Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Milyen volt az ellátmányozás...

Milyen volt az ellátmányozás a 2. világháború folyamán?

Figyelt kérdés
úgy értem, hogy mit kaptak a katonák enni, stb..
2012. júl. 3. 21:03
 1/6 Pro Patria ***** válasza:
69%

Ez nagyon eltérő a második világháború különböző hadseregei, különböző frontjai, különböző időszakai, és a katonaság különböző rétegei között.


A Don-kanyarban volt, hogy csak kenyér. De legtöbbször (az általam olvasott honvédnaplók alapján) reggelire kávé és kenyér (néha vajjal, esetleg lekvárral), ebédre leves és kenyér, vacsorára valami főtt étel (néha sütemény is).

De az is előfordult, hogy napokig semmi, ha nagyobb harc volt.


Egyes alakulatoknál jobb volt, mint máshol, és ott például több hús volt a levesben, mint lé.


És volt olyan is, (például az erdélyi hadjáratban) hogy mindenük megvolt: szalámi, méz, szódavíz, fehérkenyér, csokoládé, olajos hal, sőt, pezsgő.


A németeknek általában sokkal jobb volt, mint a magyaroknak: banán, narancs, csokoládé, méz, cigaretta megszokott ellátmány volt náluk, amiken a magyarok csak ámultak.


Az oroszok, főleg télen, kétszersült barnakenyeret ettek, mert az nem fagyott meg, míg a magyarok fehérkenyere, sőt, még a zsír is (ami a fagyás ellen van) olyan keményre fagyott, hogy egy forgácsot sem lehetett belőle lekaristolni.


Az amerikaiaknál sokkal jobb volt, tojás, sajt, csokoládé, mivel viszonylag nyugodtabb logisztikájuk volt, olyanokat is megengedhettek maguknak, amiket más nemzetek (romlandóságuk miatt) nem.


De mint mondtam, ez időszakra, frontra, nemzetre, katonai rétegekre lebontva változott.

2012. júl. 3. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ha jól tudom az amerikaiak voltak akik először konzervételeket kaptak. Sokáig elállt és hordozni is könnyű volt. Ebből a szovjetek is kaptak és viccesen megjegyezték mikor kinyitották a konzerveket, hogy most nyitják meg a második frontot.
2012. júl. 4. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
73%

ez nagyon változó volt az első jól leírta


jó pár éve olvastam hogy valami német eltévedt harckocsizók belefutottak 1 magyar tábori konyhába és ők is sorba álltak 1 kis utánpótlásért

nem tudta elmondani a német hogy mit kapott és csak a leírásból következtetek hogy paradicsomos húsgombóc lehetett főt krumplival

állítólag úgy csípte őket hogy rárontottak a legközelebbi hordó/ballon tartalmára de akkor érte őket az igazi meglepetés mert a pálinkától nem csillapodott a torokégés :)


persze olyan is volt hogy a katona nem kapott utánpótlást akár 1-2 hétig és azt evett amit talált

2012. júl. 4. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

speciel a nagyobb hatalmú országokra: Szovjetunió, Németország, USA-ra gondoltam, de érdekelne a magyar helyzet is és például Rommelék helyzete a sivatagban.


az utolsóhoz hozzászólva, olvastam a sztálingrádi katlanról amikor is az élelem hiányában először a lovakat majd a kutyát, macskát ették meg, de mikor ezek is elfogytak, megfagyott holt testekből vágtak ki darabokat és azt ették. németek, oroszok, civilek egyaránt.

2012. júl. 4. 14:41
 5/6 anonim ***** válasza:

Az 1936-os Felszerelési és málházási utasításban már a "T adag" élelmiszert húskonzervre értették a Magyar Királyi Honvédségben is. Ugyanitt a "hideg étel" megnevezéshez kolbász és kenyér van.

Amikor volt alkalom rá, a katonák rendes melegételt ettek, ugyanis volt ún. mozgó konyhájuk, már az első világháborúban. Többet itt:

[link] > Cikkek, írások > az 1909M Mozgókonyha II. Melléklet: A mozgókonyhán készíthető ételek jegyzéke

2012. júl. 21. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen, igazán bőséges leírás :)
2012. júl. 24. 11:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!