Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az amerikai politikai rendszer...

Az amerikai politikai rendszer miért nem képes a megújulásra?

Figyelt kérdés
150 éve kialakult egy rendszer, de azóta sokat változott a világ és az amerikai társadalom. Ma már semmi értelme az elektoroknak, könnyen megoldható lenne a közvetlen választás is a kontinensnyi országban. Az elnökválasztás időpontjának sem feltétlen kellene a vallásos, keresztény farmerekhez igazodni, ma már ők csak egy nagyon kis részét teszik ki az amerikaiaknak. És a 150 éve fennálló kétpártrendszer, republikánus-demokrata vetélkedés is szűk keretet szab a politikának.

2016. nov. 11. 09:53
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha te egy rendszerben felül lennél, akkor mi lenne az érdeked: hogy minden maradjon úgy, ahogy van (időszerű vagy sem), vagy pedig kavarjunk egy nagyot az egészen (aztán ki tudja, hova kerülsz kavarás után)?
2016. nov. 11. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
34%
2016. nov. 11. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes, én egyetlen olyan nagy tüntetésről sem hallottam, ahol a választási rendszer megváltoztatását követelik. Ha ott képesek elmenni kedden szavazni, mert így van megszokva, akkor téged miért zavar, hogy kedden van?
2016. nov. 11. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
82%

A jelenlegi rendszer bebetonozza az elitet.


Az elitnek így nem érdeke a változás.

Kardinális kérdésekben így is úgy is az elit irányít, a politikusoknak kevés beleszólása van

2016. nov. 11. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Azert nem ujul meg mert nincs ra igeny. Ez az amcsik dolga, nekunk nem sok kozunk van hozza.
2016. nov. 11. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%
Amíg a világ egyik vezető országának számítanak, mégpedig kormányoldaltól függetlenül, addig szerintem valamit elég jól csinálnak.
2016. nov. 11. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Mert az USA sokkal kevésbé központosított ilyen kérdésekben, mint elképzeled. Ott nincs központi választási iroda, a szavazások lebonyolítása abszolút az államok dolga. Ha meg akarnák szüntetni az elektori rendszert, azt keresztül kellene verni mind az 50 államon. Nagyon erős ellenkezés lenne a swing-state-ektől, akik így elveszítenék a választás eldöntő hatalmukat. És a nagy pártok is arra vannak berendezkedve, hogy ezeken a helyeken kell kampányolni. Úgyhogy nekik is jó, ha minden marad. Akiknek nem jó (nagy lélekszámú nem-swing-state-ek), azoknak nincs elég hatalmuk megváltoztatni.


Gondolom a keresztény farmerekkel arra célzol, hogy keddenként vannak a választások. Ez igazából csak megszokás, ők se tudják hogy miért akkor van. Csak úgy. El lehetne törölni, de igazából nincs nagy jelentősége. Nagyon sokan szavaznak előzetesen, mert nem tudnának elmenni kedden. Szerintem ez még jobb is így. Aki csak azért menne el szavazni, mert unatkozik vasárnap, az ne menjen.


A kétpárt rendszer pedig az elektori rendszer miatt van. Emberek nem szavaznak 10%-on álló jelöltekre, mert államokat kell nyerni. Gary Johnson több mint 3%-ot kapott, az 538 elektori szavazatból ez 0 darab. Aki rá szavazott, az elektori szinten egyáltalán nem befolyásolt semmit. Ross Perot "harmadik párti" független jelöltként 20%-ot kapott 1992-ben, ami 0 db elektornak felelt meg. Az emberek 30-40%-ának a támogatottsága kell ahhoz, hogy egyetlen államot megnyerjen valaki. Miért szavaznának így emberek más pártokra, mint a két nagy?

2016. nov. 11. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
46%
Nem fair, hogy valakinek többet számít a szavazata, csak mert ott él ahol. De ez Amerika baja. Lehet az, hogy most Trump nyert aki szintén ellenzi az elektor dolgot, felrázza őket és változtatnak ezen éppen Trumpnak köszönhetően.
2016. nov. 11. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
51%
Nálunk fair, hogy a határon túliak szavaznak még a nagypapa helyett is, és akkor amikor ráérnek, levélben?
2016. nov. 11. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"a már semmi értelme az elektoroknak, könnyen megoldható lenne a közvetlen választás is a kontinensnyi országban"


Nem lenne fair. Az USA 50 tagállamából kb 3-4 tagállamban öszpontosul az ország teljes lakosságának a fele! Ha ez a 3-4 tagállam mondjuk összefogna, és az ottani lakosság jó része is az adott jelöltre szavazna, akkor tulajdonképpen már el is döntötték volna a választást úgy, hogy a maradék 47-46 tagállamnak alig volt beleszólása.

Ezért van az elektori rendszer. A lakosságszám alapján dől el, hogy egy tagállam mennyi elektorral rendelkezik. Ugyanígy működik az EU parlamentje is. A lakosságszám dönti el, hogy az adott ország mennyi képsivelőt delegálhat a parlamentbe.


Ezért van az, hogy Hillary több szavazatot kapott (egy kicsivel), mégis Trump nyert, mert a győzelemhez 270 elektori szavazat kell. (Trumpnak lett 290, Clintonnak 228)

2016. nov. 11. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!