Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Két épületből álló társasház...

Két épületből álló társasház egyik felújításánál eltértek az alapító okiratba foglalt módosításoktól, milyen jogi lépést tehet a másik ház?

Figyelt kérdés

Az egyik épület lakóépület, míg a másik irodaépület volt eddig. Utóbbit megvásárolta egy vállalkozó, lakásokat alakítanak ki, melyeket értékesíteni kívánnak. Hosszas egyezkedés után nemrég megtörtént az alapító okirat módosítás. De az átépítés alatt ettől eltérnek. Pl.: Eddig be volt építve a tetőtér, ahol két lakást alakítottak volna ki az alapító okirat módosításba foglaltak szerint, ám mégsem lesz beépítve (padlásszerűség mard).

Újabb alapító okirat módosítást kell eszközölni vagy így is megkapják a lakóépületté minősítést, lakhatási engedélyt a felújított épület? Eltérhetnek egyáltalán a tervektől és az alapító okiratba foglaltaktól?



2019. júl. 20. 17:44
 1/4 anonim ***** válasza:

A végleges építési engedélytől eltérni csak az építésügyi hatóság engedélyével lehet. A kérdező megkapja majd az adott ingatlan használatbavételi engedélyét, ezellen kell majd fellebbezni.


Ha az épület nem felel meg az alapító okiratban foglaltaknak, akkor az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéshez az alapító okirat módosítása szükséges. A földhivatal döntését itt is fellebbezheti a kérdező.

2019. júl. 20. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
1-es vagyok, az előbbihez két jogszabály: 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról és 2003. évi CXXXIII. törvény a társasházakról.
2019. júl. 20. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Annyit még hozzátennék, hogy nem ugyanaz a helyzet ha van engedélyük a tetőtér beépítésére, de még sem teszik meg, mint fordítva, ha engedély nélkül építették volna meg.

Szerintem az nem okoz kockázatot sem, visszaélést sem, ha egy lehetőséget most nem használtak ki. Például nekünk is arról szólt az építési engedélyünk, hogy 2 fűrdőszoba lesz a házban, de az egyik még sem készült el mikor a lakhatási engedélyt megadták, csak 10 évvel később. Mivel maga a lakás így is teljesen működőképes volt, ez nem befolyásolt semmit.

Ha az két külön lakás lenne és a tetőn így nem változtattak és mégis megfelel minden előírásnak, akkor a jelenlegi átadása fog megtörténni. Esetleg később elvégzik a további munkálatokat és akkor majd ismét kell lakhatási engedélyt kérniük arra a két új lakásra. Nekik lesz nehezebb, hiszen akkor a házban már lakók is lesznek közben.

2019. júl. 20. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ!

Még egy kérdés:

"Ha az épület nem felel meg az alapító okiratban foglaltaknak, akkor az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéshez az alapító okirat módosítása szükséges."


Jól értelmezem? Mivel, a jelenlegi összes tulajdonos (lakóépületi lakástulajdonosok + az átépítés alatt álló épület tulajdonosa által) nemrég aláírt társasház alapító okirat módosításának nem felel meg az átépítés, akkor új alapító okiratot kell írni, azaz ismét módosítani a legutóbbit?

2019. júl. 20. 23:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!