függetlenségét, az sem tetszett. Aztán elvettek 4 megyét.

A nyugat ezt is el fogja adni győzelemként, ne legyenek kétségeid.

2023. aug. 6. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!