Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miből áll egy sorkatona...

Miből áll egy sorkatona napirendje?

Figyelt kérdés
Hogyan épül fel egy napjuk? Hánykor van ébresztő, hánykor van reggeli torna, mit csinálnak a nap többi részében? Hány munkaórából áll egy nap náluk?

#napirend #sorkatona #időbélyegek
2017. febr. 15. 11:38
 1/6 A kérdező kommentje:
A "sorkatona" megnevezés végett nyilván a múltra gondolok. Arra is kíváncsi vagyok, hogy egy jelenlegi szerződéses napirendje hogyan épül fel.
2017. febr. 15. 11:39
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Az újoncok először kiképzésen esnek át. Ebben benne van a katonai eskütételhez szükséges alaki gyakorlatok elsajátítása is, sőt a sorkatonaság megszüntetése előtt leginkább csak abból állt a kiképzés. Ébresztő ha jól emlékszem 6-kor volt. Meg kellett tanulni rövid idő alatt felöltözni és rendberakni a körletet, a percre már nem emlékszem. Majd sorakozót rendelnek el a folyosón. És vagy van reggeli torna vagy az almaradt. És a tisztek munkaidejének kezdetekor kezdődött az elméleti és gyakorlati kiképzés. Ez ha jól emlékszem 1 hónapos volt, utána mindenki a szolgálati helyén dolgozott akár egy munkahelyen. Például ha rádiótechnikai század volt akkor a bombabiztos bunkerban 24 órás szolgálatban írták egy plexi táblára a repülők helyzetét, vagyis számokat fordítva. Utána 24 vagy 48 órás pihenés következett, ha már nem volt újonc akkor eltávozásra mehetett addig. Volt akinek rózsásabb volt a sora ennél, például aki alegység ügyeletesi beosztásba vagy kiképzőnek került. Én is az utóbbi voltam mert diplomám volt. Valójában a kiképzést nem én végeztem sorállományúként hanem a hivatásos tiszthelyettesek. Az én feladatom humorosan fogalmazva a század folyosólyán a telefon őrzése volt nehogy valaki ellopja. Persze komolyan fogalmazva meg 24 órás szolgáltaban várni az esetleges hívást ha riadó gyakorlatot rendelnek el. Meg hát egyéb feladata is volt egy ügyeletesnek.

A többieknek 16-17 óra körül járt le a munkaidejük, a 24 órás szolgálat. Ha már nem újonc volt akkor csak 12 órás szolgálata volt, az is ritkán. Amikor hazamentek a körletbe, gyakorlatilag azt csináltak amit akartak, mert a tisztek akkor már nem voltak ott. Ha volt még energiájuk akkor néha játékból bunyóztak, vagy egy vagdalthús konzervvel addig fociztak a folyosón amíg semmivé nem rúgták. Volt köztünk rosszcsont is aki éjjelente nem is ritkán "kidobizott", vagyis hazaszökött ha helyben lakott, vagy pedig a "cigány kocsmában" szerzett az arcán véraláfutásokat bunyóban.

Egyes laktanyákban volt az újoncoknak reggeli torna, melegítőben, közvetlenül a 6 órai ébresztő után. Ha már "öreg katona" volt valaki és nem "kopasz", vagyis nem újonc akkor elég könnyű volt a sorsa. Mindig az újoncok takarítottak, bár a hivatásos állomány igyekezett azt elérni hogy "korra és nemre való tekintet nélkül" más is vegye ki a részét belőle.

Persze nem mindenkinek volt 24 órás szolgálat egy munkanap. Például a szakácsok nyilván kb. 8 órában dolgoztak. Az hogy kinek milyen sora volt, az laktanyától függött. Például a repülőtérrel rendelkező laktanyák úri helyek voltak. Míg egy tüzér vagy harckocsizó az kevésbé, hisz a sárban alámerült harckocsit minden nap végén le is kellett takarítaniuk, ahogy a többi harci járművet is.

Én diplomával és viszonylag későn lettem sorkatona és ezért nem éreztem úgy hogy sokat szívnák. Békén hagyott mindenki, még a hivatásos állomány is, persze azért nem mindig. Viszont akik csendesebbek és félénkebbek voltak azok esetében sajnos tapasztalható volt ugyanaz ami az iskolákban is, hogy a többiek piszkálják.

2017. febr. 15. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Régen volt több évtizeddel ezelőtt,de ha jól emlékszem 6-kor volt ébresztő,utána tisztálkodás majd reggeli torna,de az inkább csak az első hónapban volt komoly utána elbohóckodtuk vagy ellógtuk.Utána melegítőből átöltözés és irány reggeli alakzatban.A tisztek általában nyolcra jöttek ha jól emlékszem,utána újoncoknak egész napos kiképzés,később változó azt,hogy mit csináltunk.Én sofőr voltam,általában leküldtek bennünket a telephelyre,hogy ne legyünk útba ott meg vagy csináltunk valamit vagy nem,inkább csak unatkoztunk.Délben ebéd,utána meg folytattuk a semmittevést,négy után visszamentünk a körletbe,aludtunk,vagy tévéztünk valamint sokat jártunk focizni,mert volt egy komplett nagypálya is a Laktanyába.Este vacsi,utána takarítás amit az újoncok végeztek,talán kilenckor volt a takarodó.Hétvégén vagy hazamehettünk,vagy végig unatkoztuk a két napot esetleg jöttek látogatók.Persze voltak keményebb napok is amikor napokra-hetekre kitelepültünk egy lőtérre,és ott is aludtunk.Annyi volt a szúnyog hogy majd megbolondultunk.

Később benzinkutas lettem,na ott ég jobb dolgom volt,mert nem a Laktanyában voltam elhelyezve hanem egy távoli telephelyen,gyakorlatilag azt csináltam amit akartam,a főnököm csak azt követelte meg,hogy az autók legyenek mindig megtankolva,amúgy nem szólt hozzám a kutya sem,akkor keltem feküdtem ameddig akartam,nem volt reggeli torna,ha akartam kimentem a közeli boltba,kocsmába.Király hely volt.

2017. febr. 15. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Igazából azért vagyok kíváncsi erre, mert bár én nem vagyok katona, a napjaim beosztásával sokszor gondban vagyok. Egy fegyelmezett társaságtól azt hiszem, lehet tanulni és nekem nagyon bele kellene rázódnom az időm 100%-ot megközelítő értelmes kihasználásába.

2017. febr. 15. 13:03
 5/6 anonim ***** válasza:

Hááát kérdező akkor rossz helyen kutakodsz!

Nagyon sok régi katonasztorit végighallgattam, de olyat még senkitől nem hallottam, hogy a fegyelem, meg a tanulás határozta volna meg a bakaéveit.

A régi rendszer katonái mid arról beszélnek, hogy ameddig kopaszok voltak addig takarítottak, majd utána nem kellett csinálniuk semmi megerőltetőt, vagy értelmes dolgot.

A szocializmusban a magyar honvédeket egyszerűen nem képezték ki semmire!

Voltak speciális csapásmérő egységek rendszeresítve, de azok sem a hazát védték, hanem a Szovjet-unió érdekeit. (Pl. MN 1480 Nukleáris csapásmérő egység.)

Münchent, vagy Berlint kb. 1 óra alatt tehettük volna sugárzó sivataggá, majd várhattuk volna három tárral, meg az üzemképtelen, fűtés nélküli T52-esekkel az ellencsapást.

Bocs, ha valakinek belegázoltam az önérzetébe, de 8 darab éles lőszer kilövésétől senki nem lesz katona!

2017. febr. 15. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszodat!

Azzal tisztában voltam, hogy az MH-ban siralmas állapotok uralkodtak/uralkodnak, de azt hittem, hogy legalább a morális része hasonlított a sereg fogalmára. Ennek ellenére 1-2 év szerintem hiányzik az életünkből, még ebből a szarakodásból is.

2017. febr. 16. 18:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!