Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A sorkatonaságban az öreg...

A sorkatonaságban az öreg katonák tényleg ilyeneket csináltak a kopaszokkal?

Figyelt kérdés

Amiről főképp lehet hallani, az a fogkefével padlómosatás.

De nemrég olvastam Szelíd Zoltán "Álljon meg, katona!" c. regényét. Abban olyasmi dolgok történnek, mint:

Elveszik a kajájukat, amiket bevisznek magukkal, sőt utána már nekik viszik a kaját, megparancsolják, hogy miket vigyenek be.

Egy kopasz levelet kap otthonról, amiben a barátnője szakít vele. Elveszik tőle, és direkt felolvassák mindenki előtt, és szétröhögik magukat.

Arra kényszerítik a kopaszokat, hogy állatokat utánozzanak, bújjanak be az ágy alá, és ott különféle megalázó dolgokat csináljanak.

Egy kopaszt, aki vissza mer szólni, és lázadni próbál, szíjakkal kikötöznek a végtagjainál az ágylábakhoz, és kanállal alaposan megütlegelik.

És ilyesmik. Tényleg ezek mentek a sorkatonaságban?



ápr. 17. 10:08
1 2 3 4 5
 31/48 anonim ***** válasza:
22%

Rangban feletted állónak - nyilvánosan - nem szólhattál vissza, mert az függelemsértés és komoly következményekkel járt. Ezért nagyon harapott mindenki.

A sereg egy ilyen hely. Ha kijelölnek 5 embert, annak menni kell szó nélkül, mert ha nem akkor adott esetben nem csak ők hanem a másik 50 is meghal.

ápr. 21. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/48 anonim ***** válasza:
58%

1986-1987-ben voltam katona. Fél év Kalocsa, utána már őrmesterként egy év Lenti. Kalocsán semmi különösebb szívatás nem volt, legfeljebb ilyen semmiségek. Valamit rosszul csináltunk a gyakorlótéren, aztán a hadnagy mondta, hogy kúszva kerüljünk meg egy elég messze levő fát, vagy egyszer az egyik hadnagy, akihez nem sok közünk volt, csak a mi folyosónkon volt az irodája, ordítozott aztán megtapsoltuk, utána nem mehettünk a színházterembe filmet nézni. Kalocsán mi úgynevezett hallgató elvtársak voltunk, (azok voltak ilyenek, akik előtte főiskolára jártak), ott képeztek ki tartalékos tiszthelyettesekké, amit mi állítólag önként vállaltunk (ja, persze ott tudtuk meg). Annyi előnye volt, hogy rajonként külön körletben voltunk, rendes heverőkön aludtunk, nem vaságyakon, nem voltunk együtt öreg katonákkal, egymással meg nem toltunk ki. Mi is hallottunk olyanról, hogy valaki, igaz nem a mi időnkben, az őrségben öngyilkos lett.

Lentibe már őrmesterként kerültem szakaszparancsnoknak. Nem voltam hivatásos, én nem szívattam a katonákat. Minek, hiszen a hivatásos tiszteket mi sem szerettük. Igazából komolyabb szívatásokat nem láttam, egy-két kisebb dolog előfordult, például: egyik kopasznak levágták a haját 0,8-asra, ugyanennek egyszer rövidre vágták a pizsamanadrágját és a fenekénél két ovális lyukat vágtak rá, aztán mondták, hogy vegye fel. Egyszer a kopaszok este nem akartak takarítani, a tisztek már nem voltak benn, az írnok, aki öreg katona volt, felsorakoztatta őket a folyosón, aztán megkúszatta őket fel-alá, így a ruhájukkal törölték fel a követ. Egyszer voltunk egy kihelyezett őrségben, ahova a Rezi Bázisról hordtuk a kaját, ott mutatott a velünk levő hadnagy egy betemetett gödröt, amit kiásatott, majd betemettetett a kopaszokkal, mert azok valamit nem csináltak meg. Egyszer volt egy század sorakozó, amikor megjött a századparancsnok az őrvezető véletlenül bal kézzel tisztelgett. A katonák kinevették. Ekkor a hadnagy ennyit mondott: „hátra arc”, „harchoz”, „föl”, „harchoz”, „föl” és ez így ment vagy öt-tíz percig, na utána már nem volt kedvük nevetni. Persze előfordult, hogy a tisztek ordibáltak, utána mikor elmentek volt, hogy csak kiröhögték, kifigurázták őket. A „kanalazásról” én is hallottam, de nálunk ilyet nem láttam. A „kanalazás” nem kifejezetten büntetés volt, hanem ezzel „avatták” fel a kopaszokat.

A magasabb rangúaknak nem lehetett visszaszólni, mert a következményekkel járt. Bár Lentiben volt kivétel. A reggeli tornára Lakatos honvéd nem ment le, hanem elbújt az ágy alá. Felment az ügyeletes tiszt és kiszúrta, azt mondta neki: „magát felírom kihallgatásra”. Erre Lakatos visszaszólt: „felírod te a k. anyádat.” Sem Lakatos honvéd, sem az éppen ügyeletes tiszt hadnagy nem volt százas, úgyhogy ebből nem lett semmi. Aztán volt olyan, hogy az őrmester bement a körletbe valamit akart a katonáktól, aztán Lakatos honvéd felkapta a baltát és kikergette a körletből, ennek sem lett semmi következménye. Aztán és is tettem ilyesmit. Már az utolsó napokban voltunk Lentiben, az egyik körletben feküdtünk az ágyon. Aztán megjelent egyik őrvezető és mögötte Góbor hadnagy, és szólt a katonáknak, hogy menjenek takarítani. Az őrvezető hangját hallottam, de a Góbort nem láttam, aztán jó hangosan ezt mondtam: „menjen takarítani a Góbor, az a kopasz”. Aztán láttam, hogy ott áll az őrvezető mögött. Mindezt a katonák jelenlétében, hát a pali kékült zöldült, aztán azt motyogta, hogy ezt majd megbeszéljük. Csakhogy azt nem tudta, hogy mi már másnap megyünk vissza Kalocsára leszerelni. Góbor egy akkor végzett hadnagy volt, ezért mindenki csak kopasz hadnagynak hívta.

18

„Hálistennek nem voltam már katona. Ha bevittek volna és ilyeneken kellett volna keresztülmennem, két nap után felgyújtottam volna az egész laktanyát, vagy halomta lőttem volna a fél szakaszt”

Látszik, hogy nem voltál katona, miután bevittek, olyan kisfiú lettél volna, hogy, ha nem kérdeznek, akkor meg sem mertél volna szólalni. Vittünk mi kopaszokat Debrecenből Lentibe, láttad volna őket, úgy be voltak tojva, hogy csak na.

ápr. 22. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/48 anonim ***** válasza:
65%
32-es szóval minden csak a becsicskulásról meg a csicskításról szólt. Az öreg ugyanolyan honvéd, mint a kopasz, tehát nincs rangban fölötte, nincsenek előjogai, nem dirigálhat újoncnak. Milyen alapon csicskáztat?
ápr. 22. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/48 anonim ***** válasza:
68%
Úgy tudom, Sz. Z. említett regénye nagy nagy vonalakban megtörtént eseményeken alapszik, ezt-azt már nem is írt bele, mondván, hogy "a kívülálló olvasó azt már úgysem hinné el". Tehát a valóság (azon a helyen) inkább durvább volt, mint a könyv.
ápr. 22. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/48 anonim ***** válasza:

„Az öreg ugyanolyan honvéd, mint a kopasz, tehát nincs rangban fölötte, nincsenek előjogai, nem dirigálhat újoncnak.”

Ez így igaz a kopasz, a gumi és az öreg katona is honvéd. A guminak és öreg katonának valóban nem lenne joga dirigálni a kopaszokat. Ennek ellenére mégis dirigálták a kopaszokat olyan „jogon”, hogy ők már előbb voltak ott. Lentiben volt olyan is, hogy néhány kopasz elkapta az egyik öreg katonát a lábainál fogva és fejre állították. Aztán nem volt semmi csak röhögtek. A gumi és öreg katonák között voltak rendfokozatban feljebb állók is. A rajparancsnokok és írnokok már őrvezetők, tizedesek, vagy szakaszvezetők voltak. Ők adhattak parancsokat a honvédeknek.

Egyébként nem a csicskáztatásról szólt. Amiket leírtam, azok nem mindennapos dolgok voltak. A folyosón kúszatás a 3. zászlóaljnál a 8. században történt, amíg ott voltam ez az egy eset történt. A haj rövidre vágása és pizsama kivágása a 2. zászlóalj 6. századában történt, ott rövidebb ideig voltam, ott csak ezzel az egy gyerekkel fordult elő ilyesmi. Pedig a 6. század volt a „bűnöző” század, igen vegyes összetétellel. Egyetemi előfelvételisek, Zala megyeiek, Szabolcsiak, innen-onnan „barna bőrűek”.

Itt van néhány kép a Lenti laktanyáról:

[link]

Ez pedig a lenti laktanya katonáinak nyelvhasználata:

[link]

ápr. 22. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/48 anonim ***** válasza:
60%
35-ös teljesen mindegy, egy marhaság volt az egész sorkatonásdi
ápr. 22. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/48 anonim ***** válasza:

36

Igazad van, semmi értelme nem volt.

ápr. 22. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/48 anonim ***** válasza:
68%

Lehetett volna értelme, de csak úgy, ha iskolázottsági szinthez kötik. Akinek legalább érettségije van+fizikailag, idegileg alkalmas, annak kötelező. Aki szakmunkást végzett, az önkéntes jelentkezéssel bekerülhet.

Ez alatt a végzettségi-értelmi szint alatt ne kapjon már fegyvert a kezébe, meg ne is zavarja a többieket. Akkor elég egy 4 hónapos (az állam által korrektül fizetett) kiképzés (normális ellátással). Aztán mondjuk 38 éves korig évi 1-2 tartalékos továbbképzéssel töltött hétvége, vagy heti 1 nap, amelyet ha összegyűlik mondjuk egy hét, akkor napra megegyező időtartamú ingyenes családi nyaralási lehetőséggel viszonozna az állam.

ÍGY lenne, lett volna értelme, és némi vonzereje.

ápr. 23. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/48 anonim ***** válasza:
Folyt: A "heti 1 nap"-ot úgy értem, hogy évi 1-2 alkalommal heti 1 nap...
ápr. 23. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/48 anonim ***** válasza:
Akkor az államnak elég lenne egy 1000 jól képzett tisztből, 3000 tiszthelyettesből, 4000 szerződéses katonából álló jóval kisebb és kedvezőbb költségvetésű hadsereg.
ápr. 23. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!