Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Milyen volt a Rákosi rendszer?

Milyen volt a Rákosi rendszer?

Figyelt kérdés
Sajnos az én nagyszüleim is még kicsik voltak akkor, annyira nem érintette őket, így mesélni se tudnak nagyon róla. Azt tudom vigyázni kellett mit mondtál mert este jött érted az ÁVH elvileg fekete autókkal. Akit elvittek hova vitték, illetve mit csináltak vele? Előkerültek valaha egyáltalán ezek az emberek? Ha pl. nappal mondtál valamit amit nem kellett volna és ha ezt egy besúgó pont meghallja, akkor éjszaka honnan tudták hova kell menni? Melyik ház, hányadik emelet stb. Kizárt, hogy egész nap követtek volna míg haza nem érsz. Meg ez az egész besúgás, hogy volt? Mi van, (ha volt példa erre egyáltalán nem tudom) ha én csak rosszat akarok tegyük fel a szomszédomnak és "poénból" besúgom, holott nem is csinált/mondott semmi rosszat? Hogy tudta bizonyítani? Illetve milyen volt a megélhetés? Stb. Köszi előre is a válaszokat.:)

2021. febr. 4. 20:59
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
59%

"Azt tudom vigyázni kellett mit mondtál mert este jött érted az ÁVH "


Ilyenek manapság is megtörténnek.


[link]


[link]


[link]

2021. febr. 4. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
75%

16 éves a lányom, de ők is tanultak már róla, kb valósan.

Te hogyhogy nem?


1953-ig 1,2 millió embert ellen folyt per, internálas, kitelepítés ( Kistarcsa, Hortobágy, Recsk stb)


Elvették minden számottevő magántulajdont, fakereskeső nagyapámtól is a parasztságtól is.


Eszméletlen szegénység volt az agyament hadiráfordítasik miatt.

A hadsereg 150 ezer fő volt, a déli határon 129 km erődrendszert építettek, mai áron kb 7000 milliárd forintért.

2021. febr. 4. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:
Mi új történelmet már nem tanultunk...a II. világháború-ból is egy röpdolgozat volt az utolsó és végeztünk...Rákosit és 56-ot szinte csak megemlítették, de ennek már 10 éve.
2021. febr. 4. 21:10
 4/24 anonim ***** válasza:
78%
Magyarország legsötétebb időszaka...
2021. febr. 4. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
100%

"Mi van, (ha volt példa erre egyáltalán nem tudom) ha én csak rosszat akarok tegyük fel a szomszédomnak és "poénból" besúgom, holott nem is csinált/mondott semmi rosszat? Hogy tudta bizonyítani?"


Sehogy nem tudta bizonyítani, épp ez volt a rendszer egyik legnagyobb hibája. Senki nem érezhette magát biztonságban, bármikor bárkiért jöhetett a fekete autó, akár egy olyan indokkal is, mint amit itt felhoztál példaként. A félelemkeltésen alapult a hatalom, az embereket ily módon akarták rettegésben tartani.


"Illetve milyen volt a megélhetés?"


Ebben az időszakban sokkal inkább a nyomor volt jellemző, mintsem a későbbi viszonylagos jólét (hitelekből) avagy gulyáskommunizmus, ami a Kádár-rendszer idején volt. A tervgazdálkodás miatt a termelés is veszélybe került, mivel irreális, megvalósíthatatlan célokat tűztek ki, amiket persze nem is sikerült teljesíteni, illetve mindenáron olyan célokat tűztek ki, és olyan iparágakat akartak erőltetni, ami Magyarországnak nem volt erőssége egyszerűen az adottságai miatt sem.


A másik jellegzetesség pedig a személyi kultusz volt. Sztálinéhoz hasonlóan Rákosi képét is ki kellett tenni szinte mindenhová, születésnapján, ünnepeken megjelentek a tömegek, éltetni kellett őt, tapsviharral üdvözölni stb. Csak pozitív színben lehetett feltüntetni mindenütt, még csak kétértelmű megjegyzés is tilos volt a személyéről. Aki bárhogy támadta a rendszert, vagy őt, az sok jóra nem számíthatotr finoman szólva.

2021. febr. 4. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
63%
#1: Most komolyan ezzel próbálkozol? Cseppet sem érzed snassznak? :)
2021. febr. 4. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
85%
Az egész kommcsi érát ez jellemezte. Aki olyan volt eltüntették, a 70-es évek közepétől lett jobb a helyzet, akkor csak pár év börtön volt vagy a kezébe nyomtak egy útlevelet az illetőnek hogy takaroggyon innen ha értelmiségi volt. De mindenki köpött mindenkiről, mindenhol besúgók voltak,a saját barátaidban sem bízhattál meg, mindenki a másik kárára akart jobb színben feltűnni a karhatalom előt és így előre jutni.
2021. febr. 4. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
0%
Olvass utána!
2021. febr. 5. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
13%

@21:37


Sajnos nem. Ez a mindennapi magyar valóság.

Csak most nem ÁVH van hanem a focimeccs biztonságiőr kopaszok.

2021. febr. 5. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
83%

Azt kell megnézni hány embert öltek, vagy nyomorítottak meg akkoriban!

Egy hazug eszme nevében!

2021. febr. 5. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!