Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Csehország és Ausztria olyan...

Csehország és Ausztria olyan viszonyban van mint Magyarország és Szlovákia?

Figyelt kérdés
Mert ugye Csehország évszázadokon át Ausztriához tartozott, Szlovákia pedig Magyarországhoz, majd az I. világháború után mindkét állam Csehszlovákia része lett.
2014. júl. 19. 11:39
 1/10 anonim ***** válasza:
75%

Az osztrákok csak Dél-Tirolért vannak oda, de ott sikerült autonómiát kiharcolniuk.


Persze én találkoztam pár fanatikussal, akik még mindig Sopront siratták.

Biztos vannak, akiknek további területekért fáj a szívük.

2014. júl. 19. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Csehország kapcsolata Ausztriával nem pont olyan volt mint Magyarország kapcsolata Szlovákiával.

Csehország Ausztria egyik örökös tartománya volt, Csehország néven. Azért tartozott Ausztriához, mert az osztrák császár megszerezte a cseh koronát. A helyzetük egy kicsit más volt mint Magyarország helyzete.

Szlovákia, Erdéllyel és Horvátországgal ellentétben soha nem rendelkezett semmilyen kiváltsággal. Magyarország szerves része volt. Pozsony - Szlovákia fővárosa - mondhatni Magyarország régebbi fővárosa volt.

2014. júl. 19. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
95%
Nincs annyira elmérgesedve a viszony, mint a magyarok és szlovákok között, de nem kedveljük őket . Csehországból több millió osztrákot telepítettek ki délről, teljes vagyon elkobzással mindennel és akkor ott van még a Benes dekrétum is ami az osztrákokra is érvényes . A csehek és szlovákok, mind haszonleső, gyáva és alattomos népek, és ezt tényleg nem rosszindulatból mondom, hanem a történelem során ezt a képet alakították ki magukról :-) A szlovákok is képmutatóan hangoztatják, hogy ilyen olyan testvérek vagyunk, meg fő a békesség, de a világért nem mondanának le a 90%-ban magyar lakta déli sávról, amihez egyébként semmi közük, ez gerjeszt minden feszültséget . Csehországban sajnos már nincs osztrákok lakta déli sáv elüldöztek mindenkit . De nem kell aggódni ezek csak ideiglenes határok, idővel győzni fog az igazság :-)
2014. júl. 19. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
77%

"Mert ugye Csehország évszázadokon át Ausztriához tartozott, Szlovákia pedig Magyarországhoz, majd az I. világháború után mindkét állam Csehszlovákia része lett."


Itt súlyos tárgyi tévedések vannak, ne kedvezzünk már ennyire a szlovák történelemhamisításnak! Szlovákia soha nem volt Magyarország része, mivel ilyen, hogy Szlovákia, a történelem során sohasem létezett... Trianon során elszakították tőlünk a hazánk szerves részét alkotó Felvidéket és ez a terület lett Csehszlovákia része...


Ausztria és Csehország helyzete kicsit más, a történelmi Habsburg Birodalom ugyanis (majd az Osztrák-Magyar Monarchia) igazából egy dinasztikus birodalom volt, a XVI. században jött létre és a Habsburg uralkodóknak mindenhol lévő uralkodói legitimitása tartotta egybe (pl. Csehországban cseh király volt, Magyarországon magyar király, a német területeken Német-római császár). Idővel a Habsburgok a német-római birodalmi nagypolitikájukat fel kellett, hogy adják, és egy dunai birodalmat építettek ki Bécs központtal, gyakorlatilag létrejött a Habsburg Birodalom. Ez azonban nem egy osztrák "nagyállam" volt, mivel osztrák nemzettudat sem létezett, Ausztria lakói németeknek tartották magukat. És inkább birodalmi tudattal rendelkeztek, ami igazából más, mint a nacionalizmus. A 19. században a Habsburg Birodalom vezetőrétege igazából egy kozmopolita bárói, grófi, herceegi közösség volt, aminek tagjai osztrákok (németek), csehek, magyarok stb. is lehettek. Az I. vh után ez az egész széthullott, és szerintem az ebből születő új államok, így Csehszlovákia, Ausztria a korábbi birodalom utódállamai voltak, nem pedig úgy kell felfogni, hogy Ausztria elvesztette a területeit. Szerintem teljesen új államok jöttek létre, egy régi, dinasztikus birodalom megszűnése után. Az igaz, hogy Csehországban sok német maradt és a második vh és ennek következményei miatt (Benes dekrétumok stb.) valóban lehetnek máig ható ellentétek a két ország között, ahogy előttem írták.


Magyarország feldarabolása azonban teljesen más, mert egy 1000 éves állam területeit csatolták el össze-vissza, így Magyarország megkisebbedett 93 ezer négyzetkilóméterre. Téves a szlovákok felfogása, mert ők úgy képzelik, hogy Nagymagyarország széthullásával itt is új utódállamok születtek, mint Magyarország és Szlovákia. De ez hülyeség. Ausztria esetében ennek van valami alapja, de Magyarország esetében nincs.

2014. júl. 19. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Tehát azt akartam kifejteni, hogy szerintem a mai osztrák államnak soha nem volt része Csehország, mivel az osztrák állam az I. vh után jött létre. Ausztria és Csehország területei mindketten a régi Habsburg Monarchia részei voltak, majd ennek széthullása után alakult ki a két ország.


Magyarország esetében azonban elszakították a Felvidéket, Erdélyt, Délvidéket stb., így a hazánk területe megkisebbedett. Ez a különbség a két eset között, és szerintem azért elég nagy különbség...

2014. júl. 19. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
46%

"mivel osztrák nemzettudat sem létezett, Ausztria lakói németeknek tartották magukat."


Ezt az óriási marhaságot nem tudom honnan szedted . Abban az időben a német csak egy összefoglaló név volt, német mint nép az 1800-as évekig nem is létezett . Valójában a német ajkú emberek szászoknak, poroszoknak, sváboknak, bajoroknak és osztrákoknak mondták magukat, és mind egymástól független önálló kis államokban éltek . De a mai Németországban is megfigyelhető ez a különbözőség, például a bajorok nem kedvelik a svábokat .

2014. júl. 19. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Van igazság abban, amit írsz, de ennél mégis árnyaltabb a helyzet. A mai osztrák nép nem tartja magát németnek, hanem a német néptől külön nemzetnek. Ezzel szemben a szászok, bajorok, svábok stb. mind a német nép részének is tekintik magukat, habár a történelmi, nyelvi stb. sajátosságok miatt van bajor, szász stb. öntudatuk is. Valahogy úgy, mint a székelyeknek a magyar népen belül.


Az osztrák nemzettudat viszont (mint németektől különálló nép) a 20. század második felében alakult ki, és ilyen értelemben az "osztrák" szó más jelentéssel bír ma, mint a sváb, bajor. Ugyebár, még Hitler idejében sem létezett a mai értelemben vett osztrák öntudatuk, hiszen az egész ország ünnepelt, amikor Hitler elfoglalta az országot és az "anyaországhoz" csatolta. Később, a második vh után, amikor véglegessé vált a helyzet, hogy Ausztria külön ország marad, akkor szépen fokozatosan elfogadták, hogy ők külön ország, majd megjelent a saját nemzeti tudatuk is (saját himnusz, saját nemzeti jelképek, focimeccseken osztrák drukkerek, valljuk be, saját történelem stb.). Mára szerintem kialakult az, hogy az osztrákok nem a német nép egy népcsoportjának tartják magukat, hanem önálló nemzetnek. Ezzel szemben a bajor, sváb, szász ma is népcsoportok a német népen belül...


Korábban, a 20. század előtt osztrákok (mint népcsoport) viszont nem léteztek, a Habsburg Monarchia idején mi magyarok sem neveztük őket osztrákoknak, hanem németeknek (olvasd el a XVI-XVII. századi forrásokat a török-korból, Bocskai, Zrínyi, Rákóczi, mindenki németeknek hívja őket, és nem osztrákoknak), a XIX. században pedig létrejött a csalóka osztrák-német kifejezés.. Ez azt fejezi ki, hogy a Habsburg uralom alatti németek (tehát a szudéta-németeket is osztrák-németeknek nevezték), és itt az osztrák csak egy jelző, tehát a német népen belüli csoport, amelyik nem Németország, hanem a Monarchia alattvalója. De ez az osztrák-német sem egy népcsoportot jelzett, hanem csak azt, hogy melyik állam alattvalója az a német (kb. úgy mit ma a romániai magyar).


És légyszi, ne hurrogj le ilyen durván, elfogadom, ha nem értesz egyet velem, de én sem írtam olyat, hogy baromságot írsz... Kulturáltan vitatkozz már, ha nem értesz egyet, ha megkérhetlek...

2014. júl. 20. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Bizonyítéknak legyen elég most Petőfi egy híres verse, amiben németeknek, sőt sváboknak nevezi a Habsburg Birodalom németajkú népét, és nem osztrákoknak.


[link]


A kedvedért belenéztem még a Szigeti veszedelembe is, ami egy ízig-vérig XVII. századi szöveg, és 0, azaz nulla darab osztrák szót találtam benne. Mindenütt németekként nevezi meg a Habsburg Birodalom németajkú népét.


És az sem igaz, hogy a sváb, bajor, szásznak sem lett volna némettudata. A székely sem gondolta soha, hogy ő székely és nem magyar. Ugyanígy a bajor, szász, sváb, porosz és a többi is mind németnek tartotta mindig is magát, attól függetlenül, hogy külön államokban éltek. Mégis volt Német-római Császárság, ami igaz, hogy politikailag nem volt erős, csak névleges, laza államalakulat, de 1804-ig létezett német-római császár és birodalmi gyűléseket is tartottak, sokszor segélyezték a Habsburgokat a török háborúk alatt... Szóval nem úgy kell elképzelni Bajorországot, Poroszországot, Szászországot és a Habsburg Birodalmat, mint egymástól teljesen független államokat, közös nemzettudat nélkül...

2014. júl. 20. 02:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Ausztria nem tekinti magát sem az OMM jogutódjának sem az Osztrák Császárság jogutódjának. Magyarország azonban a Magyar Királyság jogutódjának tekinti magát.
2014. júl. 20. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

""Mert ugye Csehország évszázadokon át Ausztriához tartozott, Szlovákia pedig Magyarországhoz, majd az I. világháború után mindkét állam Csehszlovákia része lett."


Itt súlyos tárgyi tévedések vannak, ne kedvezzünk már ennyire a szlovák történelemhamisításnak! Szlovákia soha nem volt Magyarország része, mivel ilyen, hogy Szlovákia, a történelem során sohasem létezett"


Akkor helyesbítek:

Mert ugye Csehország évszázadokon át Ausztriához tartozott, a MAI SZLOVÁKIA TERÜLETE pedig Magyarországhoz, majd az I. világháború után mindkét állam Csehszlovákia része lett


Így megfelel uram?

2014. júl. 20. 09:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!