Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért mondják, hogy a magyarok...

Miért mondják, hogy a magyarok rosszul bántak a nemzetiségekkel a 19. század második felében?

Figyelt kérdés

1848-67 között még a magyaroknak sem voltak jogai. Közvetlenül az 1867-es osztrák-magyar kiegyezés után jött az 1868-as horvát-magyar kiegyezésy amely során a horvátok autonómiát kaptak. A többi nemzetiség ( ugyanúgy '68-ben ) bizonyos szintű önállóságot kaptak: vallás szabadság, szabad nyelvhasználat, saját nemzetiségi nyelvű oktatás ÁLLAMI PÉNZEN, sőt voltak nemzetiségi pártok, amelyek közül a román, szlovák és szerb bent is volt a parlamentben. Ezen felül voltak külön törvények, mint például a sajtótörvény, amely mindenkire ugyanúgy vonatkozott: 10.000 ft kellett a magyar politikai napilapnak letenni és a románnak is.

Mindezek azt eredményezték, hogy a 19. század végére olyan nemzetiségi törvények voltak Magyarországon, amelyek sehol máshol a világban ( se a már akkor is liberális Franciaországban, se a világ legnagyobb birodalmában, azaz Nagy-Britanniában, de a többnemzetiségű USA-ban sem ).

Voltak hibái a nemzetiségi politikának, senki nem állította hogy tökéletes volt, viszont akkor is egyedülálló módon hatalmas jogokat adott a magyarországi nemzetiségeknek.


2019. aug. 26. 11:08
 1/9 anonim ***** válasza:
57%
Hazudozol össze-vissza. A horvátokkal perszonáluniót alkottunk a középkorban, soha nem voltak a Magyar Királyság részei innentől nem sok jogalapunk volt őket az országhoz számítani. A többi nemzet nyelvhasználatat betiltották az iskolákban csak magyarul lehetett tanítani,amikor ez ellen szót emeltek azt terrorral tömegbe lővetéssel oldották meg.
2019. aug. 26. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
48%

#1

Eszednél vagy? A nemzetiségek a saját nyelvükön tanulhattak az iskolákban, kötelezővé a magyar nyelv OKTATÁSÁT tették. Volt példa rá, hogy az országot feldarabolni akaró kisebbségi mozgalmak miatt az oktatás magyar nyelven történjen, de végül ezen a téren is engedményeket tettünk.

2019. aug. 26. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Shai-Hulud ***** válasza:
40%

Abban igazad van, hogy a kiegyezéskori Eötvös törvényeket elfogadták, és hatályba léptek, így Magyarországon az akkori világhoz képest haladó szemléletű törvények voltak életben.

Ezeket a törvényeket viszont később egyre kevésbé tartották be. Deák egyértelműen az "államnacionalista" berendezkedést helyezte előtérbe, és ennek hatására kezdődött el az a magyarosítási politika, amelyekről az alább idézett cikkekben, művekben szó van.


A Bánffy-kormány alatt egyre erőltetebbé vált a magyarosítás, amelynek eredményeképpen az eddig nagyrészt beilleszkedő nemzetiségek egyre inkább a magyarság ellen fordultak. Az 1895-ös nemzetiségi kongresszus kívánságairól már tárgyalni sem volt hajlandó a magyar kormány, mindenáron az "egy és oszthatatlan magyar nemzet" elvét vallották egy olyan országban, ahol a nemzetiségek aránya valahol 50% körül volt...


Ilyen előzmények után a vesztes világháborúnak sajnos egyenes következménye volt a nemzetiségek elszakadása.


[link]

[link]

[link]

[link]

2019. aug. 26. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%
Mindennek van előzménye. Ha egy országon belül lassan eléri a kisebbségek létszáma az 50%-ot (akkoriban mesterséges betelepítésekkel), az elszakadási kísérletekhez vezet, területileg és etnikailag is. Érthető, ha ezt próbálták megtorpedózni.
2019. aug. 26. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%
A tömegbe lövetés nem elfogadható. Amúgy meg pont a magyarok akarták mesterségesen felduztasztani a saját nemzetüket. Az iskolákban csak a magyar nyelvet oktathatták, pl az országban az összes árvát átnevelték magyarnak és telepítették be a nem magyar többségű területekre meg a milliós számú zsidó kisebbség is hirtelen tiszteletbeli magyar lett, aztán pár évvel később vígan terelték őket a marhavagonokra.
2019. aug. 26. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%

#5

Forrás?

2019. aug. 26. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Mert irtották őket.
2019. aug. 26. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
43%

Ha annyira rossz volt a nemzetiségeknek akkor csodálkozom, hogy hogy volt mégis ilyen magas az arányuk és miért csak lassan nőtt a magyarok aránya az országban. Ehhez képest, miután elvesztettük a területeinket, az ő arányuk sokkal gyorsabban elkezdett nőni és sok helyen szinte néhány év alatt megfordították a nemzetiségi arányokat.

Mindazonáltal a háború előtt bizonyára voltak magyarosítási törekvések, de a módszerek súlyossága vitatható.

2019. aug. 26. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 progizo ***** válasza:
65%

#1.: "Hazudozol össze-vissza. A horvátokkal perszonáluniót alkottunk a középkorban, soha nem voltak a Magyar Királyság részei innentől nem sok jogalapunk volt őket az országhoz számítani. A többi nemzet nyelvhasználatat betiltották az iskolákban csak magyarul lehetett tanítani,amikor ez ellen szót emeltek azt terrorral tömegbe lővetéssel oldották meg."


Te hazudozol és felnagyítod a dolgokat.

1. Hogy Horvátországnak milyen volt a jogállása Magyarországon BELÜL, az teljesen lényegtelen. Perszonálunió vagy társország vagy akármi is a megnevezése, azok bizony hozzánk tartoztak és nem máshoz.

2. Nem tiltották be sosem a nemzetiségek nyelvhasználatát, főleg mert az iskolák jó része egyházi és nem állami kézben volt. Tömegbelövetés sem azért volt, mert a nyelvüket akarták használni, hanem mert szakadár törekvéseik lehettek, és nehogy már valaki is elvitassa a jogot Magyarországtól, hogy megvédhesse saját területét, nyelvét, kultúráját!

2019. aug. 26. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!