Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Magyarország az elmúlt évszáza...

Magyarország az elmúlt évszázadok háborúiban amikben részt vett, miért mindig a vesztes oldalon volt?

Figyelt kérdés

2019. ápr. 20. 15:15
 1/6 anonim ***** válasza:
97%

Nem mindig, és nagyon sokszor kényszer vagy külső nyomás.

Példák a török kiűzése után:

Rákóczi felkelés elég sikeres volt, de túl hosszúra nyúlt el. Összességét tekintve nyertesnek mondható, mert a Magyar Királyság és a magyar nemesek egyedülálló jogokat kaptak a Habsburg birodalmon belül. Függetlenséget ugyan nem sikerült elérni, de Magyarország egy az egyben önálló tartomány maradt, megtarthatta alkotmányát, külön országgyűlést hívhatott össze, vallásszabadságot biztosítottak, ráadásul megmaradt a rendi dualizmus és a harcolók amnesztiát kaptak. Ez rajtunk kívül semelyik Habsburg tartományban nem volt így. A királyválasztás jogát ugyan nem kaptuk vissza, de összességében a felkelés elérte célját, politikai győzelmet arattunk.

Ezután jöttek a "közös háborúk", amelyekbe ne volt beleszólásunk. Nem volt önálló magyar hadsereg, így a háborúk kérdéséről az uralkodó döntött ( a magyarok eldöntötték hogy segítik-e vagy sem az uralkodót, de külön háborút nem viseltek ).

Ez ellenére jött a törökök végleges kiűzése, ahol nyertünk.

Az orosz-osztrák-török háborúban ugyan vesztettünk, de olyan terület került török kézre, amely a Magyar Királyságot nem érintette.

Az osztrák örökösödési háború szintén semleges, a Birodalom vesztett és nyert is területet, a Királyság területe nem változott.

A hétéves háborúban a Habsburgok a nyertes oldalon álltak.

A Napóleoni háborúkban szintén a nyertes oldalra kerültünk.

A '48-as forradalom sikeres volt, az azt követő 1848-49-es szabadságharcot pedig az orosz fölény miatt vesztettük el.

Az első világháborúba belépéskor nem volt beleszólásunk, a vége pedig az USA belépése miatt lett olyan kimenetelű, amilyen.

A második világháborúba két mód volt, mindkettő német oldalon: megszállt országként amiért ellenállunk vagy úgy, ahogy történt. Ellenséges államok vettek körbe, legnagyobb kereskedelmi partnereink ahonnan minden hiánycikket be tudtunk hozni, illetve kivinni a magyar termékeket Olaszország és Németország voltak, ráadásul a revízió igényét is egyedül ők tudták biztosítani ( sőt, már a háború előtt, '38-ban megtették az első lépést: lásd első bécsi döntés ). A kimeneteléről nem kell írnom, nagyon sok levezetés létezik hogy miért vesztettünk.

Azóta pedig nemigen voltunk háborúban.

2019. ápr. 20. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
17%
A magyarok mindig odaállnak a begyepesedett, nyugatellenes oldalra és mindig vesztenek. Ebből persze soha nem tanulnak semmit és már megint ezt csinálják.
2019. ápr. 20. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Olyan ez, mint az üzlet vagy a jó bridzs játék. Nagyon nagy és szerteágazó tudás kell a helyzet megítéléséhez és akkor is csak statisztikailag értékelhető a siker.
2019. ápr. 20. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
#2 mikor ált nyugatellenes oldalon?
2019. ápr. 20. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
81%

Az Árpádházi királyaink nem voltak rosszak katonailag, megvédték az országot, sőt, bővítették is, ebben az időben nagyhatalomnak számítottunk.

A tatárjárás katasztrófa volt, de talán mi okoztuk nekik a legnagyobb veszteséget, olyannyira, hogy a megállíthatatlan mongol inváziót megállítottuk és talán a károk sem voltak olyan súlyosak, amint az a köztudatban elterjedt, hiszen akkor IV. Béla később nem folytathatott volna nagyhatalmi politikát.

Az Anjou királyaink kifejezetten jól teljesítettek ebből a szempontból és később a Hunyadiak is és még a Jagelló korszak idején is Magyarország rendelkezett a megfelelő erővel, ami az 1514 évi parasztháború során, ami ugye egy támadó jellegű, de elmaradt keresztes háború következményeképpen alakult ki, vérzett ki az ország annyira, hogy nem tudott teljes mértékben többé az oszmán nyomásnak ellenállni, de lényegében annak terjeszkedését is sikerült megállítanunk és mint az köztudott, csak az ország harmadát tudták elfoglalni 150 évre.

A többit feljebb már kifejtették, szerintem elődeink nagyon is jól helytálltak, egy ilyen átjáróházban, mint közép-Európa az államiság fennmaradása is kétséges volt, de egyáltalán nem olyan rossz a mérlegünk, aminek köszönhetően mind a mai napig létezik Magyarország, a történelem viharain sikeresen felülkerekedve.

2019. ápr. 21. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Technikailag elég sok fegyveres konfliktusban vett részt a magyar állam a második világháború óta is, mint egy szövetség tagja és ebből több győztes is volt.


[link]

2019. ápr. 24. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!