Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a baj azzal, hogy egyetemek...

Mi a baj azzal, hogy egyetemek alapítványi tulajdonba kerülnek? Rengeteget olvastam, de mindenütt csak azt írják, hogy mekkora nagy baj ez.

Figyelt kérdés

ATV-s beszélgetést és Indexes cikket is elolvastam, de ott is csak arról beszéltek, hogy vége mindennek azon az egyetemen, s nemtudnak felmondani, mert kell a pénz nekik, de mélységesen fel vannak háborodva és milyen borzalmas ez, de egy konkrétumot nem említenek sehol hogy ez a finanszírozási forma miben rosszabb, mint a régi.


Corvinust is átalakították, ott is fél éven át ment a hiszti, de ugyanúgy ugyanannyi diákot vettek fel az idén is. Mi a probléma ezzel a finanszírozási formával?



2020. aug. 7. 19:47
 1/10 Deák Dominik 2020 ***** válasza:
94%
A finanszírozási formával semmi. A baj az egyetemek önállóságával van. Ez is benne volt a cikkben, olvasd el újra.
2020. aug. 7. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Komoly változás nem lesz, ugyanúgy állam tartja el, Corvinus kivételével 0% magántőke lesz, cserébe még egy plusz döntéshozó szervezet, ami még külsős is.
2020. aug. 7. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
13%

Szerintem a Fidesznek ez egy értelmes döntése volt.


Az alapítványi tulajdon jót tesz az egyetemeknek, ugyanis jóval nagyobb önállóságuk lesz.


Illetve, könnyebb lesz magántőkét bevonni a felsőoktatásba.Aminek hatására emelkedni fog a színvonal.

2020. aug. 7. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
68%

"könnyebb lesz magántőkét bevonni a felsőoktatásba.Aminek hatására emelkedni fog a színvonal."


Háát, pont nem. A magántőkének nem érdeke egy színvonalas egyetem, csak az, hogy visszaszerezze a befektetését és legyen rajta haszna.

2020. aug. 7. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
40%

4#


Van rajta haszna.

Ha megfelelő munkaerőt kap, már megtérült a befektetés.


A felsőoktatás dolga a 21. században nem az,hogy filozofálgató enciklopédiákat termeljen, hanem az,hogy a munkaerőpiac magas kvalifikációt igénylő állásaikra megfelelő szakembereket képezzen.

2020. aug. 7. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
59%

"Az Alapítvány kizárólagos tulajdonosa a Magyar Állam lesz"


Szóval hiába vonnak be tőkét attól nem fog komoly változás történni, miért fektessek be olyanba, nem véletlen, hogy egyetem tagjai helyett inkább a kormányzatból, pártból töltötték fel a kuratóriumi tagokat, egy két valódi szakemberrel kiegészülve.


"A felsőoktatás dolga a 21. században nem az,hogy filozofálgató enciklopédiákat termeljen"


Akkor mond meg, hogy miben fog komolyan változni, egy eddig mondjuk alulfinanszírozott egyetem. Nálunk például a fizetések kérdésesek, pedig történelmi 200 éves oktatási intézményről beszélünk 8 ezer fős hallgatói létszámmal.

2020. aug. 7. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
29%

#4 "A magántőkének nem érdeke egy színvonalas egyetem, csak az, hogy visszaszerezze a befektetését és legyen rajta haszna."

Ez igaz, azonban most nem csak az alapítványi forma lesz új, hanem ennek következtében átalakulások is lesznek.

Nem csak az oktatás lesz az elsődleges, hanem a kutatási tevékenység azon része is ami hasznot termelhet az egyetemnek. A magántőkének ebbe lesz érdeke fektetni. Most is sok olyan külső cég fizet az egyetemeknek pénzt, amelyik szeretne méréseket végeztetni vagy kisebb kutatásokat elvégeztetni, de vagy nem akar saját fejlesztő, elemző labort létrehozni, vagy csak egyes mérőberendezéseket nem akarna ezért megvenni és üzemeltetni, mert arra a pár mérésre felesleges lenne. Az alapítványi formával elszakad az egyetem az államtól, mint fenntartótól, és így talán több lehetőség lesz olyan kutatások megszerzésére, végzésére, amikkel pénzt szerezhetnek.

A külföldi egyetemek részben adományokból működnek, amiket az egyetem alapítványának adnak a gazdagok. Ilyet sem lehet ma egy állami egyetemmel megtenni, hogy valaki csak úgy ad pár milliót. (bár tudom, nem lenne tolongás akkor sem ha lehetne)

2020. aug. 7. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
63%

5-ös! tökéletesen összefoglaltad, hogy mi a BAJ ezzel a modellel, tehát nem felkészült szakembereket, nagy tudású kutatókat, mérnököket akarnak, hanem nekik dolgozó a munka elvégzéséhez szükséges minimális ismerettel rendelkező ötlettelen biorobotokat, akiknek pont csak annyi tudást adnak, hogy nekik tudjanak dolgozni, de ahhoz ne tudjanak eleget, hogy hogy mondjuk egy tudományos kutatásban részt vehessenek, vagy ne adj isten kritikus véleményt fogalmazzanak meg a munkaadójukkal szemben. Amit te érdemnek gondolsz, az pont az, amit írtam, hogy veszély.

Gyakorlatilag diplomás betanított munkásokra van szükségük.


7-es! A tiéd pedig mérhetetlenül naiv hozzáállás.

2020. aug. 8. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#7


A kutatás eddig is elsődleges volt, hiszen alulfinanszírozott a felsőoktatás és így lehet plusz pénzekhez jutni.


Amúgy külön vállalkozási forma van ezekre a kutatóintézetekre, sorolni lehetne az ilyen cégeket, akik egyetemiek, de külsős kutatást is lehet csinálni.


Ezen kívül nem olvastam sem arról, hogy az állam, mint megrendelő több pénzt adna, mint most. Ha tényleg nem növekszik, akkor az alap problémát, azaz az alulfinanszírozást nem fogja megoldani az új rendszer.

2020. aug. 8. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anettbp ***** válasza:
85%

Az alapítványosdinak akkor lenne igazi értelme, ha nem az állam lenne az alapítvány tulajdonosa, így biztosítva lenne az autonómia és a tanszabadság.

Itt viszont az állam által létrehozott alapítvány a tulajdonos és a rektorok is mind pártemberek (Fidesz). Ezt a modellt próbálják most a Színművészetin is végignyomni.

2020. szept. 4. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!