Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Dél-Olaszország miért ilyen...

Dél-Olaszország miért ilyen elmaradott?

Figyelt kérdés

Miért van az, hogy Dél-Olaszország a mai napig Románia szintjén van, miközben Észak-Olaszország már majdnem svájci szinten?


Hiszen a történelem során az északiak mindig csak kisebb államok voltak, amelyek a nagyhatalmak játékszerei voltak (pl Lombardiát elfoglalták a franciák, majd Ausztriához került, stb., Velence is lehanyatlott), míg Dél-Olaszország 1 nagy ország volt Nápolyi királyság néven.


Mi az oka annak, hogy ennyire le vannak szakadva? Miért nem tudtak feljönni?



2015. júl. 20. 22:22
 1/4 anonim ***** válasza:
84%

Nem akarnak dolgozni, sokat lopnak.

Mint a görögök és a spanyolok.

2015. júl. 20. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
97%

A délieknek nem kellett küzdeniük, jó idő, tengerpart, nem sokat háborúztak, lustán éltek.

Északi rész sokszor más fejlett ország hatalma alatt állt, pl. Habsburg Birodalom, Franciaország

Északi résznél szárazföldi csomópont volt nyugat és kelet Európa között, több ásványkincs, míg Délen semmi nem volt.

2015. júl. 20. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Mezőgazdasági térség volt, az egyesítés vámlebontást eredményezett, jelentős csúszással vezették be az állam/adminisztrációs reformokat délen, maffia és védelmi pénzek. Lényegében nem zárkóztatták fel, amíg a világgazdaság alakulása a 20. század elején ezt megengedte, ennek ellenére Mussolini idejében valamennyire közeledett egymáshoz észak és dél, a második világháborúban szövetséges megszállás alatt volt, a második világháború után a regionális fejlesztés került középpontba, aminek a meglévő ipari központok miatt északra került a súlypontja. A déli területek továbbra sem rendelkeznek az északinál jobb infrastruktúrával, ami áthúzna ipari termelést északról.
2015. júl. 20. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Itt nem az a lényeg, hogy mekkora egy ország területe vagy egy térség mennyire szétszabdalt politikailag. Nézd meg Hollandia történelmét, dél-dunántúlnyi terület, de az 1600-as években a világ egyik első országa volt, nagyhatalomnak számított, míg ekkor az óriási területű Oroszország Európába sem számított, csak egy keleti, despotikus, elmaradott ország volt. Nagy Péter reformjáig Oroszország bele sem szólt az európai politikába, még csak tényező sem volt, a negyed-magyarországnyi Hollandia meg nagyhatalom volt...


Tehát nem egy ország nagysága határozza meg, hogy egy terület fejlett-e vagy sem. Ez ugyanígy van a kérdéseddel kapcsolatban is, tehát attól, hogy Észak-Itália a történelme során szét volt szabdalva politikailag és kicsi államocskák harcolgattak benne és mindenféle nagyhatalom bábjai voltak - még nem jelenti azt, hogy ezeknek fejletlen területeknek kéne lenniük.


Az 1600-as évekig ugyanis Észak-Itália Európa legfejlettebb, legmodernebb területe volt. A terület geopolitikai helyzete miatt fontos szerepet játszott a kereskedelemben (Európa kereskedői nem tudták megkerülni Itáliát, és más civilizációkkal is Itália kereskedett, Velence és Genova). A kereskedelem miatt városias volt a térség, nagyon fejlett pénzforgalom volt, a társadalomban olyan korán lebomlott a feudalizmus, hogy igazából ki sem alakult teljesen, inkább bérlői viszony alakult ki, ami a kapitalizmus csírjája volt. A középkorban egyértelmű, hogy Észak-Itáiia volt a fejlődés csúcsa.


Gondolj bele, egy olyan kis városállammal mint Velence, nem bírt el a Magyar Kriályság, Dalmáciát időről-időre elfoglalták végig a középkor folyamán....., de még az Oszmán Birodalom sem bírt el velük! Egyetlen várossal! A velenceiek és a törökök olyan tengeri háborúkat vívtak egymással az 1500-1600-as években, hogy a török kincstár belerokkant... (főleg az 1600-as években, amikor már a birodalom kezdett lehanyatlani). Velence tengeri nagyhatalom volt, olyan országokkal volt egy sorban a hatalmi politikában mint Spanyolország vagy a törökök. Egyetlen város! De Genova is ilyen volt fénykorában.


Genova pl. egyetlen város létére 1204-ben megdöntötte a Bizánci Birodalmat, elfoglalták Konstantinápolyt, amit korábban soha egyetlen ellenségnek sem sikerült elfoglalnia, amióta Konstantin császár felépítette a 4. században...


Ez azért volt, mert olyan durva pénzek voltak az észak-itáliai bankárok kezében, a városok olyan gazdagok voltak, hogy ha kellett, lazán felszereltek egy olyan zsoldos sereget vagy flottát, amit egy magyarországnyi feudális típusú ország nyögve tudott csak felszerelni (sőt, Magyarországnak ütőképes tengeri flottája soha nem is volt).


Ezzel szemben Dél-Itália (Nápolyi Királyság, Szicíliai Királyság - hol egy ország voltak, hol nem a középkorban) feudális típusú ország volt, elmaradott társadalommal. Tehát ott földet műveltek a jobbágyok, a földesurak uraskodtak, basáskodtak a nép felett, egyszóval mezőgazdasági agrárország volt, feudális jellegű társadalommal. Egy Velence vagy Genova önmagában sokkal erősebb volt, sokkal nagyobb potenciállal rendelkezett mint egész Dél-Itália.


Szokták ezt azzal magyarázni, hogy délen lustábbak a mediterrán éghajlat miatt, és inkább sziesztáznak, míg északon ott van a hegyvidéki éghajlat, és a németek közelsége bla bla... Lehet, hogy ebben van valami, tehát temperamentumban lehet, hogy észak és dél különbözik, de szerintem ennél lényegesebb a geopolitikai helyzet. Az észak mindigis kereskedett, pénzekkel foglalkozott, bankok határozták meg a gazdaságot, és inkább az ipar dominált, nem a mezőgazdaság. Ezzel szemben dél inkább mezőgazdasági régiókra oszlik.


Az igaz, hogy a nagy földrajzi felfedezések után Észak-Itália is lehanyatlott, elmaradt a fejlettebb Angliához vagy Hollandiához képest, de a mai Olaszországban az északi és déli országrész társadalmi-gazdasági berendezkedésének hagyományai a mai napig megmaradtak, és ez okozza a fejlődésbeli különbségeket a két országrész között.

2015. júl. 21. 03:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!