Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Románia tényleg jobb mint...

Románia tényleg jobb mint Magyarország?

Figyelt kérdés

Én már voltam Romániában és eléggé lepusztult országnak láttam.

Csak én gondolom rosszul?



#Magyarország #Románia #Bezzeg románia
2021. jan. 28. 16:15
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
86%
Ha ott jobb,akkor sok áttelepült szakember akkor miért van még itt családjával együtt.
2021. jan. 28. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
79%

Attól függ miben.....sport? életszínvonal?

Amúgy igen, jobban lepusztult, egyszer kerüljön be az ember egy román kórházba...

2021. jan. 28. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
68%
9-es, az már rég volt, amikor Bukarest központjában kóborkutyafalkák garázdálkodtak, le vagy maradva kb. egy-másfél évtizeddel...
2021. jan. 28. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
66%

A kérdésre válaszolva: én erdélyi magyar vagyok és - tudom, hogy ez most furcsán hangzik, de - szeretek itt élni, eszemben sincsen áttelepülni, még állampolgárságot sem igényeltem.


És persze erre mindig jön az az érvelés, amit a 11-es is írt, hogy miért települtek át annyian. Ti azt az 5-10%-ot látjátok, aki áttelepült Magyarországra.


Az erdélyi magyarok 90%-a viszont nem települt át Magyarországra (most sem, amikor végképp semmi akadálya, még az állampolgárság is "percek" alatt beszerezhető).

És higgyétek el, annak a 90%-nak is megvan a maga oka és érve rá, hogy miért választotta Erdélyt.


A magam nevében szólva: mert milliószor jobb hely! :-)


Romániának persze még van mit fejlődnie gazdaságilag - ne felejtsük el, honnan indult: 30 évvel ezelőtt Magyarország volt a legvidámabb barakk, a gulyáskommunizmus "nyugatos" álomszocializmusa, Romániában viszont Albánia szintjén volt az életszínvonal, jegyre mérték a kaja-fejadagot, az emberek éheztek és fagytak meg télen! Ma olyan állapotok csak Észak-Koreában vannak, ami itt volt évtizedekig...


De Románia, még a szomszédaival összehasonlítva is óriásit fejlődött a saját 30 évvel ezelőtti állapotához képest!


A lemaradás még mindig jelentős, főleg az infrastruktúra és az egészségügy területén, és sajnos nem is fejlesztik ezt eléggé (miközben túl sokat költenek hadügyre).


Összességében a helyzet mégis REMÉNYKELTŐ és nekem ez a fontos. A társadalom pedig sokkal színesebb, toleránsabb, izgalmasabb is itt, én még azt is szeretem, hogy soknemzetiségű közegben élhetek, több nyelv, több kultúra találkozási pontján. És olyan helyen, amelynek még a tájai is lélegzetelállítóan szépek. Ezerszer látom, és akkor sem tudok betelni azzal az Édenkerttel, amit Isten ránk, erdélyiekre hagyott (tök mindegy, milyen politikai hatalom alatt élünk).

2021. jan. 28. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
73%

Ja, és hogy mit szeretek Romániában, mint országban, Magyarországhoz képest?


1. Hogy Nyugat- és EU-barát ország, szerencsére stratégiailag is fontos az euro-atlanti hatalmaknak (a Fekete-tengeri kikötői miatt is), ezért két NATO-támaszpont is van a területén (egy tengeri és egy légikikötő).


2. NULLA az energiafüggősége Oroszországtól, mert tanult a történelmi tapasztalatokból - így a román gáz, ha orosz eredetű is egy jelentős része, nem közvetlenül Oroszországból van megvásárolva, hogy az ország ne legyen zsarolható, így nem kell attól tartanunk, hogy putyinista gyarmat leszünk rövid úton!


3. A korrupcióellenes harc! Nagyra értékelem, hogy van egy független korrupcióellenes ügyészség, és politikusok százait ültették hűvösre. Meggyőződésem, hogy ennek nagy jelentősége van közvetlenül is, közvetve is, az utóbbi évtized gazdasági fellendülésében!


4. Demokrácia van és egyre erősebbek a jogállami garanciák is, és nem egyetlen párt uralja az országot, mint Magyarországon. Ezért elég sokszínű a sajtó, viszonylag kiterjedt a vélemény- és szólásszabadság, stb.


5. Az embereket nem sikerült úgy megosztani és egymás ellen fordítani politikailag mint Magyarországon. Léteznek kulturális és politikai minimumok, az emberek tudnak együtt ünnepelni, összetartani, felülemelkedni a különbözőségeken.


6. Erdély társadalma hagyományosan egyszerre nagyon toleráns és nagyon hagyománytisztelő is (nagyon vallásos is a társadalom, nemzetiségtől függetlenül, miközben a közösségek egymás mellett élnek).


Emiatt jellemző a "liberalizmusnak" és a "konzervativizmusnak" egy olyan KEVERÉKE, amit én egészségesnek gondolok, és ami kerüli a végleteket. Egyfajta máig élő TRANSZILVANIZMUS ez, ami pont azt tekinti értéknek, hogy Erdély soknemzetiségű, sokvallású hely, de ahhoz, hogy meg is maradjon annak, minden közösségnek meg is kell őrizni a saját hagyományait.


Magyarán: úgy élni békében egymás mellett, egymást tisztelve és szeretve, hogy a magyar maradjon meg magyarnak, a román románnak, a szász szásznak, a sváb svábnak, a cigány cigánynak, az örmény örménynek, a cipszer cipszernek, stb.


Ez egyszerre konzervatív és liberális szemlélet, és nagyon európai: egység a sokféleségben!


Ami nagyon rossz hír, hogy nálunk is megerősödőben van a szélsőjobboldal (AUR), de ez egyelőre csak 8%-ot jelent.


Egyelőre a magyarság politikai érdekképviselete kormányon van, az elnök egy szász pasas (akivel rengeteg bajom van amúgy, de az tény, hogy az elődeihez képest vállalható figura), a bérek is sokat javultak és ma már versenyképesek kezdenek lenni a magyarországiakkal.


Nekem semmi porcikám nem kívánta nehezebb időkben sem, de most aztán még annyira se kívánja, hogy Magyarországon éljek. Jó helyen vagyok itt, és szeretek itt élni!

2021. jan. 28. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
20%
Gazdaságilag enyhén szólva előrébb vannak.
2021. jan. 28. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
29%
13-as: ja csak tavayl elött kergetett meg egy egész kutyfalka a bukaretsi pályudvar elött.
2021. jan. 29. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
53%
Kalifornia a leg jobb. Aztán Magyarország, Dél Afrika és csak aztán Románia.
2021. febr. 9. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!