Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A jelenlegi magyar haderő...

A jelenlegi magyar haderő mennyire lenne hatékony egy országunkat ért támadás elhárításában?

Figyelt kérdés
2012. dec. 23. 00:24
 51/108 anonim ***** válasza:
47%

"Aki pedig uralja a levegőt, az megnyerte a háborút."


Most kezdjem sorolni, hogy ez hány okból marhaság?

2012. dec. 29. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/108 A kérdező kommentje:

A levegőben sok minden eldől,aki ott otthon van sokat nyer.

Jó példa a Kis-Jugoszláviára mért Nato csapás,csak a levegőből történt.Nem kellett semmi mást bevetni,szárazföldi csapatokról szó sem volt. Minek.

A Milosevicsi rendszer 5 hónap alatt összeomlott.

A stratégiai célpontokat megsemmisítették,a vezérlés szétesett./Rádióállomások,olajfinomítók,hidak,ipari üzemek,.átjátszóadók,repterek/.Mindenhol ugyanaz a forgatókönyv.

Kivétel volt a Vietnami háború,a földrajzi helyzete miatt.

Trópusi dzsungelharcok,közös határ Kínával./

2012. dec. 29. 13:09
 53/108 Pro Patria ***** válasza:
38%

Erwin Rommel mondta:

Aki egy a levegőt teljesen uraló országgal száll szembe, annyi esélye van a győzelemre, mint egy vadembernek egy modern európai harcossal szemben.


Szerintem egy picit mérvadóbb, mint a te véleményed...

2012. dec. 29. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/108 A kérdező kommentje:

Ervin Rommel a "sivatagi Róka" ezt talán 1943-ban Észak Afrikában,vagy 1941-ben Párizs előtt egy tankban ülve mondhatta.

Most 2013 lesz holnapután.

Nagyot változott az információs haditechnika.

E.Rommel egyébként a legnagyobb taktikus volt a harcmezőn

teljesen másképp gondolkodott akkoriban.

2012. dec. 29. 13:43
 55/108 Pro Patria ***** válasza:
7%

Kedves Lugosi Béla:


"Amíg a GDP kb. 1%-át költjük honvédelemre, vajon meddig lesz 14 a 14?"

- Megint egy hangulatkeltő adat, ami a körülmények ismerete nélkül lett leírva. Hogy kiegészítsem: a NATO 28 tagállama közül összesen 3(!) teljesíti azon kötelezettségét, hogy a gdp 2%-át fordítja katonai kiadásokra. Az összes többi ennél kevesebbet.

Akkor miről is beszélünk? Megint csak: semmivel nincsen más helyzetben az összes többi ország.


"A MIG-29-esek is csak az első évben voltak 28-an. A végére volt, hogy 4! hadra-fogható példányt tudtunk felmutatni."

- Ez az adat honnan van? Kétségtelen, hogy nem volt mind bevethető, de 4-nél jóval több.

Épp ezért értek meg a cserére, mert 30 évesek voltak. A Gripeneknek addig még van pár évtizedük.


"A "román T-55-ösök" valójában TR–85-ösök (új torony, lézer-besugárzás jelző, APFSDS lövedék) ebből van nekik 300 db."

- Tuningolhatsz egy ladát bármeddig, nem fog felérni egy új autóval.

Ugyanez a helyzet a felújított Mig-21-esekkel is. Egyszerűen maga a szerkezet 60 éves. Hiába pakolják tele műszerekkel. Generációs különbség van közte és a Mig-29, de főleg a Gripen között. Egyszerűen 60 éve még nem létezett az a technika, nem voltak olyan aerodinamikai ismeretek, sem olyan anyagok, sem semmi, ami a Gripenben megvan.


"Aztán meg ne lepődjünk ha egy ködös hajnalon a román légierő Mig-21 Lancerjei a szerb légtér felől déli irányból csapást mérnek a kecskeméti reptérre"

- Bizonyították már épp elégszer, hogy nem lehet csak úgy berepülni, akár csak egy eltévedt kisgép is az, a Gripeneket NATO szintidőn belül riasztják is felküldik. Ez nem gyakorlatban, hanem "élesben", nem egy szerencsés alkalommal, hanem rendszeresen bizonyosodott be. Ha van valami, amire nem lehet kifogásunk, az a légtérvédelem.

2012. dec. 29. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/108 Pro Patria ***** válasza:
69%

Kérdező, a 13:37-es válaszom az 59%-osnak szólt.

2012 van ma, de ez a szabály ma is igaz. Láthattuk Izrael esetében, az Öbölháborúban, vagy az általad említett délszláv konfliktusba.


Ha kezedben a légierő, lebombázhatod a hidakat, és megbénítod az ellenséges hadsereg mozgását. Ez történt Normandiában, ahol a német tankok nem tudtak eljutni a partraszállás helyszínére, ezért lehetett az sikeres.

Vagy ahogy írtad, Észak-Afrikában is. Amíg az angol csapatok utánpótlása volt megszakítva, ők hátráltak, majd a németek. Hiába van katonád, ha nincs lőszere. Hiába van tankod, ha nincs üzemanyaga.

Az emberek elfelejtik, hogy a háború nagy részben azon múlik, mennyire tudod ellátni a hadseregedet. A víz mindennap kell. Egy 50 eer fős hadseregnek (nem mondtam nagy számot), naponta háromszori étkezésnél napi(!) 150 ezer fejadag kell. Ha a sereg éhezik, nem harcol. Erre a legalkalmasabb eszköz a légierő. Lebombázza a hidakat, a vasutat, a raktárakat akár az ellenséges hadsereg háta mögött is. Hetek alatt legyőzi, annélkül, hogy harcra kerűlne sor.

A felderítés csatákat dönthet el. Ebben szintén a légierő a főszereplő. Nem véletlen volt olyan nagy titoktartás a D-nap helyszínéről, ál-gumitankokkal, áljelentésekkel. A háború egyik legaktívabb rétege a hírszerzés. A tengeralattjáró-háborúban is az ellenség mozgásának kiderítése (német és szövetséges oldalról egyaránt) volt a legnagyobb kihívás a konkrét harc már csak ennek levezetése volt. Ütközeteket döntött el, ha ismerték az ellenség mozgását.

Emellett minden tank felülről a legsebezhetőbb. Ha ehhez hozzátesszük, hogy repülőkre nem tud lőni, akkor egy légitámadás mészárlás a csatatéren, nem harc. Ezért indították a németek a támadást ködben az Ardennekben, és ezért csak addig tudtak előrenyomulni, amíg az idő ki nem tisztult, és az amerikai gépek fel nem szálltak.

Kurszknál is a felderítés és a légifölény győzött. Ez az, mi eléri, hogy mindig ott védekezhessenek, és úgy, ahol és ahogy kell.

2012. dec. 29. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/108 Pro Patria ***** válasza:
27%

*konfliktusban

*ezer

2012. dec. 29. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/108 A kérdező kommentje:

Pro Partianak:

Egyébként Rommel mondására visszatérve.Neki is fontos volt a légtér uralása,mert Észak-Afrikába az utánpótlási nehézségei miatt nem tudott beljebb nyomulni Egyiptomba.

Kénytelen volt mindíg megállni,sok időt vesztett ezzel.Az angolok egyéb gyarmati területeikről jelentős emberanyagot,és hadianyagot tudtak Egyiptomba bejuttatni Alexandrián keresztül összevonva ellentámadást tudtak El-Alemeinnél kierőszakolni.

Ezért lett volna fontos a németeknek Málta elfoglalása,mert onnan az angolok Rommel utánpótlási vonalait állandóan támadták.

Tehát a légtér feletti uralom: maga Rommel is szembesült

ennek a fontosságával.

2012. dec. 29. 15:00
 59/108 anonim ***** válasza:
53%

Nézd, anno volt - az ország méretéhez képest komoly - légierőnk, gyalogságunk, stb. Úgy tudom, a sorállomány létszáma kb. 150 ezer fő volt.

És ennek az "ármádiának" annyi volt a feladata, hogy 8-10 percig tartsa az országot, amig a segitség a Nagy Keleti Testvértől ideér (elsősorban az ideiglenesen itt állomásozók formájában).

Nézd meg, ma hány főből áll a sereg, milyen háttere van, hányan vannak a határon belül, mennyi a hadrafoghatók létszáma, stb.

Ezek után: SZERINTED??

2012. dec. 29. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/108 A kérdező kommentje:

Oké.Nem is tudom igazán jelenleg egy mai létszámban megredukált haderővel kiket kellene feltartani 5-10 percig.

Hiszen mindannyian a NATO-ban vagyunk beintegrálva.

Talán éppen a" Nagy Testvért" keletről kellene feltartóztatni.

Hát eléggé okafogyottá vált ez a nagy hadi készültség.

2012. dec. 29. 21:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!