Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » ELMÉLETBEN át lehet csatolni...

ELMÉLETBEN át lehet csatolni területeket népszavazással Magyarországhoz?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Elkezdtem gondolkodni, hogy elméletben át lehetne-e csatolni területeket Magyarországhoz, úgy, hogy az ott élő többségi magyarság népszavazást kezdeményez. (feltételezzük, hogy nekünk kedveznek a körülmények, és tényleg többségi magyarság van, nem tudom) Nem tudom lehetséges-e, engedik-e a nemzetközi jogok. Kérlek mellőzzétek az indulatos válaszokat, csak elméletben érdekel a kérdés, nem akarom lerohanni Erdélyt. (: Próbáltam utánanézni neten, de nem sokat találtam, ha valaki jobban ért hozzá, vagy hasznos gondolata van, azt előre köszönöm.

2022. aug. 27. 01:40
1 2 3
 1/28 anonim válasza:
70%
nem
2022. aug. 27. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
89%
Nem engedne egy ország sem egy ilyen népszavazást.
2022. aug. 27. 02:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
92%
Nemzetközi jog nem tiltja, de egyetlen ország sem fog olyan népszavazást kezdeményezni, amivel területeket veszíthet.
2022. aug. 27. 04:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
40%
Tegyük fel, hogy Románia népszavazna, hogy Felcsút legyen román terület, szerinted érdekelne itthon ez bárkit is?
2022. aug. 27. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 Isti22 ***** válasza:
73%

Nem, alkotmányellenes, alkotmányellenes kérdésekben pedig nem lehet népszavazni.


A legtöbb ország alkotmánya kinyilvánítja az adott ország területi szuverenitását.

2022. aug. 27. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
79%

A nemzetközi jog általában kedveli a status quo-t, a "fennálló állapot"-ot, határok és országok szuverenitásának tekintetében különösen. A hatályos nemzetközi egyezmények (konkrétan a II. világháborút lezáró békeszerződések) értelmében Erdély Románia része. Tehát hogy legyen-e ilyen népszavazás, az Románia szuverén döntése.


Hogy az ott élő magyarság tud-e ilyet kezdeményezni, azt nem tudom. Mint ahogyan a mi törvényeink (Alaptörvény, népszavazásról szóló törvény) is tabusítanak bizonyos témákat, biztosan Romániában sem lehet bármiről népszavazást tartani, és a területi integritás azért elég kényes kérdés, hogy ilyen legyen. De nem tudom, nem ismerem a román alkotmányt. Persze ha tabu is, akkor is dönthet úgy Románia, hogy megváltoztatja a saját alkotmányát, és utána esetleg kezdeményezhetnek népszavazást az ott élő magyarok.


Tehát elviekben lehet ilyen népszavazás, és a nemzetközi jog el is ismeri. De akkor és csakis akkor, ha Románia (a saját jogi procedúrája alapján) rendez egy ilyet.

2022. aug. 27. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
31%

Lehetne.

6-os, a nemzetközi jog szerint Erdély nem Románia része. A párizsi szerződés erről semmit sem ír, 1920-ban pedig Románia nem kaphatott területeket, mivel különbékét kötött, és nem is vett részt a háborúban.

2022. aug. 27. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
Nem csak elméletben, gyakorlatban is.
2022. aug. 27. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
82%

[ma 07:11]: "6-os, a nemzetközi jog szerint Erdély nem Románia része."

- De. Az. Ne játsszuk már a hülyét, oké? A nemzetközi jog elismeri Románia azon határait, amiket te a földrajzórán nem tanultál meg. Ezen határokon belül van nekik Erdély. Pont.


"A párizsi szerződés erről semmit sem ír."

- A párizsi szerződés semmisnek nyilvánította a bécsi döntéseket (Hitler bécsi döntéseit), így visszaállította az 1920-as határt Magyarország és Románia között.


"1920-ban pedig Románia nem kaphatott területeket, mivel különbékét kötött, és nem is vett részt a háborúban."

- Románia részt vett az I. világháborúban. Egyébként az I. világháború végén feltétel nélkül megadta magát a Monarchia. Tökmindegy, hogy harcolt-e Románia (egyébként igen). Ha a győztesek úgy döntenek, hogy a Argentínának adják Erdélyt, akkor azt is megtehették volna.


Lehet irredenta trollkodásokat írni, de a kérdező rendes választ kért. Én azt adtam neki, leírtam, hogy amint a román jog ezt lehetővé teszi, és Románia a népszavazást megrendezi, onnantól elméletileg igen a válasz a kérdésére. Te meg ellenkezel, mert töriórán nem figyeltél, és azóta se pótoltad.

2022. aug. 27. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
0%
9, de az tévedés, hogy Erdély Románia része. Románia különbékét kötött, kilépett a háborúból, azaz nem kaphatott volna területeket, mert nem volt a győztesek között. Max. Szerbia esetében beszélhetünk jogosságról.
2022. aug. 27. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!