Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miért nem használták a németek...

Jeffrey Spender kérdése:

Miért nem használták a németek ideggázaikat a Keleti fronton, amikor ipari mennyiségben volt nekik belőlük?

Figyelt kérdés
2018. jún. 20. 18:24
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
Először is, a szövetségesek gázálarcai nem védtek volna a szarintól. A szarinnak akkora a toxikussága, hogy csak a dupla kilégzőszelepes, "kamrás" gázálarcok védenek ellene. Kilégzésnél a membrán kb 3-5 mm-re kinyit, amikor belégzésnél "irányváltás" tötrénik, akkor már negatív-szívó nyomás lesz a szelepnél, amire lezár. Ekkor egy ici-pici szennyezett levegő bejut a gázálarcba. Ez még a ciánhidrogénnél sem jelentett problémát, de olyan nagy toxicitású anyagoknál mint a szarin vagy később VX már igen. Erre találták ki a dupla szelepet, közte egy kis kamrával. A németek tudták milyen mérgezőek az ideggázaik, emberkísérleteket folytattak velük, és ki is dolgozták az alkalmazási technikákat, beleértve a saját csapatok védelmét is. Elméletileg a szomán sokkal mérgezőbb mint a szarin, de a szarinnak olyan jók a harctéri tulajdonságaik, hogy a mai napig első számú vegyifegyver. Kellően mérgező (kis mennyiségből is nagy a halálos dózistér), bőrön át is felszívódik (alkalmas meglepetés szerű támadásra aeroszol formában), rövid lappangási idő (pár perc), és ami kitünteti az összes vegyifegyver közül, az a roppant illékonysága. Valahogy úgy adják meg, hogy -20 c-nál egy perc alatt a halálos dózis sokszorosa alakul ki. Ez több okból is jó, egyszer télen nagy hidegben is alkalmazható, nagyon hamar, még mielőtt a katonák felvehetnék a védőeszközt már megkapják a halálos dózist, és nem kell bajlódni később a mentesítéssel, mert kb egy óra alatt magától mentesül a terület. Én még most is fenntartom, a szövetségesek megszívták volna a szarint rendesen, már csak azért is, mert azt se tudták mi az, hogy hat, hogy védekezhettek volna ellene. Sokkoló és roppant demoralizáló lett volna a katonáknak hogy felveszik a gázálarcot és mégis hullanak mint a legyek. A kérdésedre válaszul, egy kolinészteráz-enzimet blokkoló idegméreg hatását, még ha korábban nem is láttak hozzá hasonlót, egyből levágták volna hogy valami mérgezés, vegyifegyver támadás lehetett akkor is, ha már a tényleges harcanyag teljesen elillant. A nagyszámú halott, kitágult pupillákkal, jellegzetesen ívszerűen görcsbe merevedve, habos szájjal, hányással kétséget sem hagyott volna a vegyitámadásról. A ruszkik és amik közt on-line szinten működött a kommunikáció, az amik végig szállítottak hadianyagot a muszkáknak a háború során, ha bármiféle vegyitámadás lett volna keleten, Sztálin egyből leadta volna a drótot a nyugatiaknak. Potsdam, Jalta, Teherán csak a kirakat, és kézfogás-aláírás miatt volt, és nem elfelejtendő, már a nagy haverság idején gőzerővel szervezték be a kémeket egymáshoz. Az összes nagy hidegháborús kémet már a világháború alatt beszervezték egymáshoz. Sztálinnak még Los-alamosban is volt embere, előbb tudta hol tart az atombomba, mint Eisenhower. Nemcsak kommunikáltak, hanem figyelték is egymást a szövetségesek, az RH rádiót meg akkor régen ismerték, úgyhogy ha valami történt a világban az nem maradhatott titokban.
2018. jún. 21. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 Kappa472 válasza:

Még néhány megjegyzés:


A bevethették volna ezt és ezt a szuperfegyvert érdekes gondolatkísérletek, de soha nincsen valóságalapjuk (legalábbis annak, hogy egy szuperfegyverrel tartósan sikert lehet elérni és az ellenfél nem tesz lépéseket ellene).



A vegyivédelmi részéről:


A legtöbb modern páncélautó rendelkezik nukleáris, biológiai és vegyi támadások elleni felszereléssel (~ szigetelés, túlnyomás és légszűrők), a harckocsik pedig elméletben akár napokig képesek szennyezett környezetben működni úgy, hogy a legénységnek el sem kell hagynia a páncélost.


Ennek ellenére reguláris haderők máig szinte sohasem használnak vegyi fegyvereket. Miért? A harckocsi tényleg hetekig bírja, de a legénység már kevésbé. A frontvonalon harcoló alakulatokat igyekeznek ellátni megfelelő védelemmel, de egyetlen ország hadereje sincs kellően felkészülve egy elnyújtott vegyi háborúra.

A logisztika általában teljesen védtelen, hiányzik a hatalmas mennyiségű légszűrő és más fogyóalkatrész, nem megoldott a javítás, utántöltés, stb. és maga a vegyivédelem is specialitás: vannak különlegesen felszerelt és kiképzett egységek, amelyek az elszigetelt incidenseket (jó esetben) képesek semlegesíteni.

De mi van, ha egyszerre nem 5 szennyezett harcjárművet kellene lemosni, hanem óránként 50-et? És ez egy jól felszerelt modern hadseregre értendő - el lehet képzelni, hogy milyen hatékony lett volna a vegyivédelem az 1940-es években, akár szovjet, akár német oldalon.


A fentieknek részben ellentmond, hogy a kínaiak ellen a japánok vagy fél tucat nem halálos szert vetettek be, valamint mustárgázt, de nyugatiak ellen sohasem, mert féltek a megtorlástól (ami nem volt alaptalan - az ausztrálok például 1941-ben több száz tonna mustárgázt és foszfént vásároltak a britektől, pont erre az eshetőségre). Azt nem tudom, hogy a japánok mentesítő egységeit értek-e valamit, az erre a célra gyártott, megkérdőjelezhető képességű 94-es típusú kisharckocsiból kialakított fertőtlenítő járművet például élesben sohasem használták.


De visszatérve a gyakorlati hatékonyságra: a németek a második világháború alatt egyetlen olyan fegyverrel rendelkeztek, amelyet gyakorlatilag nem lehetett elhárítani: a V2-es rakétával. Technikailag a fegyver hatalmas lépés volt, az első interkontinentális ballisztikus rakéta (+ az első rakéta az űrben), de ma már ismert, hogy a költségek messze felülmúlták az ezzel okozott veszteségeket (= jobban jártak volna, ha leállítják a programot és az erőforrásokat másra költik).

A hatékony csodafegyver csak mítosz. Ez alól egyetlen (nem kevés túlzással) kivétel van: a nukleáris robbanófejű interkontinentális rakéták, de ezek is csak azért érnek valamit, mert nem a tényleges, hanem az elrettentő erejük számít).



A vegyifegyver gyakorlati felhasználásról a keleti fronton:


Nem látom be, hogyan lehetett volna bármilyen vegyi fegyver (pl.: tabun, szarin) hatékony a keleti fronton. Először is hatalmas mennyiségű lövedéket (= veszélyes anyagot) kellett volna a helyszínre szállítani (amikor Hitler 1943-ban parancsot adott a vegyifegyver-készletek megduplázására, a meglévőket visszavonták a keleti frontról, félve a megtorlástól), márpedig a német logisztika gyakran a hagyományos lőszert sem tudta kellő mennyiségben a frontra juttatni.


Ha meg is érkeztek volna a vegyi fegyverek a helyszínre (ami a hosszúra nyúlt utánpótlási vonalak és az agresszív partizán-aktivitás miatt erősen kérdéses), mit lőttek volna? Gyakorlatilag a vegyi-gránátok olyanok lettek volna, mint a hagyományos lőszer: aki beleállt a lövésbe, az meghalt, de egy nagy robbanóerejű tüzérségi néhány tíz méterről ugyanúgy halálos.


Ráadásul ahogy korábban említettem, nem voltak fix védelmek: ha becsapódott a lövedék és robbanás helyett sziszegve kieresztette a gázt, a katonák elmenekülhettek (nyilván a közeli egységek elpusztultak, de az egész magasabbegység aligha).


Ezzel elméletileg megtisztították az utat a németek, de német tisztként én semmiképpen nem küldtem volna be azzal az embereimet, hogy á, egy óra után a gáz eloszlott (elhiszem, hogy elméletileg igen, de mekkora a fel nem robbant, később aktiválódó vegyi lövedékek aránya?). A bonyolultabb mechanizmus miatt magasabb, mint a hagyományos lőszer és pl. csak Budapesten az elmúlt 80 évben mennyi fel nem robbant bombát találtak.

Az is jó kérdés, hogy a német haderő hány %-a rendelkezett a szükséges védőruházattal, az utánpótlásról már nem is beszélve.



Emellett egyetlen fegyver hatása sem 100%-os, még az atomtámadásnak is voltak túlélői: különösen kémkedés nélkül sem tarthatott sokáig, amíg rájöttek, hogy valamilyen vegyi fegyverrel állnak szemben. Innentől pedig már nem kellett mást tenni, mint megsemmisíteni az utánpótlást vagy a célba juttatási módot (vélhetően a tüzérséget).

Hiába mutogatta a Signal (német propagandaújság) az új önjáró lövegeket, a német tüzérség a világháború végéig túlnyomórészt lóvontatású volt. A másik oldalon a szovjetek elképesztő számban vetettek be csatarepülőgépeket a földi egységek megsemmisítésére, azokra pedig nem hatott a felszínen gomolygó gáz.



Végül a sokkhatást is erősen megkérdőjelezném: a szovjet kommunisták legfontosabb fegyvere a félelem volt, elég csak a nagy tisztogatások időszakára gondolni. A szovjet haderőben azért volt annyi komisszár, hogy Sztálin parancsait minden esetben betartsák. Az 1942-es 227-es parancs (~ egy lépést sem hátra) tényleg azt eredményezte, hogy az orosz katona vagy ment előre és győzött (miközben valószínűleg meghalt) vagy meghátrált/pánikba esett és a komisszár kezétől biztosan meghalt. Mivel egész szovjet hadseregek semmisültek meg majdnem az utolsó emberig harcolva hagyományos fegyverektől, nem hiszem, hogy néhány ezer halott után mindenki feladta volna.



A végére egy kis offtopic: ha a németek nem is, a japánok tudhattak valamit a vegyi fegyverekről, mert a foglyokon a világháború végéig kísérletező 731-es egység elfogott tagjait csak a Szovjetunióban fogták perbe (ld.: Habarovszki per, de ők is csak pár évet kaptak).

Az amerikaiak Douglas MacArthur javaslatára 1948-ban megegyeztek a japánokkal, akik a nácikat megszégyenítő mennyiségű (elsősorban vegyi) emberkísérlet ellenére mind szabadon távozhattak, de cserébe át kellett adniuk az összes megszerzett tudásukat. Később több volt hóhér sikeres gyógyszerészeti vagy vegyipari karriert futott be, néhány pedig tovább dolgoztak az amerikai vegyifegyver programokban.

2018. jún. 21. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:
Kurszkhoz és a Bagratyionhoz a szovjetek elég sok embert és harckocsizót mozgósítottak egy felvonulási területre, azok alkalmasak lett volna célpontoknak, nem ?
2018. jún. 21. 20:41
 14/20 Mopat ***** válasza:

Sztálin bácsit nem érdekelték a veszteségek. Mit számított volna neki pár millió plusz áldozat akár.

Pont fejtegették, hogyha pl. a szovjetek és az amerikaiak összekaptak volna, még a két atombomba szovjetekre dobásával sem biztos hogy sokat érnek. Minden nagyobb Európai város romokban hevert, nem volt értelme bedobni, Moszkva meg akkora, hogy az a két viszonylag kis bomba nem okozott volna akkora kárt...

Mondjuk, attól függ...Eleve, az Urálból indított vasúti szállítmányok zöme Moszkván ment keresztül, szóval ha a vasutasok zöme feldobja a pacskert ilyen-olyan okok miatt.(Akár lefullad valamitől, akár jól odakozmál valamitől) akkor aztán KO a nagy szovjet utánpótlásnak.

Amúgy egy érdekesség-a német harckocsi-veszteségek olyan 60%-át aknák illetve harckocsi vagy páncéltörő ágyúk okozták pl, a gyalogos veszteségek zömét tüzérségi gránátok és puskagolyók. A teljes német keleti fronti veszteség hat százalékát okozta a "Nagy Vörös Légierő", a hatból négy százalékot az IL-2-k. Közben tízezrével hullottak a gépek és az emberek, ha egy darabot se gyártanak, ugyanúgy legyőzik a németeket...Szóval, amíg volt légifölény, addig nem sokat ártott a szovjet légierő. Sokkal többet ártottak a nem létező szovjet utak, a könnyen felrobbantható partizánkodható vasutak, és az a tény, hogy a Gépesített Világverő Német hadigépezet (amit minden filmben így mutatnak be a szövetségesek is) 80%-ban lovakkal vontatott mindent. Márpedig pl. a vegyi vagy bio támadásokkal szemben a lovak még sokkal érzékenyebbek(ló-gázálarcot láttam, de ló-vegyiruha is volt?) meg a lovak utánpótlása. Egy teherautó nem kezd el tuszkölni, ha némi influenza-baktérium kerül a benzinbe. Eleve zárt tartályokban van az üzemanyag. Illetve konzervekkel még viszonylagos biztonságban az emberek élelme is szállítható. De ki látott már lucerna vagy zabkonzervet a lovaknak? (Napi 5-10kg kaja/paci mérettől függően). nem beszélve az iszonyú mennyiségű vízről, amit megint mentesíteni kellene! És amit a négylábúak megisznak.

Kis magyar példa. korabeli Honvédség egy dolgozó, első vonalbeli szekeres lóra olyan 7,5kg napi zabot és szénát számolt. Két lónál ez már 15kg. Egy hét alatt 105 kg/szekér. Egy lőcsös szekér olyan 400kg hasznos terhet vitt a hajtón felül, vagyis 3-4 szekér lovainak heti kajáját egy további szekér viszi. És napi menetteljesítmény: 30-40 km jó úton. Egy Debrecen-Budapest táv. Vagyis több mázsa élelmet kellene ehetővé tenni azért, hogy kb. másfél tonnát egy hét alatt elvigyél Pestig. Víz ebben nincs benne...

Szerintem a németek ki tudták volna vitelezni a vegyi csapásokat, elég komoly károkat is okozhattak volna a szovjeteknek, de a hátországuk védtelen volt mindenféle szövetséges megtorló bombatámadással szemben, és abban biztos vagyok, hogy a lóállomány védelme sem volt túl jól megoldva.

2018. jún. 22. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 Kappa472 válasza:

„...Kurszkhoz elég sok embert mozgósítottak...egy felvonulási területre”


Ez igaz, de azért ezt nem úgy kell elképzelni, hogy vált vállnak vetve álltak a katonák: Kurszknál (ami igazából inkább a Kurszki kerületre értendő, nem pedig az azonos nevű városra), szóval a harcok több tíz kilométer széles arcvonalakon, 9 napon át zajlottak, tehát több nagy összecsapás-sorozatról van szó (ami nem meglepő, a felvonuló 2 millió szovjet katona nem kívánt a német tüzérség áldozatává válni). A harcok alatt készült fotókon is látszik, hogy még a koncentrált támadás is elég szellős.


Itt egy térkép a harcról, érdemes megnézni a méretarányt a sarokban.

[link]



Gyakorlatilag a Szovjetunió (és áttételesen a mai Oroszország) legyőzhetetlen. A németek a második világháború alatt arra az Európában bevált elvre támaszkodtak, hogy ha elfoglalják a fővárost, a védelem összeomlik és az ország kapitulál. Ez azonban a szovjetekre nem igaz (ahogy ezt Napóleon is megtapasztalta). Érdemes ismét a térképhez fordulni és megnézni, milyen hatalmas utat tettek meg a németek Moszkváig (amibe majdnem belehaltak). Ez úgy kb. az ország első 5%-a volt:


[link]


Csakhogy ekkorra a szovjetek a gyáraikat az Urálon túlra telepítették át: egyszerűen Oroszországban olyan hihetetlenül nagyok a távolságok, hogy azt egyetlen ország hadereje sem tudná kontrollálni vagy akárcsak a saját utánpótlását megoldani (a németek egyik fő problémája az infrastruktúra teljes hiánya volt és az, hogy nyáron a sár, télen a hó tette járhatatlanná az utakat). Ezt tetézte, hogy a Szovjetunió emberanyaga viszont gyakorlatilag jóformán kimeríthetetlen volt.


Ha valahol a németek hatékonyan vethettek volna be vegyi fegyvert, az valami megerődített állás ellen lett volna, ahol nagyon erős volt a védelem és a védők nem menekülhettek, pl.: a Breszti erőd (1941-es) ostromakor.



Tudom, hogy nem teljesen azonos, de még egy dolog: a japánok a kínaiak ellen több biológiai fegyvert bevetettek, köztük tonnaszámra pestises patkányokat. A háború végén ezeket (Kínában) a szabadba engedték, illetve a felhalmozott készleteket a közeli folyókban öntötték. Több tízezer civil meghalt a kitörő járványban, de azok helyi lakosok voltak, akik el sem próbáltak menekülni, míg a világháború alatti többi járvány kirobbantására tett kísérlet mind hamvába holt.


Az érdeklődőknek a lenti cikket ajánlom, az alábbi résztől (nem vicces, de elgondolkoztató):

Dr. Isii leginkább a pestisbaktériumban látott „fantáziát”.

[link]


Plusz a hidegháború alatt az amerikaiak többször is használtak vegyi fegyvereket Koreában és Vietnámban (pl.: Agent Orange). Ezek jókora területeket letaroltak és szörnyű mutációkat okoztak az újszülöttekben (azért rákban jó sok félmeztelen amcsi katona is meghalt), a Vietkong mégis győzött, pedig ők aztán tényleg semmilyen felszereléssel nem rendelkeztek a vegyszerek ellen.



Röviden az összes vegyi fegyverrel nem az a fő gond, hogy piszok drága és veszélyes és nem is a megtorlás veszélye (bár nyilván ezek is belejátszanak), hanem az, hogy a célpontnak relatív hosszú ideig egy helyben kell tűrnie a támadást. A támadásra nem reagáló ellenségből viszont relatív kevés van, hatékonyabb fegyverből viszont sokkal több.



Ironikus, hogy a vegyi fegyverek tilalmáról Hágában már 1899-ben megállapodtak, de valahogy ezt az első világháborúban elfelejtették betartani. Majd 1925-ben Genfben ismét megállapodtak, amit ismét nem tartottak be. 1997 óta van hatályban a mai változat, amit (mondjuk együtt) amit ma sem tartanak be.



Én úgy érzem (szóval könnyen lehet, hogy egyáltalán nem így van), hogy a vegyi fegyvereket sok ország csak azért fejlesztette/fejleszti, mert a másik félnek is van és ha nekik nincs, akkor a másik talán bevetné (hiszen nem lenne azonos megtorlás), nem pedig azért, mert tényleg bárki használni akarná.


Ahogy az előttem szólók is rámutattak, egy vegyi fegyver bevetése könnyen a támadónak is súlyos veszteségeket okozhat.

2018. jún. 23. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
A vegyifegyvert nem kell lesajnálni, és leírni sem a mai viszonyok közt sem. Alkalmas kezekben, megfelelően alkalmazva, kőkemény és hatásos tömegpusztító fegyver, nem véletlenül hívják a szegény országok atombombájának. Nem kell az előállításához olyan ipari-technológiai háttér mint az atomhoz, és az ára fillérekben mérhető az urándúsításhoz. Persze az alkalmazásának vannak korlátai, amelyek elsősorban meteorológiaiak, másod sorban a célba juttatás, szétszórás nehézségei. Meteorológiai szempontból az ideális amikor közel szélcsend van, és nem esik az eső. A hidegháborúban a célbajuttatást is tökélyre fejlesztették. Itt pl a "honest jhon" rakéta vegyi feje, 1990-ig volt rendszerben. [link] Nekem a seregben még azt mondták hogy egy ilyen rakéta amikor célba ér, utána egy-két perces expozícióval kb 1-2 km2 fed le pár órára szarinnal, VX-el tartósan akár hetekre is. Aztán ott van a csöves tüzérség, a légibombák, légi kiöntők-permetezők. A ruszkik még a "katyusákhoz" is csináltak vegyi fejet, egy üteg kb 8-10 km2 intézett el percek alatt, ami már egy kisebb város területe. Ma is megvannak ezek a fegyverek, a tudás hozzájuk, és a Genf is ki van cselezve a bináris vegyi-fegyverekkel, amik tároláskor két vagy több nem mérgező alkotóelemből állnak, külön tárolva, és csak a célba érés előtt keverednek össze halálos méreggé. A vegyi fegyver alkalmazását nem úgy kell elképzelni hogy egy fél országot megterítenek vele, és utána kiégett marsi táj lesz, hanem inkább koncentrált támadásnál, pl folyóvédelem, városvédelem áttörésekor. Régen ez volt a lovas (később harckocsi) támadó ék, ami a támadónak is nagy veszteségeket okozott ráadásul az elit csapatokból. Már Ypern-nél is így alkalmazták a klórt, megfelelő széljárásnál koncentráltan kiengedtek egy felhőnyit, az betakarta a frontvonal egy kisebb részét, aztán ott mehetett a támadás. Valahogy tényleg úgy működik a valóságban vegyifegyver, mint amikor tele van egy szoba legyekkel-szúnyogokkal, becsukjuk az ablakokat, ajtókat és befújunk chemotoxal. Várunk fél órát, majd kiszellőztetünk, és utána tiszta a terep, csak össze kell seperni a hullákat. Tévesen ítélheti meg a vegyifegyver hatásosságát aki abból von le következtetést amikor az ISIS torokelvágói provokációs célból, egy hordóból egy város közepén kiengednek valami kutyult löttyöt, klórt és meghal tőle pár ember. Tokióban amikor az arum-szekta kiengedte a szarint a metróban, kb tucatnyian meghaltak, és több ezren megsérültek. Ha az a szarin fegyver minőségű lett volna, nem házi laborban készül, akkor több ezren haltak volna meg.
2018. jún. 23. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:

Vegyi fegyverek alkalmazása kapcsán a más tiltott fegyverekre, mint a Kazettás lőszerekre és hasonlókra vonatkozó analógiát kell alkalmazni.


Amikor a 19. században próbálták szabályozni a Hadviselést, akkor ténylegesen a katonáknak okozott aránytalan szenvedést próbálták csökkenteni, de a valóság felülírta ezt, ilyen alapon az egyszerű gépkarabély lövedékeket is be lehetne tiltani, visszajutva odáig, hogy kövekkel és botokkal dobálja egymást a két csapat, most valami azért lesz Tiltott fegyver, mert hatásuk megkülönböztetés nélkülinek minősít, nem válogat Harcos és Civil között. De viszont ezen fegyverek többsége irányítható, így a használat módja dönti el, hogy mennyire lesz tiltott.


Ezért is próbálják tiltani a Kazettás lőszereket, közben mégis az amerikaiak, oroszok és még néhányan viszont normális mennyiségben gyártják és készítik elő bevetésre. Scud-okba tölteni ideggázt tiltott cselekmény, mert azokat aligha lehetett irányozni, a vakszerencsén múlott az Öbölháborúban, hogy valami lakótömböt, vagy katonáknak elkülönített hotelt, vagy a nagy semmit, ellenben Eléggé pontos tüzérségi lövegbe, vagy Légibombába tölteni és azzal direkt az ellenséges katonai állást támadni megengedett dolog. A

2018. jún. 23. 13:51
 18/20 Kappa472 válasza:

Azért én mégiscsak nemhogy lesajnálnám, de leírnám a katonai vegyi fegyvereket.


Természetesen papíron a vegyi fegyverek ugyanolyan veszélyesek, mint bármelyik másik tisztán ölésre fejlesztett eszköz és kétségtelen, hogy terroristák kezében komoly fenyegetést jelenthetnek (a civil lakosságra), már csak azért is, mert könnyebb előállítani, mint egy nukleáris fegyvert (bár a hagyományos robbanóanyagoknál még mindig jóval nehezebb).

Emellett az oroszok előszeretettel használnak minden lótúrót politikai gyilkosságokhoz, nyilván a hírértéke miatt, ugyanakkor fenntartom, hogy tisztán katonai szempontból az összes vegyi fegyver gyakorlati használhatósága közel nulla (nem is használják őket).


Ahogy rámutattak, a vegyi fegyver "a szegény ember atombombája", amit érdemes párhuzamba állítani: a történelem során 2, azaz kettő darab nukleáris fegyvert vetettek be ténylegesen egy háborúban, az utolsót több mint 70 éve. A "de ha az enyémet bevetném, akkor szuper-halálos lenne" típusú észak-koreai (/amerikai) mondás pontosan az: üres beszéd.

(az amerikai/orosz f*tyiméregetés a MOAB/FOAB bombákkal "aranyos" volt, de hiába a "legnagyobb nem nukleáris bomba", valahogy azóta is minden ország a jó öreg hagyományos légibombákat használja).



Érdemes megvizsgálni, hogy az elmúlt évtizedekben kik és milyen körülmények között használtak vegyi fegyvereket (most nem arról beszélek, hogy a szovjetek a hidegháború végéig bőszen fejlesztettek újabb szereket vagy hogy a britek 1953-ban a saját katonájukon végeztek szarin-kísérletet - csak a tényleges bevetésekről).


Ha kihagyjuk a magányos merénylőket és radikális csoportokat, mindössze elszigetelt eseményeket kapunk: a jemeni polgárháborút, Angola Kuba általi megszállási kísérletét, a szíriai polgárháborút, Afganisztán szovjet megszállását. Ezekben az esetekben az egyik fél kínkeservesen próbált bármiféle sikert felmutatni, miközben az ellenfele nem reguláris haderő volt.


Ez azért fontos, mert egy konvencionális háborúban minden reguláris haderő légi fölényre törekszik, amire jó példa az Öbölháború: az irakiakat úgy darálták be, hogy a tüzérségük gyakorlatilag semmit nem ért el. A SCUD rakétákat az irakiak nagy hatótávolságuk miatt próbálták bevetni, de a gyakorlati hatásuk minimális volt (és nem csak azért, mert a fegyver borzasztóan pontatlan és Izrael Patriot rakétákkal igyekezett semlegesíteni őket). Igen, okoztak veszteségeket, de ez a teljes veszteség 0,03%-át sem érte el és egyetlen kimutatható hatásuk volt: az ellenség kifejezetten SCUD-vadász küldetéseket indított.


Természetesen a második világháború alatt a repülőgépek nem rendelkeztek a SCUD-ok felderítésére használt modern radarberendezésekkel, ugyanakkor ekkor a tüzérség is lényegesen fejletlenebb volt. Az igaz, hogy a németek a második világháború alatt rendelkeztek mérges gázzal töltött robbanófejet tüzelő fegyverekkel (pl.: a 100 mm-es Nebelwerfer 35-tel és a 150 mm-es Nebelwerfer 41-el), amelyeket korábban ténylegesen is bevetettek, de ezek néhány kilométeres hatótávolsága még a tábori lövegekétől is elmaradt. Abban a háborúban, amelyben mások mellett 36000 db Il-2-es, 5000 db Il-10-es és 11000 db Pe-2-es repülőgép azért létezett, hogy a német tüzérség ne létezzen, miközben egy sikeres nagy volumenű támadáshoz több ezer gázzal töltött robbanófejnek kellett volna eltalálnia a célterületet.



Röviden: a vegyi fegyverek rendelkeznek olyan hírértékkel, amivel egy harckocsi vagy puska nem, de előállításuk drága és bonyolult, a kezelésük veszélyes, bevetésük esetén a támadó fél külön megtorlásra számíthat és miközben erősen megkérdőjelezhető a tényleges harctéri hatásuk, sok számos alkalommal bizonyított hagyományos fegyver áll rendelkezésre (nem is használja őket senki).


A mérges gázok katonai használata az első világháború végével gyakorlatilag lezárult, ahogy az 1980-as évekre a hadvezetés rájött, hogy a nukleáris fegyverekkel sem lehet háborút nyerni, hiába fejlesztettek korábban az amcsik a különböző vegyi fegyverekkel töltött rakéták mellett taktikai atomtöltettel rendelkező löveget és levegő-föld rakétát is (pl.: M65 Atomic Annie, AIR-2 Genie).

2018. jún. 25. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
Ha a vegyi fegyverek hatékonysága megkérdőjelezhető, vegyvédelmi cuccoknál is miért vannak szintek, nem a MOPP 0 - 4-re gondolok, hanem hogy "alap" gázok, mint a mustárgáz ellen elégséges a szénszűrős kabát - nadrág és a csuklyás gázálarc, addig a világháborús szarin - szomán - tabun ellen normális gumiruha kell ?
2018. jún. 26. 19:27
 20/20 Kappa472 válasza:

A vegyi fegyverek gyakorlati hatékonysága megkérdőjelezhető. Egyetlen hadsereg sem használja őket, mert a használóra is veszélyesek, drágák, relatív olcsón lehet ellenük védekezni és vannak jobb alternatívák, nem azért, mert teljesen hatástalanok.


Erre írtam, hogy a hadseregek számára olyanok, mint a nukleáris fegyverek: igen, majdnem minden "nagyhatalom" igyekszik fenntartani valamekkora készletet belőlük, de soha nem vetették be őket, tehát gyakorlati szempontból olyanok, mintha nem is léteznének.


Persze egy teoretikus harmadik világháborúban nyilván a franciák vagy az izraeliek is kilőnék a saját néhány nukleáris rakétájukat, de pl.: az India-Pakisztáni háborúkban sem használták őket, hiába volt belőle mindkét félnek (meg máshol sem).


A vegyi fegyverek olyanok, mint a ballisztikus rakéták: papíron óriási a pusztító erejük, de egy-egy elszigetelt incidenst leszámítva a háborúkat a mai napig hagyományos fegyverekkel vívják.

2018. jún. 28. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!