Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az Amerikai Egyesült Államok...

Onogur kérdése:

Az Amerikai Egyesült Államok hadseregre vagy oktatásra költ el több pénzt?

Figyelt kérdés
A kérdést nyilván bonyolítja, hogy a szövetségi és az állami költségvetéseket is egybe kell vetni. Nem emlegetném iróniával a 'demokrácia mintaállamát'; egész egyszerűen érdekesnek tartom a kérdést, amit a diákjaim feltettek nekem.

2014. szept. 14. 14:59
 1/6 anonim ***** válasza:
39%
seregre..ez nem ketseg sajnos.
2014. szept. 14. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
69%
Ezt komolyan gondoltad? Az USÁ-ban a hadsereg emészti fel a legtöbb pénzt. Messze többet, mint az oktatás vagy az űrkutatás, még a gyógyszeriparnál is többet.
2014. szept. 14. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

[link]


eszerint 18% hadsereg, 2.8% oktatás

2014. szept. 14. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Erre írtam, hogy az oktatási rendszert elsősorban a szövetségi államok tartják fent, össz-szövetségi szinten már kevesebbet költenek erre a témára.


Rövid utánanézés után: a 2014-es évben a szövetségi kasszából előreláthatóan 140,9 milliárd dollár megy oktatásra. ( [link] Az államok ehhez összesen 290, 9 milliárd dollárt tesznek hozzá ( [link]


A kettő összesen 431,8 milliárd dollár. A hadseregre fordított teljes összeg ezzel szemben 756, 4 milliárd dollárt tesz ki ( [link]


A különbség így már kisebbnek tűnik, mégis beszédes, már ami a szövetségi és az állami kiadásokat illeti. Ez viszont nem a teljes kép: Amerikában rengeteg egyházi és önkormányzati fenntartású iskola van, amelyeknek a költéseire nem kerestem adatot. És félig-meddig ide kell venni a megszámlálhatatlanul sok magán- és alapítványi iskolát, amelyekért már fizetni kell, tehát javarészt nem felülről állja valaki az apanázst. A másik oldalon viszont nem számoltam be pl. az állami fenntartású Nemzeti Gárdákat, amelyeket nem csak fegyveres akciókra, hanem kárelhárításra is bevetnek (főleg arra).


Összességében, úgy sejtem, több pénz megy el oktatásra, mint fegyverkezésre, bár a kérdés előttem továbbra is nyitott. Annyit mindenképp érdemes számon tartani, hogy az ottani rendszer nem a KLIK korszakalkotó módszereit követi le, egyáltalán, messze nem arról szól az élet, hogy a központi állam a felelős még a s...ek ki (nem) törléséért is.

2014. szept. 14. 17:29
 5/6 A kérdező kommentje:
(Az adatok ráadásul különböző, gúglival tetszőlegesen kiválasztott oldalakról lettek összeollózva, az egybevetés így valószínűleg torzít egy keveset).
2014. szept. 14. 17:31
 6/6 A kérdező kommentje:
(A link helyesen.: [link] . Eszerint a 756 milliárdban már a Nemzeti Gárda költségvetése is benne van.)
2014. szept. 14. 17:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!