Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Milyen volt a magyar sorkatona...

Milyen volt a magyar sorkatonaság?

Figyelt kérdés

Én már szinte csak a két végletet hallom:

1. Ott megtanulja az ember a fegyelmet, a rendet, tudja, hol a helye, a puhányokból embert faragnak.

2. Semmire se volt jó, mert az alul iskolázott tisztesek kiélték a komplexusaikat, az ember rászokott az alkoholra és a cigarettára, harcolni pedig nem tanult meg.

Kíváncsi lennék azok véleményére, akik voltak katonák vagy éppenséggel nem elfogult, kiszínezett történeteket hallottak volt katonáktól.


2018. nov. 3. 19:13
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
49%
Az utolsóhoz még csak annyit hogy ezeken kivül még rengeteg dolog történt velem, sok oldalt tudnék írni róla.
2018. nov. 3. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:
70%

"Milyen volt a magyar sorkatonaság?"

Értelmetlen volt.

Nem volt rendes eszköz és fegyverállomány a kiképzéshez, nem volt semmi ami hasznossá tette volna a sorkatonaság idejét akár az ország tekintetében, akár a fiatalokra nézve.

Lehetett volna jól is csinálni - ha olyan a kiképzés, amilyen a szerződéses katonáknál. Ha van fegyver és lőszer a lőgyakorlatokhoz, ha van modern haditechnika amivel megismerkedhetnek és ha van rendes oktatás, amivel elsajátíthatják a fiatalok azt, hogyan védhetnék meg magukat és az országukat ha baj történne. Ha mindeközben fegyelmet, koncentrációt és kitartást is tanulnak, nő a fizikai állóképességük, erősödik a jellemük, akkor az plusz. de sajnos a sorkatonaságnál a korábbi években a megalázás, a fiatalok akaratának, személyiségének megtörése volt az elsődleges, a 2000-es évek környékére pedig egy lájtosabb, kevésbé szivatós, de totál felesleges időpocsékolás volt.

Nyilván voltak olyanok, akik jó helyre, jó kiképzőhöz kerültek vagy egyszerűen élvezték az ottlétet, de ők választhatják a szerződéses katonaságot vagy most már lehetnek az önkéntes tartalékosság tagjai.

Az alkoholra, cigarettára amúgy akkoriban minden fiatal rászokott, akár volt katona, akár nem volt. Az egyetemeken sem volt más a helyzet, pedig ott aztán nagyon másféle kiképzésben volt részünk.

2018. nov. 3. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
18%

Egyszerűen remek. Egy erős és ütőképes haderővé képeztek minket, akkoriban senki sem merte volna támadni az országot.

Persze ma már csak ez a sok páva van itt.

2018. nov. 3. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
70%

'Egy erős és ütőképes haderővé képeztek minket,'

Well, golyófogónak is kell valaki...


'akkoriban senki sem merte volna támadni az országot.'


Ez igaz. A Varsói Szerződés részeként mi támadtunk volna inkább, melyben garantált a Néphadsereg felmorzsolódása :)

2018. nov. 3. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 árokpart ***** válasza:
94%
Ha netán mentél haza eltávozásra és netán az adott tömegközlekedési eszközön valaki pl. balhézott vagy bántalmazni akart bárkit mivel, hogy virított rajtad az egyenruha , ezért mint jó magyar szokáshoz illően nem volt lehetőséged nem odanézni vagy közömbösnek lenni mint ahogyan manapság az emberek teszik, hanem a rendőrség kiérkezéséig biztosítva az utasok biztonságát inténkedned kellett a balhézó leszerelése céljából. Igaz, hogy a sima sorállományú katona nem számított teljes hivatalos közegnek a laktanyán kívűl, viszont bizonyos helyzetekben az átlag állampolgárnál nagyobb kötelezettség terhelte, ha tudomására jutott bármilyen bűncselekmény. Az eltávozás is tulajdonképpen szolgálati időnek számított, mert a folyamatos készenlét eltáv idején is fennált. Mikor leszereltél és visszakaptad a személyi igazolványod és útleveledet utána lettél újra civil polgár, viszont bármikor berángathattak leszerelés után is.
2018. nov. 3. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:

# 12


Ment a zöld, mert tényszerű a beszámoló, viszont azért, mert talán kicsit jobb voltál, azért nem kell túlzásokba esni.

"kétéves katonai szolgálatomra összességében büszke vagyok mert mégis csak a hazámat védtem."


Remélem nem haragszol meg, ha nem tekintek rád, mint a személyre aki a hazát védte. Nálam ez olyan személyeket jelent, akik átestek a tűzkeresztségen.


Ezen kívül azért megírnád, hogy hol szolgáltál, milyen egységnél és mikor?

Érdekelne, hogy mégis kiknek adtak ennyire széleskörű kiképzést.

2018. nov. 4. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:

"Ha netán mentél haza eltávozásra és netán az adott tömegközlekedési eszközön valaki pl. balhézott vagy bántalmazni akart bárkit mivel, hogy virított rajtad az egyenruha "


Akkor viszont igaz a mondás, hogy a ruha teszi az ember. Nem azért volt, mert te akartál segíteni, hanem azért, mert mint egy munkaköri feladat kellett.

2018. nov. 4. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:

18-as! először is előrebocsájtanám hogy több 64%-os is van itt,én csak a 12-13 as írást írtam.

A 3-5-6-11-16-írások nem tőlem származnak.

A kérdésedre válaszolva én egy délmagyarországi elsőlépcsős lövészezredben kaptam a kiképzésemet ahova 1975-ben 19 évesen soroztak be.

Amikor azt írtam hogy a hazám védtem az nemvolt légbőlkapott dolog, mert az elsőlépcsős ezredek azok voltak amik egy külső agresszió esetén szinte rögtön felvették a harcot a betolakodóval-az agresszorral, ezért folyamatosan fenntartották a harckészültséget.

Ezt misem bizonyítja jobban mint az hogy gyakran voltak úgynevezett spontán éles riadók amikor a teljes lövészezred beriadózott és elfoglalta a harcálláspontját.

Ez az ezred egy teles értékű azthiszem 70%-ig feltöltött önálló ezred volt amiben szinte minden fegyvernem képviselve volt, a legnagyobb számban a lövészek voltak aztán tartozott hozzá egy harckocsi dandár, és egy műszaki zászlóalj.

Az ezreden belül még voltak légelhárító ütegek, tüzér ütegek, aknavetősök, vegyvédelmisek, üzemanyag és lőszer szállítók, élelmezési részleg, és még pár kiszolgáló alegység.

Ha nyugaton volt valamilyen katonai akció minket rögtön beriadóztattak, az csak a szerencsének köszönhető hogy nem kellet bevetni az ezredet éles helyzetben, ezért írtam hogy védtem a hazám, legalább is készen álltam a megvédésére.

Az meg egy nagy butaság amit itt páran írnak hogy a Varsói szerződés országai támadásra készültek , vagy támadással fenyegettek meg országokat, minket egyértelműen védelemre képeztek ki, a Varsói szerződés országainál a védelmi doktrína volt az alap és nem a támadó.

2018. nov. 4. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
És még annyit hogy az nagyon nem mindegy hogy mikor volt katona az ember mert mint írtam mi igen komoly kiképzést kaptunk a hetvenes években, de a kik a közelmúltban voltak sorkatonák azok már elég felületes képzést kaptak és a fegyelemmel is bajok voltak már náluk, gondolom hogy ebből adódhatnak azok az eltérések a leírásokban amikor a régebbiek jó képzésről fegyelemről írnak míg a fiatalabbak gyenge képzésről gyenge fegyelemről és gyenge morálról írnak.
2018. nov. 4. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:

# 20


Te is azt írtad, hogy esetén, csak az az eset nem történt meg. Béke időben számomra inkább a kémelhárítás az aki védi a hazát. Hadgyakorlatok mindig is voltak, riadók is. De valóban szubjektív megítélés.

2018. nov. 4. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!