Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ha törvény van rá Szlovákiában...

Ha törvény van rá Szlovákiában, hogy tilos a kettős állampolgárság, akkor miért csodálkozunk, hogy nem lehet valaki egyszerre magyar is meg szlovák is?

Figyelt kérdés

Mióta kipattant a szlovákiai magyarok szlovák állampolgárságától megfosztása mindig csak azt hallom,hogy egy ellenkezik a szlovákiai Alkotmánnyal,ahol le van írva. Állampolgárságától nem lehet megfosztani akaratán kívül senkit. Viszont a Fico által hozott állampolgársági törvény szerint,ha valaki felvesz a szlovákon kívül egy másikat az automatikusan elveszti a szlovákot.

Ha van egy törvény,ahol kimondják, hogy az országban nem lehet kettős állampolgárság ,akkor nem értem, hogy miért csodálkoznak,ha azokat be is tartják?


Tudtommal számos Európai köztük Uniós országban is elveszti az állampolgárságát az ,aki egy másikat felvesz.


Eddig mindig csak a panaszkodást hallottam a törvényre és az igazságtalanságra,de még sehol,hogy tulajdonképpen miért is törvénytelen ez amikor van rá törvény?



2012. máj. 23. 07:48
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
0%
Azt nem tudom megerteni hogy te min vagy kiakadva....?!?!?! Tudod majdnem 100eve volt egy trianon nevu dolog aminek kovetkezmenykeppen szlovakia kapott meg egy jelentos darab magyarlakta reszt es utana nem tartotta be azokat a torvenyeket amit meg ez a minosithetetlen bekeszerzodes is tartalmazott a hataron tulra kerulo kissebbsegkent elokrol
2012. máj. 23. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
nem a kérdésemre válaszolsz. A kérdés: ha van egy törvény ,ami más államokban is előfordul pld Norvégia,vagy Spanyolország,akkor annak betartása miatt miért csodálkozunk?
2012. máj. 23. 08:48
 3/23 A kérdező kommentje:

hogy megvílágítsam: a médiából csak azt hallani,hogy ez ellenkezik az Európai szellemmel,meg törvénytelen blablabla


Én sztem nem,mert van egy törvény rá,és máshol Európában is van ilyen törvény.

2012. máj. 23. 08:51
 4/23 anonim ***** válasza:

Ezt kérdezd azoktól a politikusoktól, akik ott ülnek a szlovák parlamentben és kettős állampolgárok, pl.francia, olasz, nemtudom pontosan.. Na, őket miért nem fosztották meg a szlováktól? Mert csak a magyar-szlovák állampolgár az érdekes nekik.

Azelőtt miért nem voltak ilyen gondjaik? Csak Orbán intézkedései után. Az angolt, cseht, ukránt, stb...miért nem 'bántották'?

2012. máj. 23. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

Nem. A törvény nemcsak a magyarokra vonatkozik,hanem a törvény kihírdetése után mindenkire,aki más állam állampolgárságát felveszi:

forrás: [link]


idézet:"Január 20-ig 206 szlovák állampolgár vesztette el állampolgárságát azáltal, hogy más ország polgáraivá is váltak. Így 2010. július 17-e óta, az állampolgársági törvény módosításának hatályba lépése óta 93 férfi és 113 nőtől vonták meg az állampolgárságot.

A pozsonyi belügyminisztérium szóvivője tájékoztatásából kiderült, leggyakrabban újdönsült cseh állampolgárokról van szó – 45 férfiről és 58 hölgyről. A második legnépesebb csoportot az új német állampolgárok képezik 24 fővel.

Magyar állampolgárság révén 23 vesztették el a szlovákiait, Ausztria pedig 22 polgárral lett gazdagabb Szlovákia rovására.

„A belügyminisztérium nem nyomoz a kettős állampolgárok után“ - nyilatkozta a belügyminisztérium szóvivője. Szlovákia polgárai kötelsek azonnal informálni a megfelelő hatóságokat más állam állampolgárságának megszerzését követően.“ - mondta Miklovičová. Ellenkező esetben a szlovák polgárra 3319 euró büntetés is kiróható.

Az állampolgárság elvesztése más állam állampolgárságának megszerzése után - a Robert Fico kormánya alatt elfogadott módosításoknak köszönhetően – automatikus."

2012. máj. 23. 10:12
 6/23 anonim ***** válasza:

A felhozott példáid tévesek. Spanyolország éppen arról híres, hogy feltétel nélkül elfogadja a kettős állampolgárságot. Norvégia is elfogadja a legt'obb országgal szemben, kivételt csak egyes, sok bevándorlót adó afrikai országgal tesz. Én pl. Norvégiában élek és norvég-román kettős állampolgár vagyok.

Vannak viszont országok, ahol tilos, de ott mindig is tilos volt, pl. Ausztria. Ezzel szemben Szlovákiában eddig szabad volt és csak most, a szlovák nacionalisták kormányra kerülésével vezették be. Újabban, már, még érintett nemzeteket (pl. cseheket) rendelettel kivettek a törvényből - így hár maradtak a magyarok, akik ellen tkp. hozták. Innen látszik, hogy diszkriminaív törvényrőÍl van szó. Ha magyar lennél, Te is látnád a lényeget és nem magyaráznád tendenciózusan félre.

2012. máj. 23. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:

Elözőnek:

A te információid sem felelnek meg a valóságnak. Spanyolország ugyan elismeri a kettős állampolgárságot ,de csak korlátozottan. A spanyol "Állam kettôs állampolgársági egyezményeket köthet ibér-amerikai államokkal vagy olyanokkal, amelyek speciális kapcsolatokat tartottak vagy tartanak fenn Spanyolországgal" "Ez nem vonatkozik csak azokra az országokra, melyek kétoldalú szerzôdésekben konkretizált speciális kapcsolatokat tartanak fenn Spanyolországgal."


[link]


Norvégiára még nem találtam infót,de régebben olvastam,hogy az egyik labdarúgónk kérte a honosítást és állitólag le kellett volna mondania a magyarról,de elképzelhető,hogy igazad van. Mindenestre szerepel az ország azon a térképen,ahol a kettős állampolgárságot tíltó országok vannak.

[link]


még egy adalék Kende Tamás nemzetközi jogász írásából:"A kettős állampolgárságot a nemzetközi gyakorlatban az államok sokáig nem támogatták, többnyire valamiféle kiküszöbölendő egyéni "balesetnek" tekintették, például a különböző állampolgárságú szülők gyermeke esetében, és az érintetteket választásra kötelezték vagy megfosztották egyik állampolgárságától. Ilyen volt Ausztria, Németország, és a szocialista országok gyakorlata. Az államok sokáig a lojalitás szempontjából is kockázatnak minősítették a kettős állampolgárságot. "

" nemzetközi jogász szerint a magyar államnak joga van arra, hogy a laza nemzetközi kereteket - például az Európa Tanács állampolgársági egyezményét - tiszteletben tartva, egyoldalúan határozza meg saját állampolgársági szabályait, és nincs olyan jogi kötelezettsége, hogy azokról előre konzultáljon más államokkal. Ugyanakkor más államoknak is van lehetőségük egyoldalú lépésekre, például arra, hogy megtiltsák állampolgáraiknak a kettős állampolgárságot. Egy-egy ország állampolgársági gyakorlatát döntő módon alakíthatják aktuális belpolitikai megfontolások is, például a választásokkal, választójoggal összefüggésben. "


Én úgy látom,hogy azok az országok igyekeznek a kettős állampolgárság intézményét erőltetni,akiknek maguknak is van ilyen nemzetisáse más országokban. Nyílván ahol meg más nemzetiségüek élnek ezt igyekeznek tíltani.


De a kérdésünk szempontjából mindegy is,hogy hol van és hol nincs. A szlovákoknak joguk van azt mondani,hogy mostantól másképp lesz.Nincs rá európai gyakorlat.


Utoljára: Tudnál forrást arra,hogy a cseheket kivették a tíltás alól?

2012. máj. 23. 11:18
 8/23 A kérdező kommentje:

Végsősoron nekem az a problémám,hogy a magyar médiában úgy próbálják beállítani,mint valami elképesztően egyedi esetet,ami sehol nincs.Márpedig erre európai szabályozás sincs,és máshol is előfordulnak olyan országok,ahol a sajátjuknak adnak a kisebbségnek meg nem.


Attól függetlenül,hogy erkölcsileg ez jó,vagy rossz.

2012. máj. 23. 11:22
 9/23 anonim ***** válasza:
Igaz, hogy én csak "parasztészzel" látom a dolgokat, de idáig ez miért is nem jelentettt problémát? Amikor először elszedték a szlovák állampolgárságot egy idős nénitől, amiért felvette a magyart...de a parlamentben ülő képviselők meg meglapultak és vigan elvoltak a saját francia-szlovák állampolgárságukkal. Ez mi, ha nem diszkrimináció? Miért nem volt eddig ennek jelentősége? Csak most tizenakárhány év után? Mert Orbán kijelentette, hogy a határontúli magyarok felvehetik a magyar állampolgárságot, és Szlovákia befo*ott, hogy uramatyám mi lesz ebből, még a végén visszaszerzik a lopott földet! Igy hoztak egy rendeletet és próbálják bemagyarázni, hogy ez nem a magyar kisebbség miatt jött létre, hanem mindenkire vonatkozik...aha, na persze. De végülis mondhatjuk, hogy sikerrel jártak, hiszen téged is befűztek a maszlaggal!
2012. máj. 23. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:

nyílvánvalóan politikai okokból hozták a szlovákok. ez engem nem érdekel ebből a szempontból. ez jogi kérdés és nem érzelmi most.

zárójelben megjegyzem Orbán is politikai okokból forszírozta ezt az egészet a szavazatok miatt valószínűleg.


felháborodásom tárgya az,hogy a magyar média is hülyének néz engem,mert azt próbálja elhitetni,hogy a szlovák lépés - az állampolgárságtól való megfosztás - nemzetközi jogellenes lépés,holott semmi ilyenről szó sincs. inkább én mondhatom,hogy sokakat megvezetett,akik most azt hiszik,hogy jogtalan lépés volt a megfosztás.

sajnálatos,hogy megtörtént DE JOGSZERŰ. törvény van rá, punktum. máshol is van ilyen.az államok általában igyekeznek a maguk javát nézni (nem meglepő módon,ahogy a magyar is azt teszi)

A média csak azt fújja,hogy jogszerűtlen,fel sem vetik a másik fél álláspontját,mert rögtön kiderülne,hogy nem az.


Itt nem a politikai oldalát nehezményezem,hanem a magyar média butítását.

2012. máj. 23. 12:05
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!