Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi a különség a "romániai...

Mi a különség a "romániai magyar", "erdélyi magyar" és "székely" között? Földrajzi vagy ideológiai?

Figyelt kérdés

Földrajzi:


Pl. romáiniai magyar = nagyváradi


erdélyi magyar = marosvásárhelyi


székely = székelyudvarhelyi


vagypedig ideológiai:


Pl. romániai magyar = RMDSZ-re vagy valamelyik román pártra szavaz, jól elvan az országban, Romániát tekinti a hazájának, esetleg vegyesházasságban él egy románnal


erdélyi magyar = EMNP szavazó, elvan az országban, de nem tetszik neki, szívesen venné, hogyha Erdély újra Magyarország része lenne


székely = nem hisz a demokráciában, semmire sem szavaz, magyarokat és románokat is gyűlöli, Székelyföld autonómiájáért küzd



2012. nov. 30. 14:28
1 2
 1/15 Komplikato ***** válasza:
50%

A csángók nem székelyek, még is magyarok Romániában, nem?


Az EMNP meg a minden honnan (joggal) kiutált Tőkés pártja, amit szinte csak a "hazai" kormánypárt támogat, Erdélyben szinte senki. Valószínűleg pont Tőkés, meg az itteni kormánypárt belepofázása miatt ...


Magánvélemény: Erdélynek akkor volt jó, amikor önálló volt és nem csatolgatták sehová.

2012. nov. 30. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Tőkés-t miért utálják, amikor ő indította el a romániai forradalmat?


Aki most gyűlöli Tőkést annak jobb volt Ceausescu alatt vagy mi?

2012. nov. 30. 15:27
 3/15 Pro Patria ***** válasza:
80%

Romániai magyar minden magyar, aki Romániában él.

Ezen belül erdélyi magyar minden magyar, aki Erdélyben és, és székely minden magyar, aki Székelyföldön él.

Tehát minden székely erdélyi magyar, de nem minden erdélyi magyar székely. Minden erdélyi magyar romániai magyar, de nem minden romániai magyar erdélyi magyar.


Amiket itt felsoroltál, az egyre szűkebb kört fed le, földrajzilag.

2012. nov. 30. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 tomala ***** válasza:
100%
A lényeg, hogy nem csak Erdélyt csatolták Romániához, hanem Partiumot is. Aki partiumi, az nem erdélyi magyar, de romániai magyar. Székelyföld meg Erdély része, ahogy erre előttem is rávilágítottak.
2012. nov. 30. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 tomala ***** válasza:

Egyébként meg nem Tőkés indította el a forradalmat, hanem az, hogy le akarták tartóztatni. Az ez elleni fellépés csapott át forradalomba.

De még ha ő is indította volna, attól még a politikai álláspontját nem kellene szeretni.

2012. nov. 30. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
A partiumi magyarok is erdélyi magyaroknak számítanak. A romániai magyarok közé az Erdélyben élőkön kívül a moldvai csángók és bukaresti magyarok is beleszámítanak, a székelyek meg székelyek, nézz utána kik is ők.
2012. nov. 30. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
És azok a magyarok, akik Békés megyéből mostanában vándoroltak át Romániába (Nagyváradra Aradra és Temesvárra leginkább) Azok minek számítanak? :)
2012. nov. 30. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Én román-magyar kettős nemzetiségűnek vallom magam. Tudjátok, Békés megyében elég sok a román falu (már nagyon régóta. többszáz éve így van) Én egy ilyen Békés megyei faluban, Méhkeréken születtem. Anyám is és apám is beszél románul is magyarul is, úgy ahogy a faluban mindenki (kivéve a cigányokat, mert ők nem beszélnek románul, hanem csak magyarul) És hát úgy mint a magyar vidéken általában itt sincs nagyon munkalehetőség. Így rengetegen (KSH-felmérések szerint az elmúlt 4 évben több tízezer magyar állampolgár vállalt munkát Romániában, egy részük Békés megyei ingázó, egy részük ki is költözött, mert a román nagyvárosokban elég jó a megélhetés) Na és én mivel tudok románul is, magyarul is és semmiképp nem akartam ebben a kis Kelet-magyarországi porfészek szegény faluban maradni, két választásom volt: Vagy megyek Pestre, vagy Romániába (Nagyvárad, Temesvár, Arad, Kolozsvár, Bukarest, Tengerpart) és összeismerkedtem facebookon egy romániai magyar/román (hozzám hasonlóan kettős identitású két anyanyelvű lánnyal, aki egyetemet végzett Bukarestben és most Kolozsváron jó állása van, Kolozsvár mellett lakik egy kis elit faluban (Florestiben) és vele nagyon megszerettük egymást, és már egy fél éve összeköltöztünk. Ő eljött a szüleitől Florestiből (és mivel Floresti tényleg nagyon elit, ilyen fiatalon nem akartunk hitelbe ugrani Florestiben nem tudtunk házat venni, beköltöztünk Kolozsvárra egy két éve épült lakóparkba (Igen! Romániában olyan olcsón lehet társasházi lakást venni, hogy még egy ilyen felsőkategóriásat is megengedhettünk magunknak.Persze itt is kellet hitelt fölvenni, de egy :kétéve épült, légkondis jó környéken lévő 80nm-es lakást, közel az Auchanhoz és a Plázához megvettünk 8millió forintért! Így én is romániai román/magyar vagyok! Eddig magyarországi román/magyar voltam! Bocsi, ha hosszan fecsegtem, de olyan boldog vagyok, hogy így összejött az életem, csak nem veszítsem el a munkahelyemet! :)
2012. nov. 30. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 levy25 válasza:
72%
én székely vagyok és az is maradok !!! üdv Székelyudvarhelyről :)
2012. dec. 1. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
74%
Florestinek (ejtsd Floresty ) csak kicsi része elit mert sok a cigány , és amugy falu , plussz magyarul az a neve hogy Fenes , üdv kolozsvárról
2012. dec. 22. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!