Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A középkorban a katonák,...

Asd4ever159 kérdése:

A középkorban a katonák, illetve akik egy hadseregben szolgáltak, köthettek-e házasságot a szolgálatuk előtt, alatt, illetve után? Valamint nők részt vehettek-e a katonai szolgálatok során?

Figyelt kérdés
Ez igazából egy történelmi kérdés, viszont politikailag és hadászatilag is szerintem nem gond, hogy ide írtam, ebbe a témába. Érdekelne még, hogy a középkorban részt vehettek-e nők a katonai szolgálatban, vagy arra a pályára egyedül csak a férfiak léphettek? Ha pedig már itt tartunk, lehetett-e a férfiaknak/nőknek házasodni a hadseregben? Tudom, hogy a kérdésem megválaszolása rengeteg részre osztható, hiszen ahány nemzetség/ország/ház, annyi különböző felelet. De azért nagyon szépen megköszönöm, ha érkezik majd pár kielégítő válasz.

2018. jan. 2. 18:24
 1/5 Szimeon ***** válasza:
Európában szerintem biztos, hogy nősülhettek a katonák, zsoldosok. Nem látom be, miért ne tehették volna. Én nőkről, mint fegyveres katonákról nem hallottam. Szerintem ilyen a középkori Európában biztos nem volt. Európán kívül meg gyakorlatilag értelmezhetetlen a középkor...
2018. jan. 2. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

a középkorban a hadsereg feudális alapon müködött.

Ergo: a lovagok/földesurak összeszedték a lovagjaikat/parasztjaikat akiket aztán elvittek a háborúba lemészárolni.

(kivétel ez alól a keresztes hadjárat, illetve a zsoldos hadsereg)

Ezek az emberek általában házasok voltak.


Nők nem voltak a seregben

2018. jan. 2. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Mopat ***** válasza:
100%

A középkori európai hadsereg olyan három fő részből állt.

Az ütőerőt a lovagok adták. ezek ugye hadrakelt nemesek voltak, de a főpapok is lovagi fegyverzetben küzdöttek. A világi lovagok civilben földesurak voltak, ők ugye nősültek, hiszen családos embere volt szinte mind. A főpapok persze nem nősültek. Voltak még a rendi lovagok(templomosok, ispotályosok pl.) Ezek egyházi lovagrendek voltak, kb. szerzetesek fegyverben, ők nem nősülhettek. A világi lovagrendek, pl. a Szent György tagjai viszont igen.

Voltak aztán személyükben hadra kötelezett szabadok. Pl a városi polgárok kiállítottak a királynak katonákat, vagy pl. ilyenek voltak az angol íjászok, vagy nálunk a kunok, székelyek. Illetve az esetlegesen felfegyverzett parasztok. Ezek szintén nősülhettek.

Illetve ott voltak a zsoldosok. Ekkor még szabad zsoldoscsapatok voltak, együtt kaladoztak. Ezek nem gyakran nősültek, bár ugye ez nem szabály volt, csak az életmódjuk miatt-ahány város, annyi nő. De gyakran állandóan is mentek velük nők, mint prostik és mint feleségek is! Sőt, már a 16-ik századból emlékszem olyanra, hogy a sebesült katona helyett a felesége fogott egy kardot, és bement a városba fosztogatni, amikor a győztes seregnek a vezérek szabadrablást eredményeztek!

Hm, igazából nem volt jellemző a nők háborúba küldése. Akadtak azért, hiszen majd minden középkori nép legendái közt akad olyan leányzó, aki öreg apja helyett vonult hadba... Még hölgy-lovagok is akadnak, legalábbis a trubadúrok szerint. Még japánban is ismert néhány szamurály hölgy. Az animeszerzők nagy örömére persze.

Amúgy nem kellett domborított mellvértet hordaniuk. A páncéling, vagy a pikkelypáncél enged teret lányosabb idomoknak, a lemezvért, főleg a német meg olasz késői változatok meg amúgy is domborított mell-résszel bír. Van, amelyik olyan, mint egy tank homlokpáncélja. A feltünősködés általában nem volt cél.(Ugye akkor is voltak már nagyon izmos emberek...)

Lányok-asszonyok amúgy 17.szd végéig nagy számban vonultak a nyugati seregekkel. Ugye, nem volt konzerv, sem fejlett egészségügyi szolgálat, sem hadtáp, ápolni, mosni, életben tartani a következő csatáig a sok macsót csak kellett néhány női kéz, meg egyéb, hogyismondjam, testrész...

2018. jan. 3. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
azt olvasni hogy a királyokat és főnemeseket a váraikban, és az utazásoknál is mindig körülvette néhány száz fő katonaság, ők akkor milyen rangúak voltak? (nem a közeli elit testőrséget értem)
2018. jan. 4. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Mopat ***** válasza:
Ezek részben lovagok voltak, részben zsoldosok. Az apródok például mind nemesek voltak, ugye rendszerint baráti, vagy alárendelt hűbéresek fiai. A főurak mellett alcsonyabb rangú nemesek voltak, nálunk Magyarországon a familiárisok. Akkor nem volt ritka a több fiúgyerek sem, de mindent az elsőszülött vitt. a többiek meg elmentek szerencsét próbálni, úgymond. Ezekkel aztán tele voltak a királyi és hercegi udvarok. Azaz előkelő származásúak voltak ezek is, csak éppen másod vagy harmadszülöttek, nem túl gazdagok. Mindenütt akadt pár fattyú is. Szóval, nem a törvényes feleség gyermeke. Ezt néha maga az atya vette maga mellé így lovagnak, vagy elküldte egy barátjához, testvéréhez szolgálni. Illetve voltak közrendű katonák, és drabantok(németesen trabant-igen, mint az autó) akik rendőri-katonai szolgálatokat láttak el.
2018. jan. 5. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!