Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Lettországról mit kell tudni?...

Lettországról mit kell tudni? Gazdagabb fejlettebb ország mint Magyarország?

Figyelt kérdés

Népessége milyen Lettországnak ? Elöregedő társadalom ? Lettország népessége : 1 996 500 fő (2014. június)

1 953 000 fő (2017. jan. 1.)[1]


Ugyebár fogynak ők is ! Térképen láttam eddig csak ezt az országot nagyon pici területű ország.



2017. aug. 25. 10:42
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Elég annyit tudni, hogy öntudatos nép, van tisztességes vezetése, a nyugat szívóhatása alól azonban ők sem vonhatják ki magukat.

Amúgy szépen fejlődik, de tudni kell hozzá, hogy honnan indult 1990-ben. Sokkal messzebbről, mint mi. Ma előbbre tart. Ez nem azt jelenti, hogy minden fűszálban, de összességében igen.

2017. aug. 25. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Lettország semmivel sem fejlettebb Magyarországnál:


GDP (nominal) 2016:

Magyarország: 117.729 (21. hely Európában)

Lettország: 28.177 (31. hely Európában)


GDP (per capita) 2016:

Magyarország: 12,778 (54. hely)

Lettország: 14,060 (51. hely)


HDI:

Magyarország: 0.836 (43. hely)

Lettország: 0.830 (44. hely)


A fizetések kb ugyanolyanok, a munkaviszonyok is. Lettországból szintén nagyon erős a kivándorlás, ráadásul a lakosságnak a 35%-a orosz, Rigában majdnem az oroszok vannak többségben. A lakosságszám folyamatosan csökken és öregedik, az EU-n belül Bulgária és Románia után Lettországban csökken a legjobban a népességszám. Ez komoly problémát fog okozni, és már így is nagyon erős a munkaerőhiány. Mivel kicsi ország, kis lakossággal, így nem sok lehetőség van, sok lett Angliába vándorol ki.

Szóval a helyzet ott sem jobb, mint itthon.

2017. aug. 25. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
A gazdasági mutatók, azok csak mutatók, én viszont jártam ott, és az alapján amit láttam, nem gazdagabbak vagy fejlettebbek mint mi, viszont szépen fejlődnek. Erős és bátor nép a lett, de a kivándorlás ott is probléma.
2017. aug. 26. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Én ismertem sok lettet, mikor svéd cégnél dolgoztam, és jártam is ott.


Nagy feszültséget okoz náluk, hogy közel a lakosság fele orosz nemzetiségű. Aki nem vizsgázik le állampolgári ismeretekből, az nem kap állampolgárságot, ha ott született akkor sem.


Volt egy kollégám, Szergej, ötven körüli, Rigában született, értelmes ember, felesége lett, gyerekei lett polgárok, ő viszont, mint orosz nem. Beszél lettül (orosz az anyanyelve) de elvből nem akar levizsgázni, úgy véli, neki jár az állampolgárság, hiszen ott született.


De míg nincs vizsga - nincs állampolgárság. Kamionsofőr Szergej, a lett útlevelében ez áll az állampolgárság rovatban: alien person.

2017. aug. 28. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Leifur ***** válasza:
100%

Csatlakoznék az előttem szólók többségéhez.


Jelenleg nem jár előrébb, mint Magyarország. Derék, szorgalmas, csöndes, nagy teherbírású a lett nép. Viszont ők mélyebbről indultak és nagyobbat zuhantak mind a 90-es években, mind a gazdasági válság idején, mint mi, és az északi szomszédaikhoz képest mindig később indítják be a reformokat, igaz, végül beindítják.

A vidék inkább kissé rosszabb állapotban van, mint a magyar vidék. Nagyon régi buszok járnak a kisvárosok között, a vonaton kézzel írja neked a kalauz a jegyet. A házak nagy része pedig katasztrófális állapotban van, rosszabb rájuk nézni, mint otthon. Angolul hasonlóan gyengén beszélnek a fiatalok is, mint a magyarok. Az országnak nincs egyetlen igazán sikeres gazdasági ága sem, mindenben inkább feldolgozó, gyártó, szállítmányozó szerepet töltenek be a helyi cégek. Tehát nem állítanak elő nemzetközileg igazán versenyképes, magas minőségű termékeket. Ez alól az IT-szektor kezd kivétellé válni.

Más téren meg fejlettebbek, a programozást ott is régebb óta tantervbe vették, mint otthon, a rigai tömegközlekedésen kártyás rendszer van. Az internetet már évek óta mindenki használja. Riga belvárosa kellemesebb, élhetőbb, mint Budapest és tiszta is.

Aki etnikailag lett, azok valamivel modernebbek általában, mint a magyarok, viszont a lakosság közel 40%-a orosz, akik eléggé más mentalitás és más felfogásuk van a 21. századi életről, mint mondjuk nekünk vagy a letteknek. Ezt az utcán, munkahelyen lépten-nyomon érezni fogod.


Az életminőség pedig megint más kérdés. Földrajzi adottságaiból kifolyólag zöldebb, tágasabb, kellemesebb, mint Magyarország. A lett kultúrában nagyobb szerepe van a sportoknak és a természetnek, mint itthon.

Az éghajlat már inkább Észak-Európáéra hasonlít, hosszú, borús, sötét telekkel, sok esővel és hóval, és van egy rövid, meleg nyár. Az átmeneti évszakok pedig annyira rövidek, hogy sokszor a télhez vagy a nyárhoz sorolják be a hétköznapi beszélgetések során.

2018. júl. 30. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!