Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Melyik fegyvert tiltották be...

Melyik fegyvert tiltották be az első világháborúban, mert annyira szörnyű sebeket lehetett okozni vele? Hosszú, szuronyos.

Figyelt kérdés
2011. ápr. 19. 18:42
1 2
 11/17 Gatyagumi ***** válasza:
81%

Lehet, hogy későn írok, de úgy érzem, meg kell tennem.

Az előző válaszok nagy részét felejtsd el, légyszíves, mert oltári jó poénok vannak bennük, de információ az nem túl sok :-(


Szóval. Amire gondolsz, és valószínűleg erre gondolt az is, akitől hallottad, a nem a fegyver. Hanem a lőszer, pontosabban a lövedék.

Ha egy fegyverből kilőtt lövedék külső borítása, azaz köpenye (általában réz a puha ólombelső körül) teljesen beborítja a lövedéket, akkor azt teljes köpenyes lövedéknek hívjuk.

Ennek az a tulajdonsága, hogy a testbe csapódva, amennyiben nem ér csontot, viszonylag kevéssé deformálódik. Ennek az a következménye, hogy a bemeneti seb, a sebcsatorna és a kimeneti seb viszonylag "tiszta", nem roncsolódik végzetesen nagy terület. Tehát a sebesülésből való felépülés esélye sokkal nagyobb.


A probléma az, ha ez a kemény külső rézköpeny a lövedék hegyét nem borítja be, vagyis ott "kilátszik" az ólom. Az ilyen lövedék a levegőnél sűrűbb testszövetekbe csapódva deformálódik, mivel a puha ólom nem képes megtartani eredeti alakját. Ez a deformálódás azt eredményezi, hogy a lövedék átmérője hirtelen megnő, ahogy "összenyomódik", megváltozik a súlypontja, és ahogy halad előre a sebcsatornában, "megbillenhet".

Ez a lövedék az előzőhöz képest hatalmas roncsolást végez, még a kevésbé halálos találatok is pillanatok alatt végeznek az áldozattal, mert a sebcsatorna kiterjedt roncsolódása és az óriási kimeneti seb drasztikusan lecsökkenti a túlélési esélyeket.


A lövészárokharcokban sok katona a gyári teljes köpenyes lőszerek hegyét megreszelte, hogy eltávolítsa a köpenyt, így készítve dumdum lőszert.


Ezt a lőszertípust tiltották be nemzetközi egyezményekben, és a reguláris hadseregek nem is alkalmazzák.


Vadászlőszerként viszont továbbra is alkalmazásban maradt, hiszen egy kevésbé pontos találattal is azonnali, kevésbé fájdalmas halált okoz a vadnak.


Remélem segítettem.

2012. febr. 10. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 Pro Patria ***** válasza:
54%
Én is a dumdumot írtam, kollega.
2012. febr. 11. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Gatyagumi ***** válasza:
70%

Nagyon is helyesen, kollega.

Ezért írtam, hogy a válaszok nagy részét felejtse el, nem pedig azt, hogy mindenki hülyeséget írt.

Azért van néhány válasz, ami mosolyra fakaszt...

2012. febr. 11. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
Én a Mauseres hozzászólást írtam igaz tévedtem a kérdéssel kapcsolatban, de amit írtam nem hülyeség ;)
2012. febr. 11. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 Gatyagumi ***** válasza:
100%

Teljesen offolok, bocs a kérdezőtől!


Előzőnek:

Nagyon tetszett a hozzászólás, örülök, hogy nálam sokkal tájékozottabbak is szórják tudásuk morzsáit!

Én spec. csak nagyon nagy vonalakban vagyok tisztában a kérdéssel, a dumdum nálam is csak tipp volt.

Technikai kérdéseknél általában próbálok értelmesen felelni minden kérdésre és csak olyasmit beírni, amiről tudom, hogy nem hülyeség.

2012. febr. 11. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
54%

Kérdező, szerintem te a mannlicher tipusú puskára gondolsz.

Erre, ha jól tudom gyakran tettek hosszú fogazott szuronyt.(ilyenek pl. az utászszuronyok)

2012. júl. 28. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim válasza:
77%
A sörétes puska is ilyen volt. Lefűrészelték a cső nagy részét, és úgy használták amikor az ellenséges lövészárkokba bejutottak. Nem volt konkrétan betiltva, de a katonák egymás közt elítélték ennek a használatát, és akinél ilyet találtak, az komoly tetorziókra számíthatott. Akárcsak a fogazott szurony esetében.
2016. ápr. 19. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!