Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A délszláv háborúban, amikor...

A délszláv háborúban, amikor USA bombázta Szerbiát vissza tudtuk volna szerezni a Vajdasáot?

Figyelt kérdés

Sokszor filózok, mik voltak azok a ki nem használt történelmi pillanatok, amikor szegény megcsonkított hazánk egy elszakított darabját vissza tudtuk volna venni.

A délszláv háborúban, amikor már az USA is bombázta szerbiát szerintem egy ilyen alkalom lehetett volna. Mit gondolsz?


Anno Szlovénia & Horvátország is harcolt Szerbia ellen és jelentősen meg voltak osztva, hiszen a NATO is bombázta őket Olaszországból. Ez jelentősen térdre kényszerítette a szerbeket. Viszont nem tudta kihasználni senki, hisz a bombázások során elpusztított szerb hadigépezet ellen nem voltak NATO gyalogos katonai csapások. A horvátok,szlovének meg ehhez gyengék voltak. Viszont akkor ha mi Magyarok a hadseregünkkel bevonultunk volna Vajdaságba, nem tudtak volna később sem kiúzni onnan. Mi már akkor NATO tagok voltunk, ésszerű, tehát hogy a bombázásokat kiegészítvén szárazfüldi csapatokkal segítsük az amcsikat. Szerintem sikerült volna nemcsak visszafoglalni Vajdaságot, de megtőrni a szerbeket, akik nem mészáróltak volna le annyi horvátot & szlovént.


Akkoriban erősebb, jobb seregünk volt. Nem építettek le annyi laktanyát, mint ma. Raadásul szerbia véres háborúban állt a szomszédaival és még ehhez jön, hogy USA bombázta őket, éjjel, nappal. Ha mi akkor bevonolunk, védtelenek lettek volna. Később elcsatoltuk volna Vajdaságot és legalább meg lenne.


2017. okt. 29. 11:59
1 2 3
 21/29 Jeffrey Spender ***** válasza:
Nem 1 az 1 elleni harcban, hanem mindenki Szerbia elleni harcban gondolkozok, de akkor is azzal a "sereggel", amit meg tudtak kaparintani a szerbek, azok mi nehézséget okoztak volna a Néphadseregnek / Honvédségnek, már 1991-ben is ?
2017. okt. 29. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:

"Nem 1 az 1 elleni harcban, hanem mindenki Szerbia elleni harcban gondolkozok, de akkor is azzal a "sereggel", amit meg tudtak kaparintani a szerbek, azok mi nehézséget okoztak volna a Néphadseregnek / Honvédségnek, már 1991-ben is ?"


Na itt kezdődik a gond. Először is az Nyugat-Európa vezetőországai nem akarták Jugoszlávia szétesését.


1991 januárjában a szerbek felvételeket készítettek a magyar kamionokról, amik 10 ezer Kalasnyikovot szállított a horvátoknak, ekkor még egységes Jugoszlávián belül. Ez a világsajtót is bejárta.

Onnantól kezdve a szerbek komoly kampányt folytattak a környező országokban, esetleges támadás esetén bebizonyosodott volna Magyarországnak revizionista törekvései vannak. Ez komoly ellentéteket, esetleges valós támadás is követhette volna Románia, Csehszlovákia és a Szovjetunió, majdan Ukrajna felől.


Rosszul feltételezed az erőviszonyokat, hiszen a 1985-ben Jugoszlávia saját tankot fejlesztett ki az M84-est ami a T-72-sen alapult de tovább fejlesztették jobb páncélzattal szerelték fel. Például Vukovár ostrománál 5 páncéltörő rakéta sem lőtte ki a tankot.


Ezzel szemben a Magyar Honvédség sem volt annyira erős, nem véletlenül védekezésre rendezkedtek be.

"Pedig Magyarország is a legvédtelenebb korszakát élte meg. Németország és az USA határozottan kiállt Jugoszlávia területi integritása és egysége mellett, a szovjet csapatok pedig már kivonultak Magyarországról. Vitték a magyar hadseregnek háború idejére tartalékolt, második, harmadik és sokadik lőszer javadalmazását is. Így a magyar haderő a béke, a kiképzési és első háborús lőszer javadalmazásán kívül többel nem is rendelkezett. Jól jelzi az állapotokat, hogy a kiskőrösi bemérő és felderítő század BRDM-II. könnyűpáncélos felderítő járművei közül – háborús javadalmazással – kettő darab elvitte az évi összes lőszer (14,5 mm-es) és gránát javadalmazási-keretet a határra…"


Bővebben itt olvashatsz:

[link]


Szóval messze nem volt olyan jó a helyzet.

2017. okt. 29. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 Jeffrey Spender ***** válasza:

Hiába nem akarták, mégis önmagától szétesett az egész. Az ukránoknak volt nagyobb gondjuk, az oroszokkal vitáztak, hogy mi legyen a területeikkel és ott hagyott szovjet haderő eszközparkjával, a csehek és szlovákok is egymás szétválását kezdték el, a románok meg épp túlvoltak saját módszer / gengszterváltásukon, meg úgyis tudatosítva lett volna, hogy velük szemben nincsenek követeléseink, csak az ilyen bukott államok, mint Jugoszlávia szabad préda.


Milyen páncéltörő rakéták ellen volt védett az M-84-es, mezei RPG-k ellen vagy irányított ATGM-ek ellen ?


Hindekre Falangák és Shturmok voltak valók, a BMP-kre és BRDM-ekre meg Malyutkák, Konkurszok és Metyiszek. A Hindekre visszatérve irányítatlan rakétablokkjaik is voltak.


Eljuthatunk a Szu-22-esekig, H-29-eseik biztos kiszedték volna őket.



Ha akkoriban is "nulla" volt a Honvédség, akkor a mostani állapotok hogy jellemezhetők, hogy van T-72-esünk, Hindeket leírhatjuk, Minyókból 5-7, és Gripenből 14, amikre csak félig-meddig integrálták azt a fegyverzetet, ami máshol alap ?

2017. okt. 29. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:

"meg úgyis tudatosítva lett volna, hogy velük szemben nincsenek követeléseink, csak az ilyen bukott államok, mint Jugoszlávia szabad préda. "


Fekete március után, szerintem nem hatotta volna meg őket, hogy velük szemben éppen nincs. Ezen felül a korábbi revízió a második világháború előtt és alatt a legjobb példa volt, hogy semmit nem is jelent.

Főleg nem úgy, hogy 3-szor több magyar élt akkoriban Erdélyben, mint a Vajdaságban.

2017. okt. 29. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 Jeffrey Spender ***** válasza:

"Fekete március után, szerintem nem hatotta volna meg őket, hogy velük szemben éppen nincs. Ezen felül a korábbi revízió a második világháború előtt és alatt a legjobb példa volt, hogy semmit nem is jelent.

Főleg nem úgy, hogy 3-szor több magyar élt akkoriban Erdélyben, mint a Vajdaságban."


És kapott volna Paks román rakétákat ? :D


A vukovári csatád rossz példa, ott mezítlábas horvátok próbálták RPG-kkel kiszedni a szerb M-84-eseket, nekünk pedig voltak Hindjeink, azoknak abszolút nem lett volna ellenfél a tuningolt T-72-es.

2017. okt. 30. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
66%

"az összes nemzetiség a horvátoktól kezdve, az albánokon, bosnyákokon át mindenki a szerbek ellen harcolt, a nagy és rettenthetetlen szerb hadsereg még a kecskéken lovagló bosnyák félkatonai gerillákkal se bírt el, "


Legenda. 1992 végére a szerbek katonailag megnyerték a háborút, Horvátország 1/3-a, Bosznia 2/3-a lényegében szerb terület volt, az albánok pedig akkor csendben voltak.

2017. okt. 30. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 Mopat ***** válasza:
100%

Bocsánat, de ennyi erővel ugye 1917 végére a német hadsereg is megnyerte az első világháborút...Csak senki nem hitte el nekik?

Tehát akkor ma nincs is független Horvátország. Ja, mégis van...

Hiába lett volna nemzetközi embargó, ha a szerbek mennek egészen az olasz-osztrák határig. Mégsem mentek. A horvátok átmentek szabadcsapat jellegű háborúba. Emlékeztek, háborús bűnökkel Hága elé citáltak egy tábornokot, pedig arrafelé a Függetlenségi háború hőse volt. Úgy harcolt, mint Rózsa Sanyi a rácok ellen. Faluirtásra faluirtás volt a válasz. Igazán Jugoszlávia egy olyan tákolmány volt, ami nem maradt fenn valamely nagyhatalom támogatása nélkül. Csehszlovákiával együtt. Már a Kisantant korszakban tetemes mennyiségű francia segélypénz volt ezekbe az államokba ölve, rossz nyelvek szerint éves szinten egy korabeli dreadnought csatahajó ára...Nyilván túlzó pletyka, de mindjárt megmagyarázza, hogy miért nem tiltakoztak az angolok Clemanceau ezen agyszüleményei ellen. Ha baromságokra költi Franciaország a pénzt(mondjuk, flotta építés helyett...)akkor tegye csak.

Vagyis amikor Lenin elvtárs múmiájáról elkezdtek leesni az fülek, senki nem akarta már fizetni a ragasztó cehhjét. Csehszlovákia épp szétfelé esett, a baráti Szovjetúnió szintén. Még Románia kapcsán is felmerült ez-az. Ugye, Moldávia-Moldova egység és különválás a Szent Havasalföldi Tehéntől. Persze, Don menti szakadárok, orosz segítséggel, volt ott is minden...

2017. okt. 31. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 Mopat ***** válasza:

Visszatérve-az 1999-es háborúban a NATO légierő komoly kampányt folytatott a Vajdaságot Szerbia többi részével összekötő hidak ellen. Mindet el is pusztították, lényegében levágva a Vajdaságot... Vajon miért tették? Ennyire sok bomba volt a raktárakban?(Persze, a fegyverlobbi nagy úr...) Ennyire meg akartak minket védeni? (Ennyit igazán megtehettek Trianonért cserébe. Jó vicceltem)

Vagy éppen támadásra készültek, komoly szárazföldi műveletek esetén Északról is támadva. Vajon felnőttek volna annyira a feladathoz, hogy a háború után egy kicsit kibővítsék a NATO területét az oroszbarát Milosevics kárára?

1988-ban valami 150ezer körüli volt Újvidék lakossága. Az utcán zömmel magyar szót lehetett hallani. A lakosság magyarokból és "félvérekből" állt. 1999 utánra ez 300 ezer fölé ment, a Boszniából kiebrudalt krajinai szerbeket mindet oda telepítették. És mit szólt a nyugat a horvátok sikeres hadjáratához Krajinában? Irgum-burgum kb. A vajdasági magyar fiúkat kb. az egész polgárháború alatt aknaszedőnek, golyófogónak használta a szerb hadvezetés. Aki tudott, elmenekült. A polgárháború végére állítólag az egyik legnagyobb százalékos(összlétszámhoz képest, nem darabra ugye) emberveszteséget a vajdasági magyarok szedték össze... többet, mintha az összes többi nemzetiséghez hasonlóan ők is fegyvert fognak-saját magukért!

Visszatérve a kérdésre-a polgárháborút fel kellene osztani horvát-szlovén, boszniai és albán-NATO szakaszra...

2017. okt. 31. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:

"ha a szerbek mennek egészen az olasz-osztrák határig. Mégsem mentek. A horvátok átmentek szabadcsapat jellegű háborúba. ""


Eszükben sem volt. Horvátországból is csak azok a területek kellettek nekik, ahol volt szerb lakosság. Ez az ország kb. 1/3-a volt, azt 1992-re nagyrészt meg is szerezték.

2017. okt. 31. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!