Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha Róma volt a világ ura,...

Ha Róma volt a világ ura, akkor miért omlott össze?

Figyelt kérdés

Azt értem,hogy kevés volt a rabszolga,de akkor miért nem álltak vissza feudális gazdaságra?

A hódítások előtt is rómaiak művelték a földet.



2018. ápr. 21. 15:27
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
96%
Semmi sem tart örökké
2018. ápr. 21. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
26%

A kamatszedő pénzrendszer miatt:

[link]


Most is már 237 billió dolláros a globális hiteltatozás, ennek is ugyanaz lesz a vége.

2018. ápr. 21. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
62%
Róma a jólétbe bukott bele pont úgy, ahogy most Európa/Amerika fog.
2018. ápr. 21. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
76%

Majd ha 11 éves leszel, tanuljátok töri órán. Vagy ha mr elmúltál 11, vedd elő a törikönyved, pár bekezdésben le van írva.


Miért kérdeznek az emberek itt alap dolgokat?

2018. ápr. 21. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Zolály ***** válasza:
83%
A IV. században elkezdődött egy óriási népvándorlási hullám, a Nyugat-római Birodalom bukásának konkrét előzménye ez. Előfeltétele pedig az volt, hogy a központi hatalom meggyengült, áthelyeződött a gazdasági központ Konstantinápolyba... Róma utolsó uralkodói már kb. formálisan uralkodtak. Túlságosan megerősödtek a provinciák is.
2018. ápr. 21. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
69%
Egy történész előadását néztem valamelyik napon és érdekes dolgot mondott. Bár a kívülről betörő pogányok tették tönkre - az előttem kommentelő 5-ös ezt jól írja - de az igazi ok egy másik ok is volt egyben. A római birodalmat az erkölcsi züllöttség, a liberalizmus, a családok szétesése okozta, ez meggyengítette a birodalom erejét. Az illető műsorban európai és amerikai történészprofesszorok vettek részt, szinte mindegyik megemlítette ezt a kis fiaskót, párhuzamba állítva a mai európai és amerikai kultúrával és helyzettel. A liberalizmus, elkényelmesedés, az, hogy a családok kényelmi vagy karrier miatt sokszor még annyi gyereket se nemzenek, mint amennyivel pótolhatná saját magát, be fogja nyújtani a számlát.
2018. ápr. 21. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

.... vissza a feudális gazdaságra. Itt nincs miről beszélni. Aki az ötszáz év múlva bekövetkező dologról azt mondja vissza... - ott miről beszéljünk.


Egyébként soha nincs egy ok, mindig sok van. A liberalizmust pedig a római birodalommal kapcsolatban emlegetni, ott sincs miről beszélni. Az a párhuzam egyébként valóban létezik, de nem úgy. Minden folyamatnak van életciklusa. A történelmi koroknak is. Az életciklus legfőbb jellemzője, hogy eleinte (a korábbihoz képest) progresszív, előrevivő, fejlődő. Aztán eléri virágkorát, majd belső rendszerében zavarok keletkeznek, ezek rontják a részek működését, romlik a hatékonyság, végül bekövetkezik a pusztulás, szétesés, hogy egy újabb progresszív dolog következzék.

A római birodalomnak volt egy belső jellemzője, kiélt, megvalósított mindent, ami abból következhet. Ezután következett a kiürülés, ami változatos szétesési jellemzőket mutatott. Most ismét egy korszak végén járunk, ezt a korszakot klasszikus kapitalizmusnak hívták. Lényege a termelés, a verseny és a tőke mozgatóereje volt. Mára ebből mindent megvalósított, ami lehetséges volt. Túltermelés következett, a tőke ezer ötlettel próbálja önnön életét meghosszabbítani, de nem fog sikerülni. A világ meg fog változni. Hogy miképpen és mikor lesznek jól látható jelei, azt gondolom, nem nagyon lehet megmondani. De ami egy folyamat alapsajátossága, azt mind produkálja. Ez a régi túlhaladása, a megújulás kezdete, csak még nem kristályosodott ki. Ezért se tudjuk, meddig tart. Öt év? Tíz év? Harminc év? Nem tudjuk, de hogy nem 100 az biztos.

2018. ápr. 21. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Mopat ***** válasza:
100%

Az utolsó mondja jól, mindig több ok vezet a bukáshoz.

Pl, tényleg a rómaiak művelték a földet a hódítások előtt, de ezek saját tulajdonú földdel bíró emberkék voltak.

Vagy pedig colonusok, bérlők. Viszont, aki belépett egy római légióba, és a leszolgálta az idejét, az földet és állampolgárságot kapott. Tehát a colonusok gyerekei ezzel birtokos paraszttá válhattak. Zömmel az újonnan meghódított földeken kaptak területet, ott letelepedtek, családot alapítottak, elősegítették a terület romanizációját. Másfelől a hódításokkal rengeteg rabszolga került be. Ezek olcsón dolgoztak a nagybirtokokon, az olcsóbb árakkal nem tudtak versenyezni a parasztok és tönkrementek...Emiatt már a légiókba is egyre több meghódított "barbár" került be, nem volt vonzó a katonáskodás a csóró parasztoknak vagy a városi szegényeknek sem.

Volt egyfajta erkölcsi válság is, ezt az is jelzi, hogy milyen rohamosan terjedt a kereszténység(főleg a városokban) ami miatt végül államvallássá kellett tenni...(Még akkor is, ha a folyamat közben talán igencsak sok minden elveszett Jézus eredeti elképzelései közül.)

Akkor aztán ott vannak a népvándorlás folyamatos külső támadásai, illetve az, hogy jó pár törzs a Birodalmon belül lelt új otthonra, aztán nem feltétlenül a császárok akaratát követte, hanem megtartotta az adott területet-magának...(Gótok, frankok)

Voltak olyan erős külső államok, amelyekkel évszázadokig kellett háborúzni, kevés eredménnyel, például a párthusok.

Volt egy éghajlati változás is, állítólag az V. században lehűlés volt, és nedvesebb is lett az éghajlat. Nem lehetett annyit termelni, ez meg éhínséget okozott...

2018. ápr. 23. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván a római korban nem létezett liberalizmus, a szétesés oka mégis sok történész szerint az erkölcsi, morális lezüllés, leépülés okozta. A többi viszont stimmel. A döbbenetes az, hogy az utókor semmilyen tanulságot nem vont le belőle. Nem véletlen mondják sokan, ez lesz az EU sorsa is.
2018. ápr. 23. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Egyes szélsőséges történészek szerint a már akkor is megjelenő uzsorások, akik ma is uralják a világot. Ma is ők züllesztik szét a társadalmakat ilyen gender meg szakállas nő dolgokkal.
2018. máj. 27. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!