Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az 1800-as évek elején Oroszor...

Az 1800-as évek elején Oroszországot tekintették a "világ urának"?

Figyelt kérdés

"1812-re Nagy-Britannia kivételével egész Európa Napóleon befolyása alatt állt – a francia területeken kívül a kontinenst bábállamok vagy a császár által legyőzött és vele szövetségre kényszerített országok uralták. Mivel Napóleon – a britekkel szembeszállni képes flotta hiányában – a neki még ellenálló szigetországot közvetlenül megtámadni nem tudta, a kontinentális zárlattal egész Európára kiterjedő blokádot hirdetett meg ellene. A blokádhoz kénytelen-kelletlen csatlakozott a korábban legyőzött Orosz Birodalom is, amelynek azonban súlyos gazdasági nehézségeket okozott a hagyományos tengeri kereskedelem leállítása. I. Sándor orosz cár ezért, illetve a Habsburg Birodalommal 1809-ben kötött schönbrunni béke egyes, Oroszországra kedvezőtlen kitételei miatt 1810-ben bejelentette kilépését a kontinentális zárlat rendszeréből."

Forrás: [link]


Napóleon azért támadta meg Moszkvát,mert az oroszok felrúgták a kontinentális zárlatot,ami önmagában érthető is,de emellett az is lehetett az invázió oka,hogy elfoglaljon és békére kényszerítsen egy ilyen "szuperhatalmat"?

Egy évszázadra visszamenően az Orosz Birodalom állította ki a világ egyik legütőképesebb és legnagyobb hadseregét,továbbá a XIX. századra a világ legnagyobb összefüggő birodalma lett és ez jószerint mindenkiben nyomott hagyott,azt a képzetet keltve,hogy Oroszország a "világ ura".

Angliát sem tudta elfoglalni flotta híján,Moszkva inváziója pedig az utánpótlás miatt bukott meg. De ettől függetlenül Moszkva behódoltatása egy "fuck yeah" lett volna Anglia részéről a háború ügyében,nem?



2017. ápr. 21. 23:39
 1/9 anonim ***** válasza:
82%
Nem. Oroszország befolyása nagy volt a napóleoni háborúk után. A bécsi konferencia után próbálta Európa csendőre szerepét betölteni. De belpolitikailag nagyon ingatag volt. A cári rendszer hamar meg is bukott.
2017. ápr. 21. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
91%
Szerintem ez a szóhasználat azért túlzás, a 'világ ura' legyen jelen a világ több részén is és érjen is valamit az ereje. Nézd meg az 1815-ös Brit Birodalmat. Sok kis területe volt a Afrikában, Ázsiában, Közel-Keleten, mégis azok alapozták meg a későbbi nagy birodalmat. Amúgy nem elhanyagolható tény, hogy a britek párhuzamosan vívtak háborút az USA-val.
2017. ápr. 21. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
88%
Amúgy nem véletlenül Nagy Katalin uralkodását tartják az Orosz Birodalom aranykorának.
2017. ápr. 22. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
92%
Nem. Napóleont nem Kutuzov, hanem az orosz tél verte tönkre, ezt maga Kutuzov mondta. Az azonban nyilvánvaló, hogy egy ekkora birodalomnak volt szava Európában.
2017. ápr. 22. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Szimeon ***** válasza:
86%
Napóleon egy telhetetlen macskajancsi volt. Európa ura lett, ha szépen ült volna a babérjain, húsz év alatt megszilárdíthatta volna birodalmát. Utána ráért volna leszámolni az angolokkal.
2017. ápr. 22. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
89%
Oroszország nagyon ingatag volt. Igen, a viláh legnagyobb összefüggő birodalma volt, a korában, de ezt egyben is kellett tartani, ami hosszútávon, csak egy karizmatikus vezetőnek ment volna, az orosz cárok, pedig sokszor elmebajosak voltak, nem is beszélve a Napóleon altti I. Sándorról, aki apát, Pált, saját kezévek folytotta meg. Oroszország sokszor azért nem hullott szét, mert amikor már ott tarott, hogy nem kellett neki sok, akkor valami hirtelen támadás, vagy valami történt, ami összefogásra kényszerítette őket. De a világ ura nem volt. Ennek legfőbb oka, hogy nem volt befolyása. Egy ekkora birodalomnak azzal kellett küzdenie, hogy ne hulljon szét, így mondhatni, a cároknak, az 1800-as években már nem volt ideje, jelentősen befolyásolni a világot, mert a Balkánon sikeresek voltak, de pl. Ázsiában kikaptak a japánoktól, sorra jöttek a felkelések, rossz volt az infrastruktúra, gyenge volt a központi hatalom, ha terjeszkedni akakrtak, akkor abba a nagyhatalmak beleszóltak (látsd: San Stephano-i béke), és nem volt gyarmatuk, Szibéria beolvasztása és Alaszka eladása után. Összegezve: Oroszország túl nagy volt, és túl elmaradott, hogy egy ténylegesen sokáig életképes világbirodalom legyen.
2017. ápr. 22. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
75%

Nem. Oroszország igazán csak a második világháború után lett világhatalom egy fél évszázadra.

Nagyhatalom az viszont volt, klasszikusan a Nagy északi háborúban való győzelem után szokták nagyhatalomként emlegetni, előtte nem volt az.

2017. ápr. 22. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem.

Mit uralt oroszország a saját határain tùl......lengyelország egy részét.

Ezzel nem volt a világ ura. még a közvetlen szomszédos törökökkel sem bírt.

2017. ápr. 26. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
8, csak úgy mondanám, hogy II. Yaketrina kipicsázta a Törököket, csak Európa nem engedte nekik a terjeszkedést, különben pl. Franciaország, Poroszország megtámadja őket!
2020. júl. 20. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!