Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Tényleg igaz, hogy a romániai...

Tényleg igaz, hogy a romániai és szlovákiai cigányok többsége magyar anyanyelvű?

Figyelt kérdés

Valahol azt olvastam, hogy a többségük magyarul beszél.


De Romániában kb 2-2,5 millió a cigányok létszáma, Szlovákiában a statisztikák szerint 100ezer a számuk, bár egyes becslések a félmilliót is elérik (kb melyik igaz?).


Tényleg igaz, hogy a többségük magyarul beszél? Én őszintén szólva nem tudom elhinni, hogy a fél millió szlovákiai magyar mellett még kb 200-300ezer cigány is magyar. Vagy Romániában az 1 millió székely mellett még fél millió.



2015. jún. 5. 15:18
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Azt nem tudom, hogy többségük magyarul beszélne.

Elképzelhető, hogy sok, de nem tudom pontosan hol él mennyi cigány Románia és Szlovákia területén.


De az biztos, hogy Székelyföldön jelentős számmal vannak jelen. És ott bizony a cigányok nagyrészt magyar anyanyelvűek, és közülük sokan magyarnak vallják magukat. Így a magyarként megjelölt személyek lehetnek cigányok is abból a valamivel több mint 1 millió székelyből. (Ugyanígy Magyarország, ahol azt hiszem 400 ezren vallották magukat cigánynak, de a szociológiai felmérések szerint 800 ezer fölé kúszott a létszámuk.)


A szlovákiai cigányokat egy netes oldalon (már ne kérdezd) 350 ezernek láttam, ha jól emlékszem.

2015. jún. 5. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
95%
Tudtommal a romániai cigányok nagyrésze román nyelvű, a székely tömbben magyar ajkúak, mert ott mindenki magyarul beszél.
2015. jún. 5. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
92%

Nem igaz.

A cigányok magyar területeken (Szlovákia határ menti sávja, Románia határ menti részei és Székelyföld) inkább magyar anyanyelvűek, máshol azonban ez nem jellemző.

2015. jún. 5. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
34%

Nagyrészt igen. A romániai népszámlálásnál az 1,2 M "magyar" közül legalább 2-300 000 roma nemzetiségű. Ők magyar anyanyelvűek és magyarnak vallják magukat. Különben a romániai magyarok még 1 M sincsenek.


Szlovákiában is kb. 20% körül lehet az arányuk.

2015. jún. 5. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
16%
Egyértelműen nem, hiszen a magyar nyelv a magyaroké. Semmiféle jöttment nem beszélhet magyarul.
2015. jún. 5. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
92%

A felvidéki helyzetről nem tudok nyilatkozni, de az erdélyi cigányokra nézve az, amit mondasz, nem igaz.


Az erdélyi cigányokból csak azok a magyarajkúak, akik már 1920 előtt is itt éltek.Amiután Erdély Romániához került, rengeteg cigány telepedett-telepítették be Erdélybe, különösen Olténiából meg Havasalföldről.


Pl. a Székelyföldön élő cigány kisebbség 99%-a magyarajkú.


Románia legcigányosabb vidékei délen vannak, Giurgiu, Călărași, Ialomița, Brăila, Ilfov megyékben.Ott már miért a fas/zért tudnának magyarul a cigányok?

2015. jún. 6. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!