Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Hogy lehet, hogy Amerikában a...

Hogy lehet, hogy Amerikában a politikusok tudják a saját útjukat egyengetni, nálunk viszont az van amit a párt mond?

Figyelt kérdés

Amerikában a politikusok elvannak maguknak. Van aki csak egy városi tisztségviselő, van aki körzeti tisztségviselő, van aki megyei, van aki állami. Vannak képviselők, elektorok, kormányzók, stb. És mindenki elvan magának. Nagyon sokan függetlenek, vagy nagyon sokan valamely párt színeiben indulnak, amely kvázi "irányvonalat", de főként pénzt és támogatást ad, ezen kívül viszont egyengeti a saját kis útját. Ha úgy alakul szembe megy az elnökkel, a kormányzóval, a párttal, és azoknak az embereknek az érdekében szavaz, akik hatalmon tartják őt, ezért pedig - mondván hogy ő a választókért van - bárkivel szemben megy ( persze tudjuk hogy ez bármilyen szépnek és jónak hangzik, minél magasabb pozícióban van valaki, annál több esetben a "hatalmon tartók" nem a választókat, hanem egy-egy nagyobb lobbit, cégeket, pénzes embereket jelent ).

De a lényeg az, hogy ő bárkivel szembe mehet a választókért, akár a saját pártjával, felette állókkal, az elnökkel is.


És Magyarországon mi van? Tök mindegy, hogy Kiss Pista, Pacal Antal, Minta Marcsi, vagy bárki más nyer, mindegy hogy listáról kerül be, vagy egyéni körzetből, lényegtelen a személye. Az lesz, amit a párt mond. Ha kormánypárti, akkor azért, fent döntenek mindenről. Ha ellenzéki, akkor kevesebb támogatást, több ellenőrzést, kevesebb lehetőséget kap és mindenben akadályozzák amiben tudják ( ez megy 30 éve, mindenki tudja hogy ebben se az MSZP, se a fidesz nem viselkedik különb módon ).

Személytelen és lényegtelen az egész, hisz nincsenek igazán képviselve az adott területen lakók. Ha kormánypárti, van pénz, van támogatás, ha nem, nem. Ennyi számít, nincs karrier, nincsenek lehetőségek, nincs saját út.

Nálunk egy polgármesternek addig van hatalma, amíg a mindenkori kormánnyal van, de legalábbis nem megy vele szembe. Egy tisztségviselő lényegtelen, személytelen lesz, hiába bármilyen magas a pozíciója, mert csak kiszolgálója lesz a hatalomnak.


2019. jan. 3. 18:36
 1/2 anonim ***** válasza:

Ezt úgy nevezik, hogy hatalom megosztás. Az USA egész rendszerét arra tervezték, hogy a hatalmat sok kis részre osszák. A magyar rendszert arra tervezték, hogy "stabil" legyen a rendszerváltás után, vagyis hogy a hatalmat minél inkább koncentrálja. És aztán a Fidesz 2010 után újratervezte, hogy ne csak a hatalom 80%-át birtokolják, hanem 100%-ot, mert az mégis csak jobb érzés nekik.

Nehéz egy konkrét dologra levezetni, egyszerűen egy szenátornak, képviselőnek, kormányzónak sok területen sok joga van, Magyarországon meg nem.

Aztán az is ott van, hogy egy választott tisztségviselő előtt mindig ott lebeg az elnöki lehetőség, mivel bárkiből lehet elnökjelölt, ha jól vitázik az előválasztáson. Ezért mindenki próbál kiemelkedni a társai közül. Szóval nagy szerepe van annak is, hogy itthon nincsen limit a választhatóságon, és hogy itthon minden párt gyakorlatilag azonos a vezetőjével. Ha valaki a Fideszen belül egy előválasztáson leválthatná Orbánt a Fidesz jelöltjeként, akkor lehet hogy máshogy szavazna egy vitás ügyben. De most csak annyit érne el, hogy kidobják. A képviselők előtt nem áll feljebbjutási lehetőség, amiért megérné kockáztatni.

Meg az az adottság is fontos, hogy Magyarország egyszerűen kicsi. Az USA-ban Kalifornia kormányzójának azért nagyon komoly hatalma van, míg Magyarországon egyedül Budapest főpolgármestere alá tartozik tényleg jelentős számú ember. Ilyen szempontból az EU sokkal inkább analóg az USA-val, itt is az egyes országoknak jelentős hatalma van, mint ott az államoknak. Csak az EU jogkörei olyan kicsik, hogy gyakorlatilag nem léteznek.

2019. jan. 3. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Mert teljesen más az államformája , a tagállamoknak ott szuverenitásuk is van a szubjektív törvényhozásban. hozhatnak olyan törvényeket amelyek csak az adott államban érvényesek. például a halálbüntés , marihuána engedélyezése. Vagy különféle adóformák példaul az internetadó ami csak Texas államban van. Egyetlen dolog amibe nem szólhatnak bele azaz alkotmányos törvények az az egész USA ra érvényes.


Ezt nevezik födöratív rendszernek. Hasonló rendszer van Oroszországban is csak ott az önkormányzatoknak vannak ilyen jogaik. (Az európai egyesült államok létrehozása is födöratív rendszerként van elképzelve)

2019. jan. 4. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!