Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ausztria milyen erős országnak...

Ausztria milyen erős országnak számított a fénykorában?

Figyelt kérdés
Úgy értem,hogy hányadik helyen állt a nagyhatalmak között stb...
2011. okt. 19. 22:16
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Még most is viszonylagos fénykora van, úgy tudom 8-9. helyen áll a legfejlettebb országok közt. A határ mellett élek, jól ismerem az országot, szinte Kánaán Magyarországhoz képest. Persze ott sincs kolbászból a kerítés, de ott megfizetik az ember munkáját és mindenért annyit kell fizetni, amennyit valójában ér. A fizetések 3-4x annyik, mint itthon, az árak pedig vagy ugyanolyanok, vagy még alacsonyabbak, mint itthon (nincs 25%-os ÁFA, 27%-nál meg már a Dunába lőnék a politikusaikat, nincs chipsadó és társaik...). Bocsi, a kérdésre pontosan nem tudtam a választ, csak ezt leszögeztem volna. :) Igazi nagyhatalom pedig egymaga sosem volt.
2011. okt. 19. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Ausztria semmilyen erős országnak nem számított, a Habsburg monarchia számított annak. Régen a dolgokat nem országban, hanem az uralkodóház erejében mérték.

Nem hiszem, hogy léteznék ilyen rangsor. Amit nézni lehet, hogy mennyi az egy főre jutó GDP. És ebben most is nagyon előkelő helyen állnak.

Nagyhatalmi szempontból pedig nem számít annak, mert az az ország népességén alapuló gazdasági és fegyveres potenciálja dönti el. Ausztria lakossága mindig kisebb volt, mint Magyarországé.

2011. okt. 19. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

A Habsburg-birodalom fénykorában a Habsburg-birodalom volt erős, nem pedig Ausztria, amely a birodalom egyik része volt. A Habsburg-birodalom egyébként a 17-18. században előkelő hatalomnak számított Európán belül, ugyan nem volt olyan erős, mint mondjuk Anglia vagy Franciaország, de Közép-Európában általában a legerősebb tényező volt.


Az önálló Ausztria 1918 óta létezik, és a fénykorát mostanában éli, mert ugyan nem "erős" ország, de elég gazdag nyugati mércével is.

2011. okt. 20. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Egyetertek azzal, hogy a Habsburg haz volt eros, nem Ausztria. DE: a csaszarok tobbnyire Becsben eltek, ami azt jelenti, hogy a tartomanyok fourai is odamentek hosszabb-rovidebb idore lakni, vagyis eros piacot jelentettek a Becs-kornyeki iparnak, fejlodesi lehetosegeket biztositottak. A csaszarok pedig szivesebben fejlesztettek Ausztriat, mint a provinciakat. Es ez a tobbszaz eves "kenyeztetes" hozta meg a gyumolcset (es vitte el a mienket).
2011. okt. 20. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Mária Terézia alatt (1740-1780) élte fénykorát, gyakorlatilag ekkoriban a világ TOP3 nagyhatalma között volt (Anglia épp elvesztette az amerikai gyarmatait, a franciáknál az ancient régime utolsókat rúgta, az oroszoknál még feudalizmus volt, a török kezdett kiszorulni Európából), Hadik András Habsburg hadvezér pedig kifosztotta még Berlint is, a poroszok fővárosát.
2011. okt. 20. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Ausztria a Habsburg Birodalom idején volt a legerősebb, de akkor is csak középhatalomnak számított, mint pl. most Olaszország.

Viszont ha életszínvonali nagyhatalmat mérünk, akkor most az egyik legerősebb, a világ egyik legfejlettebb országa, megelőzve sok mást.

2011. okt. 20. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Egyértelmű ranglistát sosem lehet felállítani szerintem az egyes nagyhatalmak között. Azt lehet elmondani, hogy Ausztria/Habsburg Bir. a 16. század közepétől egyértelműen Európa egyik vezető hatalma volt és egészen az 1800-as évek második feléig meg is őrizte ezt a pozícióját, majd ettől kezdve szorult úgymond a "második vonalba" a nemzetközi politikában.

A történelemtudomány egyébként általában úgy szokta jellemezni a kb. 1700-1850 közti időszakot, hogy Európában 5 egyenrangú nagyhatalom létezett: az angolok, a franciák, a poroszok, oroszok és a Habsburg Birodalom.

2011. okt. 21. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"1700-1850 közti időszakot, hogy Európában 5 egyenrangú nagyhatalom létezett: az angolok, a franciák, a poroszok, oroszok és a Habsburg Birodalom."


Ebből az 5 "egyenrangú" hatalomból a poroszok nagyon kilógnak, de a habsburgok is. Volt néhány időszak, amikor labdába rúgtak, de az időszak egészét tekintve messze nem voltak egyenrangúak mondjuk Franciaországgal vagy Angliával.

2011. okt. 21. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

"Volt néhány időszak, amikor labdába rúgtak, de az időszak egészét tekintve messze nem voltak egyenrangúak mondjuk Franciaországgal vagy Angliával."


Jól mutatják ezt a század konfliktusai is, nem? :) Mondjuk rögtön az elején a spanyol örökösödési háború, ahol a Habsburgok néhány évvel a törökkel való békekötés után és Rákóczival a hátukban leverték a Napkirály Franciaországát.

De Napóleonig nem volt egy olyan háború sem, ahol bármelyik igazán térdre tudta volna kényszeríteni a másikat, ezért felesleges rangsorolgatni ezeket az országokat. 5 teljesen különböző állami berendezkedés, 5 különféle gazdasági rendszer, teljesen eltérő célokkal és mindegyik megélt sikereket és kudarcokat egyaránt... és 5 ország amelyik az európai politika minden lényeges kérdésében befolyással rendelkezett.

2011. okt. 21. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"5 ország amelyik az európai politika minden lényeges kérdésében befolyással rendelkezett"


Igen. Ezen kívül az 5-ből 3 (vajon melyek?) Európán kívül is befolyással rendelkeztek, míg 2 nem.

2011. okt. 21. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!