Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az átépítés lett volna a jobb út?

Az átépítés lett volna a jobb út?

Figyelt kérdés

1995-2000 magasságában a magyar hadseregben tervezték a meglévő MiG-21, MiG-29 gépek egy részének korszerűsítését. Aztán abból nem lett semmi, kidobtak minden "keleti" technikát.

Olcsóbb lett volna kihagyni a NATO-tagságot, meg a teljeskörű katonai nyugatosítást? Egy olyan légierő, amely fő vonalakban az alábbiakból áll, hatékonyabb lenne a mai, NATO-szabványú magyar légierőnél? Tehát:

12 MiG-29 gép (nyugati vagy keleti segítséggel korszerűsítve)

12 Szu-22 (például lengyel vagy francia, izraeli, orosz se. korsz.)

12 MiG-21 (izraeli vagy orosz segítséggel korszerűsítve)

15 L-39 Alba korszerűsítve

Légvédelmi rakétarendszer: Sz-300 (kis mennyiségben)



márc. 28. 08:13
 1/7 A kérdező kommentje:
Az interneten olvasható adatok szerint ez kedvezőbb költségű alternatíva lett volna, mint a Gripen-flotta felállítása. Ráadásul akkor életet lehelt volna a haldokló és a mai helyzetben kapkodva, sietősen, hatalmas erőfeszítésekkel szinte a 0-ról újraindított hazai hadiiparba. Ugyanezt a szárazföldi technika esetében (pl. T-72, BMP-2, önjáró tüzérségi rendszerek, könnyű rakétatüzérség) is járható lett volna. A helikoptereknél a Mi-17 és a Mi-24 két bevált család, ezek korszerűsítve elérik a napjainkban megkövetelt szintet. Tudom, Sz-300-unk nem volt, de Ukrajnától vagy Oroszországtól nyilván tudtunk volna elfogadható áron venni 1 vagy 2 üteget. Ehelyett döntéshozóink kb. 1998-2000-től több fokozatban kivágtak-kivágnak mindent, ami keleti. Holott, mint ma látjuk, ezek az eszközök (korszerűsítve) ukrán kézben magas veszteségeket okoztak a támadóknak.
márc. 28. 08:42
 2/7 PMC Wagner ***** válasza:
83%

Azt a hibát követed el kérdező hogy mai szemmel gondolkodsz az akkori viszonyokat nem veszed számításba.


akkoriban ez nem igen volt lehetséges. Akkoriban még az erősebb jobb hardware mindenképpen sokkal nagyobb is volt stb. így nem volt integrálható. Csupán a 2000 es évek második felében kezdtek el csökkenni a méreteik ezeknek a dolgoknak és az öreg cuccokba is be lehet tenni modern műszereket.

márc. 28. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

#2:

Találos kérdés: A MiG-21-93-ban mire utal a 93?

Találos kérdés 2: Az izraeliek melyik évben tettek nekünk ajánlatot a 21-esek átépítésére izraeli lokátorral?

Találos kérdés 3: Mikor ajánlgatta a MiG-29-ek átépítését a DASA?

Találos kérdés 4: Az orosz ipar mikortól tdta volna szállítani a "Zsuk"-radart?

Érdemes utánanézni az indiai MiG-21 és MiG-29 korszerűsítési programoknak. Ott (orosz segítséggel) ezek valóban megvalósultak.

https://www.youtube.com/watch?v=x0nIBjQivY4

https://www.youtube.com/watch?v=V4CtsYcxbn4

márc. 28. 10:55
 4/7 A kérdező kommentje:

Ezzel szemben nálunk ezt érték el a Horn/Orbán/Medgyessy/Gyurcsány kormányok döntéshozó politikusai és tanácsadóik:

https://www.youtube.com/watch?v=Ko0vvwMJslQ&t=243s


Köszönjük:)

márc. 28. 11:01
 5/7 Salamon Bálint ***** válasza:
Azt tudjuk, hogy mennyi tartalék repült óra volt még a vasakban a lekonzerváláskor? Csak mert ugye az az alapja minden modernizációnak.
márc. 28. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az a probléma, hogy ebben a "játékban" nem maradhatsz középen. Vagy nyugatra (NATO), vagy keletre (oroszok) le kell tenni a garast. A keleti gépekhez meg csak addig kapod az alkatrészt, utánpótlást amíg be nem állsz a NATO-ba. Utána csak csörgedezik, a legjobb cuccokat már nem kapod meg.

A korszerűsítés másik problémája, hogy a Mig-21, Szu-22 már akkor rendkívül elavult típusok voltak. Igen, a románok korszerűsítették, de mit is kaptak eredményként? Egy, az alaptípushoz képest lényegesen jobb, de egy új, korszerű 4. gen. nyugati géphez képest meg lényegesen rosszabb típust. Mindezt azért, hogy a korszerűsítésére fordított pénz most menjen ki az ablakon. Olyan ez, hogy a zsugiliba is rakhatsz ABS-t, meg érintőképernyős monitort, de attól a kaszni és a motor még zsiguli marad - el fog maradni a képessége egy új opelhez, vagy skodához képest. Míg nem annyira elvulttá válik hogy már semmi értelme nincs tovább üzemben tartani, az addig a korszerűsítésére fordított pénzt kidobtad az ablakon.

márc. 29. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

#5: Szerinted az izraeliek és z oroszok ajánlatot tettek volna, ha nincs még a magyar gépekben bőséges üzemidő? Ők ne tudták volna?

A Fulcrumok esetében a 4. számú kommentnél betett videó egyenként hozza a magyar használatban szereplő példányok adatait. Ezt vesd össze azzal, hogy a 29-es sárkány élettartama kb. 2500 óra. Eredetileg. Mert az átépítés felülvizsgálattal, megerősítéssel járt volna és tudtommal így már 4000 órás élettartam tervezhető be.

A Szuhojainkban bőven volt még repidő, a 21-es bisz változatának pontos adatait nem ismerem, de mint fent írtam, megkeresések, ajánlatok érkeztek-aminek nyilván logikus oka volt. Ezenfelül a horvát és a román gépek egy része (korszerűsített formában) a közelmúltig repült. A románok csak mostanában selejtezik őket, a horvátok ráfaragtak, amikor hittek az ukrán üzleti partnernek, és ebből pár éve kivonás lett, de ez az ő hibájuk, a csudának kellett pont az ukránokkal üzletelni felújítás ügyben (Másodszorra, mert az elsőnél izraeli céggel szerződtek.)

márc. 29. 07:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!