Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Külföldön (mely országokban),...

Külföldön (mely országokban), vagy hazánkban lehet olcsóbban termeszteni valamit (például rózsát, levendulát, vagy gyümölcsöket)? Mi csökkenti a természtés költségeit? Mennyi nyereség maradhat meg hektáronként, vagyis mennyiért csinálhatják?

Figyelt kérdés

2019. nov. 19. 10:59
 1/6 A kérdező kommentje:
Olvastam több helyen, hogy külföldön (szállítási költségekkel is) jobban megéri már nagy tételben termszteni bármit. Ez még eddig rendben is van, de mi miatt éri meg bárkinek, hogy távol az országától termesszen valamit - pléne nagy tételben? Mi hasznuk lehet így a gazdáknak, vagyis a földtulajdonosoknak? Hány hektártól térül már meg szépen, busásan?
2019. nov. 19. 11:03
 2/6 anonim ***** válasza:
62%

Idehaza sok mindent tudnál olcsón termelni, nem ezzel van a gond. A gond azzal van, hogy alig lesz nyereséged utána.

Csak egy random példa: káposztát termesztesz Magyarországon. Szlovákiába eladod a kilóját 100ftért, 100ft hasznod lesz. Idehaza adod el szintén kilóját 100ftért, kb. marad belőle neked 70-75Ft között. Ez még csak a szintíszta eladás, nagyon részletekbe belemennénk a sok hülyeség miatt, amit fizetned kell kb. alig marad pénzed. Nem hiába van, hogy aki tényleg nem olyan nagy tételben termel, mint a Földbárók, azok adják lefele a mezőgazdaságot, mert nem éri meg.

2019. nov. 19. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nekem azt mondták idehaza levendula illóolaja 40.000 forint/liter, Spanyolországból származó illióolaj (szállítási költséggel együtt) már csak 20.000 forint/liter. Biztos olcsóbb termeszteni itt sok mindent?


Miért marad 100 forintból csak 75, míg Felvidékre eladva meg teljes 100 forint? Ott nincsenek adók, gépek költségei, dolgozók bére, szállítási díj, stb?

2019. nov. 19. 11:18
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon sok függ attól hogy mekkora területen végzik a termelést - vagyis milyen nagy mennyiségnél oszlanak meg a költségek. Hogy mennyire bejáratott a termelés - vagyis hogy már régóta meg van a gépesítés, a terület, a sok éves, beállt termény, szakismeret és a kereskedés. Az adózás is nagy szerepet játszik, de legfőképpen az hogy kinek tudják eladni utána.

Ha megnézed, nálunk még mindig él az a rossz szokás az emberekben, hogy nem a magyar terméket választják. Ha egymás mellett lát magyar és spanyol illóolajat, akkor fel sem merül benne, hogy ha drágábban is de a magyart vásárolja meg. Sokan még azonos áron is a külföldit veszik meg mert az biztos jobb lesz. Pedig nem jobb.

Ha az a spanyol levendula termesztő már 30 éve a családi vállalkozásával termeli a levendulát, akkor neki nem most kell kitermelnie a föld vásárlásának árát, az új gépek megvásárlását. Neki ezek már megvannak és sok-sok éve "kitermelődött" az áruk a levendula illóolaj eladásából, azóta az újabbakra, fejlesztésekre tud belőle fordítani. Ráadásul 10-szer többet ad el évente, vagyis neki kevesebb fajlagos költséggel kell dolgoznia.

Ez olyan mint a kis bolt - szupermarket árkülönbség. A kis bolt csak 20 liter tejet ad el naponta, neki literenként 50 Ft-t kell rátennie a termelői árra ahhoz, hogy összejöjjön hó végén a bérleti díj, rezsi és a dolgozók fizetése. A szupermarket meg 2000 litert ad el naponta, így ő megteheti hogy csak 25Ft-t tesz a termelő árára, mégis több lesz a nyeresége belőle.

A régi magyar növénytermesztést a rendszerváltás után tették tönkre, ma már alig találni magyar fokhagymát, olcsóbb behozni Kínából. Ahogyan nézd meg pl. a szárazbabot, rengeteget Kína mellett Kanadából hoznak be. Pedig a szállítási költség eleve lehetetlenné teszi hogy valóban olcsóbb lehetne megtermelni. Ilyenkor lép be a felvásárló és a kereskedő, akik eldöntik hogy honnan hajlandóak megvenni, forgalmazni a termékeket.

Minden termék egyedi, konkrétan ismerni kell a költségeket és lehetőségeket a számításokhoz. De akkor is sok marad a mezőgazdaságban olyan tétel ami folyamatosan változik - pl. az időjárás befolyásolja a termést, az adózásban történt változás vagy a valuta árfolyamok a beszerzési árát a műtrágyának, gépeknek stb. stb.

2019. nov. 19. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Sajnos amíg nincs környezetvédelmi adó a szállításokon, addig olcsó is lesz a külföldi termék. Minőségre pedig jóval gyengébb a kínai, etióp, lengyel bab. Ott csak a mennyiség számít. A mi vidékünkön petrezselyemgyökeret termesztett szinte mindenki. Mára alig, mert a lengyellel nem tudnak versenyezni árban. Viszont a lengyel gyökér az elég hamar besárgul, ha nem tudják hűteni. De olcsó és a városi embereknek ez kell. Minden olcsó legyen, de a minőség az nem lesz olyan cserébe. Viszont az nem számít.
2020. jún. 14. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#5 Igen, rokonomék egy hagymatermelő vidéken laktak. Sajnos az emberek nem az ott termelt hagymát vették meg, mert az kicsivel drágább volt. pedig az amit ott termeltek az egész télen bírta. Az árverseny miatt ott is áttértek a vegyszeres szárításra, a korai csomagolásra és eladásra, emiatt a fele megrohad a zsákban akármit csinálnak vele. De olcsóbb.

Mármint amikor zsákban megveszi a bolond városi. aztán amikor kidobja a felét, akkor már ne foglalkozik azzal hogy így majdnem másfélszeresét fizette ki mintha a jobb minőségűt vette volna meg.

2020. jún. 14. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!