Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Fehér emberként kulturális...

Fehér emberként kulturális vámpírnak érzed e magad?

Figyelt kérdés

A kritikai fajelmélet követői szerint azok vagyunk:

https://www.youtube.com/watch?v=_25xaElig5M



2021. szept. 14. 09:06
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
28%
@10 Kérlek fejtsd már ki, hogy a hétköznapjaidban mikor ért hátrány abból kifolyólag, hogy fehér vagy. Ne mismásolj, konkrét példákat mondj. Mikor állított meg ok nélkül a rendőr? Mikor nem adtak ki neked lakás huszadik próbálkozásra sem? Mikor követett a biztonsági őr végig a Sparban? Mikor vertek meg a fehérséged miatt egy koncert után? Hányszor kiabálták utánad, hogy 'takarodj innen, büdös fehér'? Egyéb példákat is szívesen fogadok.
2021. szept. 14. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

Azt azért fontos lenne megérteni, hogy a tengerentúlon amikor azt mondják, hogy "fehér ember", akkor az általában egyenlő szokott lenni azzal, hogy amerikai fehér. Ott a fehér nem is inkább magát a bőrszínt vagy a rasszt jelenti, hanem azokat az embereket akik generációkkal ezelőtt Európából az USA-ba vándoroltak. Nekik azóta lényegében kialakult egy saját, önálló indentitásuk, európai szemmel nézve őket inkább egy népcsoportnak lehetne nevezni (annak ellenére, hogy USA-ban rasszként hivatkoznak rájuk). Az USA-ban meg is van a sztereotípia arról, hogy egy fehér ember milyen akcentussal beszél, milyen kifejezéseket/szavakat használ, hogyan öltözködik stb, vagyis van valamiféle kulturális háttere ennek a szónak. Te ha oda kimennél magyarként és magyar akcentussal beszélnél angolul egyből levágnák, hogy te nem vagy amerikai, épp ezért téged nem is tekintenének "igazi fehérnek". (Ettől még papíron persze fehér lennél, mivel ott sokszor szerepel hivatalos iratokon a rassz, de a gyakorlatban nem tekintenének a többségi társadalom tagjaként). De így vannak a latin-amerikai fehérekkel is akik az USA-ba vándorolnak, ha spanyol anyanyelvűek, spanyol vezetéknevük van és akcentussal beszélnek, nézhetnek ki bármennyire is fehérnek, akkor is Hispanic/Latino maradnak a társadalom szemében. Azt is olvastam fórumokon sok embertől akik Spanyolországból az USA-ba vándoroltak ki, hogy ott rendszerint mexikóinak tekintették őket (a tanulatlanabbak számára ott mindenki mexikói aki spanyolul beszél).

Viszont itt Európában a fehér a bőrszínen kívül nem jelent többet, nem is lehet önálló identitásképző elemnek tekinti. Itt elsősorban a saját nemzetiségével/országával azonosítja magát mindenki, nem a bőrszínével, mivel két fehér ember érkezhet nagyon különböző kultúrából. Egy fehér ember lehet muszlim vallású is, pl. ott vannak a csecsenek, albánok, bosnyákok, törökök (mielőtt vki írná, rengeteg európai külsejű van közöttük). De nem kell ehhez különböző vallásúnak lenni, nyugat és kelet-EU között is jelentősebb kulturális különbségek vannak. Az USA-ban viszont az európai bevándorlók szépen lassan elvesztették eredeti identitásukat, és nagy massza alakult ki ott, őket nevezik egyszerűen "fehér"-nek.

2021. szept. 14. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%
#1 Én olyat is láttam valahol, hogy egy fekete srác elítélte a BLM-et, ezért a “szakértők” (értsd: 14 éves amcsi lányok) “a társadalmi bőrszínét fehérré változtatták”.
2021. szept. 14. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
60%

"Mikor állított meg ok nélkül a rendőr?"

Pl. amikor valamilyen nemzeti szervezet rendezvényén vettem részt.


"Mikor nem adtak ki neked lakás huszadik próbálkozásra sem?"

Amikor kivették előttem.


"Mikor követett a biztonsági őr végig a Sparban?"

Ilyenről nem tudok, de nem is mi magyarok szoktunk lopni a boltokból.


"Mikor vertek meg a fehérséged miatt egy koncert után?"

Még nem vertek meg (ahogy magyarok sem cigányokat), de kötöttek már belém cigányok a vonaton éjszaka. Az volt a szerencsém, hogy mire megvertek volna, le kellett szállniuk.


"Hányszor kiabálták utánad, hogy 'takarodj innen, büdös fehér'?"

Büdös fehérnek még nem neveztek, de magyar g*cinek igen. Az ér?


Egyéb példák: Nem kapok ingyen lakást az államtól, mert nem vagyok cigány. Nem kaptam plusz pontokat egyetemi felvételinél, mert nem vagyok cigány. Egy sor segélytől elesek, mert nem vagyok cigány. A BKV-n csak jeggyel utazhatok, mert nem vagyok cigány.

2021. szept. 14. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
0%
@14 Ja, hogy ilyen Vér és Becsületes faskó melegfelvonulásokra jársz, akkor hagyjuk is ezt az egészet, van olyan szint, ami alá nem megyünk :)
2021. szept. 14. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
100%
Ki beszélt Vér és Becsületről meg melegfelvonulásról? Egyikre se járok.
2021. szept. 14. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!