Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Sok ex-szovjet országnak...

Sok ex-szovjet országnak miért nem sikerült a rendszerváltás?

Figyelt kérdés

Most itt nem Magyarországról beszélek, mert Magyarország, ha akadozva is, de demokrácia, választásokkal, és így tovább.

Az ex-szovjet országok közül egyedül 7 országban sikerült valamennyire a rendszerváltás: a 3 balti országban, valamennyire Ukrajnában, Moldovában, meg Grúziában és Örményországban.


A többi országban kivétel nélkül diktatúra van, ahol a diktátor már minimum 20 éve ül az ország élén: Fehéroroszország, Azerbajdzsán, Kazahsztán, Üzbegisztán, Tádzsikisztán és Türkmenisztán. Ezekben az országokban miért nem sikerült egy demokratikusabb rendszert kiépíteni, ami nem teszi lehetővé azt, hogy valaki kb élete végéig az ország élén legyen? Az ottaniaknak nincs ezzel problémája?


Lukasenko 1994 óta vezeti Fehéroroszországot.

Az azeri elnök 1993 óta volt hivatalban, majd 2003-ban a fia követte a "trónon".

Nurszultan Nazarbajev 1991 óta ül Kazahsztán élén.

Islom Karimov 1990 óta kormányozta Üzbegisztánt, szó szerint a haláláig.

Emomali Rahmon 1992 óta van Tádzsikisztán élén.

Saparmurat Niyazov 1985-től egészen a 2006-os haláláig vezette Türkmenisztánt, az utóda szintén diktatórikus.


Egyedül Kirgizisztánnak sikerült valamennyire a diktatórikus rendszert felszámolni, és normális választások vannak az országban, nem pedig valami választási csalással 20 éve hatalmon lévő ember ücsörög az ország élén.

De a lakosságot ez nem zavarja? Még ha észak-koreai brutalitású lenne a diktatúra, akkor azt mondanám, hogy megértem, hogy nem mernek lázadozni, na de így? Nem lenne jobb az embereknek, ha szabadabban élnének, a sajtó is szabadabb lenne, és így tovább?


Most lehet Magyarországgal és a Fidesszel példálózni, de Magyarország ezektől a helyektől még mindig messze van, sőt.


Ezekben az országokban miért nem sikerült egy normális(abb) állami berendezkedést kialakítani?



2017. jan. 17. 15:05
 1/4 anonim ***** válasza:
94%

Mert rohadt módon primitív és korrupt a lakosságuk.

Ezért. Ugyanaz van, mint nálunk, csak még erősebben.

2017. jan. 17. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
97%
Ezek az országok (főlek Közép-Ázsia és Belarusz) már az orosz birodalomnak is a szerves részét képezték. Az emberek többsége szó szerint ehhez van hozzászokva, hogy 1 ember áll az ország élén évtizedekig, és ő elkormányozza az országot. Az Orosz Birodalomban is ott voltak a cárok, aztán a kommunista vezetők, mint Lenin, a brutális Sztálin, és így tovább. Közép-Ázsiában csak kezdetben voltak kánságok meg kezdetleges országok, majd bedarálták őket az oroszok és évszázadokig semmilyen államok nem léteztek a térségben az Orosz Birodalmon, majd később a Szovjetunión kívül. Ezek az országok mind-mind a Szovjetunió szétesése óta léteznek. Így természetes, hogy az emberek ahhoz az állami berendezkedéshez szoktak hozzá, amilyenben évszázadokig éltek. Ezért nem foglalkozik ezzel kb senki. Nekik ez a természetes.
2017. jan. 17. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Ezekben az országokban amiket felsoroltál azért nem annyira rossz az élet mint képzeled. Azerbajdzsán, Kazahsztán és Türkmenisztán gyorsan fejlődnek, és élhetőbb országok mint például Ukrajna vagy Örményország, amiket te demokráciának nevezel. Állítólag az USA demokráciát vitt Irakba és Afganisztánba. Szerinted jobb lett nekik? Kirgizisztánban 2010-óta szabad választások vannak. És jobb lett az élet? Kétlem.
2017. jan. 17. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Azt is tegyük hozzá, hogy ezekben az országokban soha nem volt hagyománya a demokratikus berendezkedéseknek.
2017. jan. 18. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!