Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Rákosi-korszakban milyenenek...

A Rákosi-korszakban milyenenek voltak a mindennapok Magyarországon?

Figyelt kérdés
2021. febr. 5. 22:59
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
28%
Rosszabbak mint most. Nyugi.
2021. febr. 5. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
15%
Kb mint a Gyurcsány rezsim idején. Rettegtek az emberek és éheztek.
2021. febr. 5. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
96%

Jegyrendszer, sorbanállás, élőcsirke a piacról, spiccvasas cipők, Fényes Szelek és ami vele járt, 6 egész napos munkahét, lovaskocsis szállítás, töltőtoll, nem golyós.

Békekölcsön kötvények, rádió.

2021. febr. 5. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
94%
Félelem a kínzástól, verésektől. Állandó paranoia, és feszültség.
2021. febr. 6. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
100%
Örülj, hogy nem élted át!
2021. febr. 6. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
100%
Nekem még szüleim és nagymamám (isten nyugosztalja) mesélt róla. Falun éltek és a totál létbizonytalanság volt részük. Megtanúlták hogyan kell titokban levágni a disznót, hova rejtsék a füstölt húst. És a gyerekeknek is meg kellet tanulniuk, hogy erről soha senkinek nem beszélhetnek.. De még is nagyon féltek hogy valaki beköpi őket és a kajájukat és őket is elviszik a "fekete" vágás miatt.
2021. febr. 6. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
100%
6-os vagyok.Folytatom. Általános volt a korszakban a gyógyszer hiány is. Ahányszor elmentünk egy kis kereszt mellet a temetőbe elmesélte apám, hogy ezzel a kislánnyal ugyanabba a betegségbe szenvedtek, csak neki sikerült gyógyszert szereznie. A kislánynak nem így ő 2 hetesen meghalt...
2021. febr. 6. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
90%

Én abban az időben voltam fiatal. Akkor már nem volt jegyrendszer, de élelmiszer és árúhiány volt.- Ha jött kenyér a boltba, nagy volt as sorban állás, és lehet, mire sorra kerültél, már elfogyott, Cukrot negyedkilónként kaphattál. de rizs. pl. nem volt. Államosítottak mindent, Nagy Imre lesöpörtette szó szerint a parasztok padlását. Aki ellenállt azt internálták, és nem biztos, hogy valaha is hazajutott. Rákosinak nem Soros és Brüsszel volt az ellensége, hanem a burzsoázia és a klerikális reakció. Senki nem tudhatta, mikor viszi el éjszaka a fekete autó.Mindenkinek dolgoznia kellett, de az "uraknak" csak a gyár vagy az építkezés "jutott"Minden reggel a munkanap azzal kezdődött, hogy az újság vezércikkét kellett közösen olvasni. Ha jól emlékszem Szabad Szó volt az újság neve.

Nem kívánom vissza azt az időt.

2021. febr. 6. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:

Legutoljára a tej jegyrendszere szűnt meg, amit a gyerekeknek tartottak meg egy ideig. Naponta fél liter járt 75 fillérért, ami 1,50 forint volt, azaz egy liter ára 3 forint, és forralni kellett, különben hamar megsavanyodott és aludttej lett belőle.

Élelmiszerekért általában sorba kellett állni, egy kiló kenyér 3 forint, kétkilós veknist árusítottak. Az ötvenes évek elején alig lehetett látni elhízott felnőttet, sokaknak volt napi étke fél kiló kenyér és 10 deka kolbász 2 forintért. Zsírt tömbökből szelt a hentes, ha volt, zsírpapírba csomagolta. Húst (fővárosban) hetente kétszer kaptak, a szállítók félbe vágott disznókat hordtak be a henteshez, aztán aki sorra került, súlyban kapott, ami épp jutott neki, válogatni (comb, lapocka, stb.) nem lehetett. Itt egy fotó, sorukra várnak:

[link]

2021. febr. 6. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
Az ötvenes évekre hatalmas erőfeszítéssel építették föl romjaiból az országot, erőműveket, gyárakat. Kétfelé dolgoztak: az egyik a háborús jóvátétel fejében, a másik az ország ellátása. A háborús jóvátételt fizetni kellett mozdonyokban, gépekben, hajódarukban, vasáruban, textíliában és gabonákban. Nagy volt az energiaigény, ezért a fővárosban sokszor volt áramszünet, ezért a pestiek is használták a petróleumlámpát. Az ötvenes évek szólt a helyreállításról, pl. a fővárosnak nagyobb volt a vízigénye, mint amit biztosítani tudtak, ezért időszakonként nem folyt víz a csapokból. Általában a házmesterek tudtak az elzárások időpontjáról, ilyenkor a bérházak udvarán megkongattak egy darab vasat, és kiabálták az elzárás időpontját. Ilyenkor mindenki igyekezett minden kéznél/lakásnál lévő alkalmatosságban vizet vételezni és tárolni. Főleg a pesti oldalon sok volt a munkásbérház, ezek komfort nélküliek voltak, vagyis nem volt bennük vécé és fürdőszoba. Ezért mindennapos használatú volt "fürdéshez" a lavór, gyerekeknek a mosóteknő, kis-és nagydolog végzéséhez meg az éjjeli edény, a bili.
2021. febr. 6. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!