Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha kitörne egy esetleges...

Ha kitörne egy esetleges háború, vagy komoly esély lenne rá? (Többi lent)

Figyelt kérdés

Ha kitörne egy esetleges háború, vagy komoly esély lenne arra, hogy háború lesz és be kellene vonulni katonának, akkor mennyire veszik figyelembe az egyes emberek szakmáját?


Például van egy orvos, mérnökinformatikus, különböző mérnök (gépész, villamos), fizikus, stb. Ezek a diplomák a honvédség számára is rettentő hasznosak. Gondolom ezeket az embereket nem küldenék harcolni, hanem pl. az orvos kórházi szolgálatot látna el, a mérnökinformatikus egy biztonságos helyen tevékenykedne és így tovább. + ezek a személyek alapból megkapnák a tiszti rangot is, nem?



2016. jan. 19. 10:13
 1/5 anonim ***** válasza:
36%

"ezek a személyek alapból megkapnák a tiszti rangot is, nem?"


Ezt most úgy érted hogy bevonulna a paraszt és rögtön hadnagy lenne nulla katonai múlttal és tapasztalattal? xD


Nem. Először kopaszi rangot kapna. A tisztnek feltétele a diploma, nem a diploma feltétele hogy tiszt legyen. Ez olyan mint az orvosnak feltétele a diploma de nem mindenki azt csinálja. Ismerek olyan orvost aki gazdálkodik a saját birtokán, lovardája van stb. Szal attól hogy valakinek diplomája van még nem lesz tiszt. Rendőrben is ismerek olyat aki tiszti főiskolát végzett és most törzsőrmester. :D

2016. jan. 19. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Valahol olvastam olyat, hogy a honvédség számára hasznos és fontos diplomával rendelkezők alapból megkapják a tiszti rangot, csak előtte van a szakbeosztási jelző is vagy mi és ez különbözteti meg őket a hagyományos tisztektől.


Például: mérnök főhadnagy, vagy orvos főhadnagy.

2016. jan. 19. 10:23
 3/5 anonim ***** válasza:

az orosz mintára felépített hadseregben nagyon fontos volt a rendfokozat. eléggé problémás volt minden olyan helyzet, amikor alacsonyabb rangúnak kellett utasítást adnia egy magasabb rangúnak. persze volt olyan, ahol ez kikerülhetetlen volt, de ha lehet elkerülték.

ezért kialakult egy beosztáshoz rendfokozat rendszer, azaz, ha bizonyos feladatra kijelöltek, akkor ahhoz rangot is kaptál.


általános jellemzőként felsőfokú végzettséghez legalább hadnagyi, esetleg főhadnagyi rang társult, már ha a végzettségednek megfelelő feladatot kaptál. (pl. orvos)

és nem feltétlenül társult hozzá bármiféle külön kiképzés. (főleg, hogy kötelező sorkatonai szolgálat létezett)


azt nem tudom, hogy ez manapság mennyire él, a nyugati mintájú hadseregeknél ilyen szokás nincs. ott a beosztás mindig fontosabb volt, mint a rang. nem tudom, hogy a magyar honvédség mennyire ment el ebbe az irányba.

2016. jan. 19. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Elméletileg igyekeznének úgy tenni, ahogy mondod, azaz a szakmai képzettséget figyelembe venni és aszerint beosztásokba elhelyezni az embereket.


Korábban még a rendszerváltoztatás előtt, illetve a sorkatonaság idejében még a társadalomnak kisebb szeletét alkotta a felsőfokú képzettséggel rendelkezők.

Az előfelvételisek, azaz az egyetemre és főiskolákra felvetteket az alapkiképzés és a sorkatonai szolgálat után kötelezően tartalékosi szolgálatra vonultak és ott már tiszti rendfokozatot kaptak. (de azért itt is számított a szakma, szóval csak a mérnöki, orvosi, gazdasági, jogi felsőfokú végzettségűek... a bölcsészet és művészeti képzettséggel szerintem nem volt tartalékos tiszti beosztás)

Az akkori hidegháborús doktrína szerint, amely tömeghadseregre épített, bőven volt tiszti beosztási hely ezeknek a felsőfokú képzettségűeknek, és szükség is lett volna rájuk.


Jelenleg viszont ahogy a bejegyzés elején is írtam, elméletben igyekeznének tiszti beosztásokat feltölteni a sorközélezett felsőfokú végzettségűekkel szakmai képességeinek megfelelően. De szerintem senki se tudja ma elképzelni, hogy egyáltalán hogy nézne ki egy rendkívüli helyzet napjainkban, és hogy mit kéne akkor csinálni. Mégis ki ellen és hány embert kéne behívni? Nagy arányú mozgósítás nem úgy tűnik, hogy szóba jöhetne, életszerűtlen olyan szituáció, hogy bármi ellen is lehetne így védekezni. De ha mégis lenne, akkor meg túl sok lenne a felsőfokú végzettségű. Az orvosoknak még biztos lenne hely, és ők tuti azonnal tiszti beosztást kapnának. A többieknek nem nagyon lenne a képzettségnek megfelelő beosztás, illetve csak kis hányadának.


De ezen szerintem felesleges gondolkodni, mert életszerútlen az elképzelés. Olyan tömeges mozgósítás, ahogy azt a varsói szerződés keretében elképzelték teljesen kivitelezhetetlen és értelmetlen lenne.

2016. jan. 19. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"Valahol olvastam olyat, hogy a honvédség számára hasznos és fontos diplomával rendelkezők alapból megkapják a tiszti rangot, csak előtte van a szakbeosztási jelző is vagy mi és ez különbözteti meg őket a hagyományos tisztektől. "


Mérnököt a honvédség is képez magának, de vannak "külsős" mérnökök is. Akik nem honvédségi felsőoktatási intézményben szereztek diplomát, azok régebben ösztöndíjjal vagy végzés után is átigazolhattak a honvédséghez. Nekik is volt utólag valami hm szakosító képzés plusz egy könnyített alapkiképzés, ha jól tudom.


Nyilván egy hadi kényszersorozás után a civil mérnökök orvosok nem kaphatnának egyből tiszti rangot, hisz fing fogalmuk sincs a hadseregről és annak működéséről... :D

2016. jan. 20. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!