Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Milyen távolra lőtt el a...

Kovendel kérdése:

Milyen távolra lőtt el a Király géppisztoly?

Figyelt kérdés
Maximális célzott lőtávként kb. 600 métert szoktak megjelölni. Ez nem irreálisan magas? Vagy ha tényleg ilyen messzire hatásos volt, akkor lehetett esetleg golyószóróként is használni? Vagy keverem a szezont a fazonnal?

2011. nov. 29. 21:02
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A géppisztolynak nem az a feladata, hogy távolra lőjenek vele hanem, hogy közelharcban nagy tűzerőt biztosítson. Amúgy leheséges, hogy ellőtek vele 600 méterig pontosan, de kétlem, hogy ez olyan túl általános lett volna mert a 9×25 mm Mauser pisztolylőszer nem volt valami nagy erejű és pontos lövedég a távollövést illetően, de nem is erre fejlesztették ki.
2011. nov. 29. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
76%

Keverednek a dolgok. A világháborús hadipuskákon az irányzékokat esetenként 1500 m-ig is bejelölték (érdekes módon nem lineáris, hanem változó görbületű pályán (pl. Gew-98) lehet állítani, ami jól követi a lövedék esését), ami nyílt irányzék esetén persze esélytelen (250-300 m már nagyon jó lövészt, álló célpontot és föltámasztást igényel). Ez egyrészt adódhatott az irreális elvárásokból, másrészt lehetett reklámfogás is.


Maroklőfegyvereknél célzott/hatásos lőtávolság 15-20 m, a lövedék ölő hatása 350-500 m, maximális lőtávolság 1500-2000 m. Ebből látszik, hogy célzott lövést géppisztolyból legföljebb 100-150 m-ig (rövid csőhossz, ergonómia miatt nagy szórás, egyeslövés), míg terület cél elleni össztűz esetén (kalibertől függően) akár 500 m-ig is lehet hatásos tüzet elérni. De ez nem az egyes katona célzott lövése. Azonban takarékossági okokból ezt nem alkalmazták, a géppisztolyok közelharci fegyverek (lövészárkokban, épületekben); nem véletltenül használták a nehezebb géppuskákat, golyószórókat (puskalőszerrel).

2011. nov. 30. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 homo ludensz ***** válasza:
Általában a géppisztolyok a PPS-t leszámítva 300 méteren fejtik ki a max. hatást. A lövedék optimális becsapódását illetően. Soha nem lő egy rövid sorozatnál többet normál esetben senki mert felrántja a csövet jobbra ,tehát a több lövés találata esetleges. Az elméleti tűzgyorsaság és az ezer méterig ölőhatás lehet reklámfogás is.Egy géppisztoly még ha azonos lőszerből tüzel a csőhossz és a támaszték miatt soha sem ér fel egy golyószóróval.
2011. dec. 2. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ez azért erős túlzás. 300 m-en már akkora a lövedék esése, hogy célzott lövéseket nem lehet leadni (a szórásról nem is beszélve). Nem véletlen általános szabály (gépkarabélyokra is!), hogy 50 m-ig sorozattűz, 150 m-ig egyes lövés. A lövedéknek természetesen a sebessége csökken le (kis energiájú lőszerről van szó - gépkarabély és puskalőszerekhez képest), egyszerű ferde hajítás (mechanika) az egész. No már most, ha kisebb a sebessége, akkor kisebb a mozgási energiája is, így nem fejthet ki akkora hatást, mint közelebb. Nem emlékszem, hogy bárki írta volna, hogy a pisztoly lövedéknek 1000 m-ig ölőhatása lenne. Miután a géppisztolyt nem tűztámogató fegyvernek tervezték, föl sem merülhet bárkiben is az alkalmassága. Ellenben helyiségharcban (amire egyébként eredetileg is megszerkesztették) egy rövid és könnyű géppisztoly előnyt élvez a többi fegyverkategóriához képest (így a golyószóróhoz is). A fegyverek használhatósága mindig az alkalmazott módszer függvénye. "Nem a kalapács a hibás azért, mert nehéz vele egy csavart behajtani."
2011. dec. 2. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 homo ludensz ***** válasza:
Nem áll szándékomban vitatkozni veled főleg nem megcáfolni az állításod. Az AK 47 es géppisztoly? gépkarabély? lőtéren szerzett gyakorlati észlelésem jutott eszembe a kérdést olvasva. A 7.62 es acélmagvas lőszer változatlanul bizonyított ott hogy a fedezék mögé rejtett dolingert avatott kézben 300 méteren rongálta meg maximálisan. A puskalöszeböl tüzelő Gorjunov géppuska pedig szépen lebontotta az összerakott téglafedezéket.Minden lövedéknek van egy optimális röppályája és becsapódási sebessége,lehet hogy 5 méterről átviszi az emberi testet de a gyalogsági ásóval is le tudsz egy embert fejezni ha úgy adódik. A pisztolynál én sem gondoltam ezer m.-es ölőhatásra.
2011. dec. 3. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Szaknyelve válogatja. Orosz barátainknál géppisztoly, nyugati barátainknál gépkarabély (ami a köztes lőszert figyelembe véve találóbb). Furcsa fizika az, ahol csak az acélmagvas lövedék és "avatott kéz" miatt lesz hatásosabb 300-on, mint 100-on (föltételezem nem végeztetek rövidebb, hosszabb távolságokon többszörös mérést - ami a mérés megbízhatóságát megkérdőjelezi). Mi az a dolinger? Még sosem hallottam, google sem adott ki rá semmit és az I.Sz.É.K.Sz. sem. Mit jelent az, hogy "rongálta meg leginkább"? Hogyan kell ezt elképzelni? Továbbá a géppuskák hevederből tüzelnek, tehát nem lőszerből, hanem lőszert. Hogy a külballisztikához mi köze van a falat aprító géppuskának, nem tudom. Az biztos, hogy maximmal is vágtak már ki fát, nem egy nagy cucc (mindenesetre semmit nem árul el a lövedék trajektóriájáról). Az ásóval fejlevágós pedig még érthetetlenebb. Arról nem is beszélve, hogy adott esetben egy expanzív lőszer nagyobb roncsolást végezhet, mint egy teljes köpenyű, pláne egy acélmagvas (ami átszalad a testen).
2011. dec. 4. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 homo ludensz ***** válasza:
A dolinger a furnérból kivágott célalak ami mell, álló vagy futó embert ábrázolt a lövész felé eső oldala zöldre volt festve. Mindnek volt egy katalógus száma tehát egy éjszakai lövészet tervezésénél értelemszerűen tudták az érintettek hogy a 8/a futó alak x távolságon x sebességgel halad a pályán és x távolságból küzdi le a lövész.
2011. dec. 5. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Akkor ebben az esetben érdekes ötlet, hogy 300 m-en erősebb roncsolódást mutat a céltárgy, mert - teszem azt - egy ballisztikai zselétömbön végrehajtott kísérlet (ugye 3D-s) érdekes eredményekkel szolgálhatott volna (behatolási mélység, csatorna-szélesség, üregképződés, lökéshullám, miegymás), addig kérdés, egy kétdimenziós lemez hogyan teszi ezt meg. Nagyobb lyukat üt? (Mitől? Netán a lassabb lövedék már az instabilitási határon keresztbe fordult és úgy szaggatta át a lemezt?) Másrészről ismert, hogy az összenyomhatatlan folyadékkal telt szövetek nem ugyanúgy reagálnak a nagy sebességű tárgyakra, mint a szilárd céltárgyak (lásd: hidrodinamikai sokk, '60-as, '70-es évek kísérletei). Ez utóbbiban pedig érthető módon a mozgási energia játssza a főszerepet, ami pedig azt valószínűsíti (sicc! kísérletileg megalapozott állítás), hogy a csőtorkolattól való távolsággal arányosan csökken az okozott pusztítás, kvázi a hatásosság.
2011. dec. 5. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!