Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Magyarországon élek, de...

Magyarországon élek, de székely származású vagyok, kérvényezhetek így román állampolgárságot?

Figyelt kérdés

2016. ápr. 20. 13:51
 1/5 anonim ***** válasza:
72%

Romániában nincs egyszerűsített honosítás.

Ahhoz ott kell élned, dolgoznod x évig, hogy román állampolgár legyél.

2016. ápr. 20. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
63%
Háhh.... egy székely, aki román akar lenni. Nem sok ilyennel találkoztam életemben, pedig elég sokszor megjártam Erdélyt.
2016. ápr. 20. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
26%

Inkább ne tedd!

Részben én is az vagyok, de nem tenném.

2016. ápr. 20. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
67%

A székely származás alatt mit értesz pontosan? A szüleid még Romániában születtek, illetve lemondtak-e valaha a román állampolgárságukról? Amennyiben a válasz igen és nem, akkor jó hírem van, az állampolgárság felvehető. :) Ha viszont szüleid nem Romániában születtek már, avagy nem voltak román állampolgárok a te születésedkor (ez egyféleképp történhetett, ha esetleg lemondtak róla), akkor nem kaphatsz állampolgárságot, csak házasság vagy hosszabb ideig ott élést követően (vagy, ha mondjuk megmented az államelnököt egy terrortámadástól :) ).


Tavaly én is tervbe vettem, hogy visszaszerzem a román állampolgárságomat, és ki is kutattam a procedúrát. Írtam is e-mailt a budapesti nagykövetségnek, de mivel a román tudásom nem kielégítő (még), nem tudtam megkezdeni a személyes ügyintézést a nagykövetségen, úgyhogy egy ideig még szüneteltetnem kell az ügyet.


Írj egy levelet a nagykövetségnek. Valójában ha szüleid román állampolgárok - függetlenül attól, hogy vannak-e erről dokumentumaik; ha ott születtek, és hivatalos úton nem mondták le az állampolgárságot, akkor az az állampolgárság de iure megvan -, akkor automatikusan te is román állampolgárságot kaptál a születéseddel. S ezáltal rád nem az állampolgárság felvétele (acordarea cetăţeniei române) vonatkozik, hanem az állampolgárság megújítása (reînnoirea cetăţeniei române).


Viszont ha komolyan gondolod, akkor szükséged lesz valakire, aki tud jól románul, avagy érdemes megérdeklődni a nagykövetségen, hogy tudnak-e segíteni, ha nem tudsz románul, bár szerintem így állampolgárságot megújítani kicsit necces lehet. Sima állampolgárság-igénylés (acordarea) esetén bizonyos, hogy elvárás a nyelv és a himnusz ismerete, viszont megújítás (reînnoirea) esetén nem tudom, ugyanez-e az eljárás.


Egyébként mielőtt még megjönnének tömegesen az arrogáns kommentek, hogy mégis miért akarná valaki megújítani/visszaszerezni a román állampolgárságot, hadd írjam le a saját motivációimat. Kezd sokszor kétségbeejtő lenni, hogy nemzetünk hogyan halad a vesztébe; s ha az emberek egy szép napon kitalálják, hogy kilépünk az Unióból, nem igazán szeretném, hogy emiatt váljanak köddé az álmaim. És sajnos azt is lehet lassan látni, hogy Romániában kezdenek jobbak lenni a keresetek, és kevéssé kilátástalan az élet. S szerintem a társadalom is kevésbé depressziós, kevésbé van telve "a szomszéd kutyája is dögöljön meg" mentalitással. Szóval akinek megfordul a fejében az állampolgárság megújítása (kedves kérdező, nem te vagy az első, akivel találkozom, és ezen fantáziál), az szerintem csak nagyon bölcsen gondolkozik, és előre tekint, minden eshetőségre felkészül. Az más kérdés, hogy ez már sokaknak hazaárulásszámba megy...

2016. aug. 29. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Kérdező! Nem vagy te inkább cigány származású?
2023. aug. 16. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!