Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha jól tudom van 2 olyan...

Ha jól tudom van 2 olyan magyar hadművelet (vagy mi) amit a világ minden pontján tanítanak (a hadtudománnyal foglalkozóknak). Az egyik az, (lent) Melyik a másik? És ezekről hol lehet részletesebben olvasni?

Figyelt kérdés
...amikor Görgey leviszi a seregét Szegedre az osztrák és az orosz seregek között lavírozva.
2013. máj. 24. 21:04
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

A Pozsonyi-csata, amikor Árpád vezér legyőzte a többszörös túlerőben lévő bajor hadakat. Elég nagy katonai bravúr volt. Ma is oktatják a West pointton, az amerikai tisztképzőben.

Nem tudom erre gondoltál-e.

2013. máj. 24. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Horthynak az Adrián volt egy hadmúvelete. Keress rá a neten.
2013. máj. 24. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

De ugyanúgy a Hadik huszárok bravúrját a hétéves háborúban.


Persze ezeket nem úgy kell érteni, hogy mintának ezt tennék a mai hadseregek elé, hanem hadtörténelmet tanítanak.

2013. máj. 24. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
jaja Berlini bevonulás legendásan nagy hadi siker, 3500 magyar huszár meghódította Berlint.
2013. máj. 24. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Pro Patria ***** válasza:
61%
Nem meghódította, megsarcoltatta. Azért a fogalmakat ne keverjük.
2013. máj. 24. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Lehet hogy szentségtörés, de én úgy tudom, hogy a Tanácsköztársaság Vörös hadseregének északi hadjáratát, amit Stromfeld Aurél vezérkari ezredes vezetett.


Sajnos a politika közbeszólt, és a Clemenceau-jegyzék elfogadása miatt csapatainkat vissza kellett vonnunk a Felvidékről, hogy cserébe a románok is visszavonulnak a Tiszántúlról, és a Tanácskormány részt vehet a béketárgyalásokon . Csakhogy a román hadsereg nem tartotta be a megállapodást. Stromfeld lemondott tisztségéről.


A Vörös Hadseregben egyébként sok, később a Horthy éra alatt karriert csinált tiszt szolgált, nem politikai indíttatásból, hanem hazafias, az ország területi integritásának védelmében. Őket többnyire rehabilitálta a Horthy-rendszer. Stromfeldet nem...

2013. máj. 25. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Én is csak a Görgey féle Tavaszi Hadjáratról tudok (ahol egyébként nem az orosz és osztrák seregek közötti menetelésről volt szó, hanem a horvát és osztrák támadás visszaveréséről és a Dunántúlon és a Felvidéken folytak le a harcok), arról itt egy viszonylag jó wikipedia bejegyzés:

[link]

De egyébként bármelyik, az adott korral foglalkozó történelem könyvben is biztos van valami leírás térképekkel.


A másik szerintem, bár nem biztos, a kalandozásokkal lehet kapcsolatban a Honfoglalás után.

2013. máj. 25. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Nem pont hadművelet, de ha jól tudom, az Árpád vonalat (Erdély védelmi rendszere a hágókra telepítve) is tanítják
2013. máj. 29. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Igen ezt én is akartam írni, hogy ez is közismerten sikeres volt az Árpád vonal. Valóban klasszikus és jelentős, kár hogy a magyar történelem oktatásban nem is beszélnek róla ...
2013. máj. 29. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Sosem értettem ezeket a "vonalakat".

Volt valaha, hogy megállítottak bárkit is? Max lassították az előrenyomulását az ellenségnek.

Igaz, az sem haszontalan dolog.

1241-ben a nádor eltorlaszoltatta a hágókat. A mongolok áttörték ezt a védelmi vonalat, de közben összegyűlhetett az ország hadereje. Más kérdés, hogy Muhinál csatát vesztettünk...Az esélyt megadta.

1944-ben nem nagyon volt már mit mozgósítani.

Németország és szövetségesei egyetlen reális esélye az lett volna, ha minden erejével Keleten védekezik, miközben nyugaton lóhalálában visszavonul utat engedve a nyugati Szövetségeseknek. Persze így nagy lett volna a pofára esés, ha a jenkik és a britek a Jaltai konferencia szellemében megállnak a nekik kijelölt vonalnál, és hagyják az oroszokat odáig nyomulni. Bocs. Kicsit OFF-os lett.

2013. máj. 29. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!