Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Szerintetek a határon túli...

Szerintetek a határon túli magyarok meddig kepések fennmaradni?

Figyelt kérdés

Szlovákiában élek napi szinten találkozok olyan magyar családokkal ahol a gyerekek már nem tudnak magyarul. Számomra felfoghatatlan dolog ez, hogy ha az egyik szülő magyar akkor mégis miért nem tanitja meg a saját gyerekét a saját anyanyelvére. Nemrégiben megismertem egy családot ahol szinte mindenki magyar de az apuka anyai ágrol félig meddig szlovák és úgy döntöttek a MAGYAR nejével hogy a gyerekeitet nem tanitják meg magyarul. A gyerekek nem is tudnak egy árva szótsem magyarul annak ellenére, hogy a család 80%a magyar nemzetiségű. Többször is találkoztam már ilyen hozzáállásal de ez akkor is kiborit. Nagyon sok magyar szülő adja a gyerekét szlovák iskolába akikből már magyar ember sosem lessz. Emllett sokan elvándorolnak a jobb fizetés érdekében ami szintén csökkenti a magyarok lélekszámát. 23 éves vagyok de a baráti köröm egy jó része azon a véleményen van, hogy a gyerekét inkább szlovák iskolába adja, hogy később jobban tudjon érvényesülni a szlovák munkapiacon ami szerintem hülyeség mert vannak szlovák munkanélküliek is...

De gondolom ez a folyamat sok határon túli régióban jelen van. Mennyi az esélye, hogy a határon túli magyarok képesek túlélni ezt a folyamatot ?

És miért van a magyar nemzeti identitás a béka segge alatt ?



2019. jún. 12. 01:52
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
22%
Teljesen lényegtelen. Hamarosan úgy is angolul fog beszélni az egész világ.
2019. jún. 12. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
35%

Sajnos nincsenek jó híreim. Ha valóra válik Orbán álma, és az “erős nemzetek Európája” koncepció győz, akkor a kisebbségi magyar határon túli lét halálra van ítélve, a trend az amit írsz, a beolvadás és/vagy elvándorlás folyamata megállíthatatlan. Egyedüli megoldás egy erős, föderatív “Európai Egyesült Államok” lehetne, amit Orbán annyira ellenez, ahol a nemzetek kérdése kicsit háttérbe szorul, és veszít a jelentőségéből hogy valaki éppen magyar vagy szlovák nemzetiségű, mert a rendszer működése és a mindennapi boldogulás szempontjából már nincs jelentősége. Ha Kassa már nem Szlovákia hanem egy egységes Európa része lenne, nem lenne tovább kényszer a beolvadásra, és létrejöhetne valami nemzetek feletti újraegyesülés.

És ezért nem értem miért szavaznak a határon túliak Orbánra, mert pont az ő erős független nemzetállamokra vonatkozó kényszerképzete miatt veszítjük el a határon túli magyarságot. Ha Magyarország, Szlovákia, Románia stb. mind erős nemzetállamokat épít, akkor a kisebbségek, köztük a határon túli magyarság is beolvadásra, megsemmisülésre van ítélve. Minden szülő azt akarja hogy a gyerekének könnyebb legyen boldogulnia, ezért döntenek sokan úgy hogy a gyerekeket már nem abba a küzdelmes kisebbségi létbe nevelik bele, amiben ők éltek/élnek, hanem a gyerekek mennek szlovák, román stb. iskolába, úgy könnyebb lesz az életük, egyszerűbb a boldogulásuk. Egy föderatív, nemzetek feletti Európában lehetne mindenkinek magyarnak megmaradni a szülőföldjén, határon innen és túl egyaránt, mert a kisebbségek megszűnnének veszélyt jelenteni a nemzetállamokra.

2019. jún. 12. 05:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
66%
A helyzet az, hogy a kisebségek akkor tudnak sokáig fennmaradni, ha egyfolytában zaklatják őket, mert akkor küzdenek, ellenállnak. Ha viszont (majdnem) minden jogot megkapnak, azt nem érzik szükségesnek, és felgyorsul az aszimiláció. Így pl. egy székely autonómia is többet ártana mint használna.
2019. jún. 12. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
88%

a gyerekét inkább szlovák iskolába adja, hogy később jobban tudjon érvényesülni a szlovák munkapiacon ami szerintem hülyeség mert vannak szlovák munkanélküliek is.

Csak abban az esetben hülyeség, ha magyarul egyaltalan nem tanul.

Székelyként megmaradt az identitasom, de mindenképp hasznos a roman tudas. Öcsém csak magyarul beszél, es joval kevesebb munkahely kozul vallogathat, végzettsége ellenere. Unokatesomat nem tudták eloleptetni a munkahelyén mert nem beszelt romanul.

2019. jún. 12. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
14%
Míg egész Európa teljesen el nem magyarosodik.
2019. jún. 12. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
50%

"Teljesen lényegtelen. Hamarosan úgy is angolul fog beszélni az egész világ."


Angolul biztos nem. Ezt egx kicsit nagyon benézted.

2019. jún. 12. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Szlovákiában én is gyakran találkoztam ilyennel. Viszont nálatok a konkrétan határ melletti településeken (pl. Párkány) meg Dunaszerdahely környékén viszont azért még elég jól tartja magát a magyarság, nem?


Én ezeken a helyeken a határ közelsége és nyitottsága miatt szerintem az ott lévők még sokáig fognak magyarul beszélni. Viszont mondjuk Érsekújváron vagy Léván (vagy ahol már most kisebbségben vagyunk, de azért hallani gyakran magyar szót) sajnos nem hiszem, hogy 100 év múlva is túl sokat fogsz hallani.

2019. jún. 12. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

#4


De ez nem ennyire egyszerű. Egy szlovák iskolában tanult gyerek azt se tudja, hogy ki az a Petőfi Sándor mondjuk. Szóval beszéli a magyar "konyhanyelvet" (amit otthon használ), de a saját kultúrájáról meg nulla információja lesz. Sőt, helyesen írni se fog tudni. (Pl. bevásárlólistán a szalámit meg tojást láttam már úgy írva, hogy salámi és tojáš.)


De a munkaerőpiacon abszolút előnyben lesz azzal szemben, aki nem beszél tökéletesen szlovákul, az igaz. Egy magyar iskolában tanul persze szlovákul, de tökéletesen nem fogja megtanulni.

2019. jún. 12. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
1%

talán mert a MAGYAR nyelvvel sz@rt se ér, csak magyarországon beszélik. egy feleslegesen túlbonyolított ostoba nyelv.


A szlovák meg hasonlít a többi szláv eredetű nyelvre szinte majdnem ugyanaz.


de kérdező miért lesz jobb a gyereknek egy idegen országban MAGYAR nyelvtudással? ha ennyire MAGYAR valaki miért nem költözik be az országába?

2019. jún. 12. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Ott, ahol tömbben és többségben él a magyarság, még vannak remények, Erdélyben ilyen pl. a székelyföldi és a partiumi magyarság (utóbbi főleg Bihar és Szatmár megyékben), de ahol szórványban vannak, ott rohamos a beolvadás.


Hogy Felvidéken, Kárpátalján és a Vajdaságban milyen a helyzet ezzel kapcsolatban, nincsenek elsőkézből tapasztalataim, de gondolom ugyanez az irány érvényesül arrafele is.

2019. jún. 12. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!