Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Igaz, hogy a kötelező sorkaton...

Igaz, hogy a kötelező sorkatonaság intézménye, ahogy nálunk megvalósult, utólagosan értékelhető emberiségellenes bűncselekménynek is?

Figyelt kérdés

Annyi ilyen kérdés van most kint, fordítsuk meg a dolgot. Tévedések elkerülése végett akkor sem voltak sokkal alkalmasabbak a férfiak, de nem volt más választás, be kellett vonulni. Bunkó, agresszív laktanyaparancsnokok, meg idióta, idegbajos kiképzők "védő szárnyai" alá. Sokan öngyilkosok is lettek, és aki onnan kikerült, semmi plusszal nem gyarapodott az életben.

Ezek az elmebetegek meg élvezték, hogy nyomoríthatják a kiszolgáltatott helyzetben lévő fiatalokat.

Állítom tehát, hogy aki ennek működtetésében, fenntartásában részt vett, azt mind bíróság elé kellett volna állítani és súlyos börtönévekre ítélni. Na ott a sitten lehettek volna nagylegények a volt parancsnokok meg samesz őrmestereik.

Na de várom az ellenérveket, ellenvéleményeket.


2021. ápr. 7. 19:23
1 2 3 4 5
 31/43 A kérdező kommentje:
Ez rendben, csak mások olyat is írtak, hogy tiszteletet, fegyelmet, rendet lehetett tanulni, meg bajtársiasságra, hazaszeretetre nevelt, ami viszont biztosan baromság, mert ott olyanokat nem tanultál
2022. okt. 20. 14:45
 32/43 anonim ***** válasza:

Biztos volt olyan aki ilyeneket is tanult, sőt volt aki ott látott életében először csapból folyó vizet. (A varsói laktanya udvarán állítólag volt egy villamoskocsi, azért, hogy aki még életében nem utazott ilyenen, megtanulja, hogy kell, mielőtt kiengedik a városba.) Ami a tiszteletet illeti, egy volt osztálytársam, aki elég nehéz természettel rendelkezett, mesélte, hogy büntetésből kétszer kellett fogkefével lesikálnia a mosdó csempéit (egyszer oké lett volna, mert a sorkatonák takarítottak), miközben a szülei, akik látogatóba jöttek, vártak rá. Akkor elgondolkodott, azon, hogy összeférhetetlen, nagypofájú, és ezen változtatni akart.

Nekem nem voltak ilyen élményeim, mert én nem honvéd voltam, hanem ún. hallgató, de azt mindenkinek ki kellene ma is próbálni, milyen érzés újra az utcán kint lenni csupán 2 hét laktanyai bezártság után. Egészen másként látja az ember a világot. Ami a bajtársiasságot illeti, el tudom képzelni ott, ahol egymásra vannak utalva az emberek szolgálat közben, nálunk nem tapasztaltam ilyet, mindenki azon mesterkedett, akár a másik kárára is, hogy ne osszák be hétvégi szolgálatba, mert akkor azon a hétvégén nem mehetett haza. És utoljára ott szereztem két barátot, akikkel ugyan nem tartottam a kapcsolatot leszerelés után, de munkahelyeken azóta sem tudtam úgy összebarátkozni senkivel.

Tapasztalatom szerint, aki a seregben fennakadt mindenen, az a civil életben is problémákba ütközött.

De az emberiség elleni bűncselekményt, bár rendhagyó gondolat, nem gondolhatod komolyan.

2022. okt. 20. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/43 A kérdező kommentje:

"Tapasztalatom szerint, aki a seregben fennakadt mindenen, az a civil életben is problémákba ütközött."


Azért ne hasonlítsuk már össze a normális civil életet egy teljesen abnormális, értelmetlen, bezárt állapottal. Köszönőviszonyban sincs vele. Te az életben is úgy beszélsz emberekkel, üvöltve, őrmesteresen, mint a laktanyában volt? Vagy a magánéletben is felmosatod kétszer a szobádat valakivel fogkefével? Hagyjuk már ezt, mintha a sorkatonaság bármiben is követendő példa lenne vagy bármit is megoldott volna. Semmit. Miért nem a profi hadsereget fejlesztették már akkor is, miért nem arra helyezték a hangsúlyt? Akkor lenne presztízse meg tekintélye ma is. De így? A mait nem tudom hogy működik, de a Néphadsereg igenis embertelen volt mindenestül, legalábbis semmi emberi arcát nem mutatta. A te eseted kivétel volt, de akkor miért nem teremtettek olyan feltételeket másutt is az országban? Mert nem az volt a cél, hanem egyébként normális emberek értelmetlen szívatása, megalázása. És igenis, komolyan gondolom azt, hogy ez életellenes bűncselekmény volt és ezt nyilvánosan is hangoztatom anélkül hogy ezért bárki felelősségre vonhatna. Aki ennek működtetésében, fenntartásában bűnösként részt vett, kívánom szenvedjen úgy hosszú ideig, mint akik ezt egyszerű honvédként elszenvedték akkoriban.

2022. okt. 20. 16:00
 34/43 anonim ***** válasza:
Legyen tiéd az utolsó szó. Igazad van mindenben. (És akkor mi van?)
2022. okt. 20. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/43 A kérdező kommentje:

34-es: És akkor mi van? Semmi, barátom. De a lényeg, hogy nincs sorkatonaság és hogy nem is lesz már többet. A mi életünkben biztosan nem.

A másik lényeg pedig, hogy jól elmondhattuk mindketten a magunkét. Ez is valami.

2022. okt. 20. 16:22
 36/43 anonim ***** válasza:
Nem tudtam, hogy barátok vagyunk, nekem már rég nem él barátom. Ja, az a fontos, hogy elmondtuk a magunkét. Nem lesz sorkatonaság? Ez engem nem izgat, az sem, ha esetleg mégis lesz. De, a kérdéseddel kapcsolatban azt mondom, szedj össze olyan családokat, akiknek fiait "megnyomorították", és indíts pert ismeretlen tettes ellen, emberiség elleni bűntett gyanújával. De ha nem akarsz pert veszteni, ne tedd.
2022. okt. 20. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/43 A kérdező kommentje:
Mély elnézést, hogy szó szerint értetted a megszólításomat, szerintem szokás ilyet mondani ismeretlenül is, de bocsánat. Azt azért sajnálattal olvasom, hogy kétségbe vonod azt hogy ennek a f.stalicska semmitmondó sorkatonásdinak rengeteg kárvallottja volt (miért kell idézőjelben tenni a megnyomorítottakat?), de pert azt nem indítok, mint ahogy ellenem sem indíthat senki sem. Részemről annyi, hogy a rendszer működtetői legyenek átkozottak életükben/holtukban és sose legyen nyugalmuk.
2022. okt. 20. 16:55
 38/43 anonim ***** válasza:
OK, barátom, ha szólíthatlak én is így, ezen ne vesszünk össze. A jelenben éljünk, ne a múltban. Voltak kárvallottak kétségkívül, amikor bevonultam Debrecenbe, az előző héten lőtte fejbe magát egy mérnök sorkatona őrségben, de nem tudni miért, az ott elszenvedett bántalmakért (amit kétlek), vagy inkább azért, mert volt valami magánéleti problémája. Hidd el, amikor én voltam őrségben (ugyanabban az őrtoronyban, ahol az eset történt, persze a plafonról addigra lemosták az odafröccsent agyvelőt) 30 lőszerrel betárazott géppisztollyal, nekem is eszembe jutott, hogy milyen könnyű lenne most véget vetni az életemnek, nem is éreznék semmit. Amikor a társaimmal beszéltem erről, meglepetésemre másnak is voltak ilyen gondolatai, ő még továbbment, mondván, hogy még azt is elgondolta, hogy a szájába venné a fegyver csövét, mielőtt meghúzná a ravaszt. De a 24 órás örség után kimenőt kaptunk, és hiába voltunk álmosak, kimentünk, és minden OK volt a Nagyerdő vendéglőjében elfogyasztott rántott sajt hasábburgonyával és tartármártással, leöblítve 1-2 sörrel élménye után. Mi így fogtuk fel, minden nappal fogyott az időnk, más ősszeomlott és "befalcolt", "eret bontott" (felvágta a csuklóján az ereit), ennek az volt a hátránya, hogy ha életben maradt, hadbíróság elé került, mondván, hogy így akarta elkerülni a sorkatonai szolgálatot. Én jobban sajnáltam azt a katonát, akinek a temetésére díszőrségbe is beosztottak, ő egy hadgyakorlaton szenvedett balesetet, átment rajta és a társán egy harckocsi, bár állítólag ők voltak a hibások, mert elaludtak egy bokorban. Neki pár hónapja volt a leszerelésig, majdnem megúszta, mint ahogy azért a többség meg is úszta. Az ilyen baleseteket veszélyesebbnek tartom, mint hogy kétszer kelljen lemosni a csempét fogkefével (egyébként azzal lehet rendesen kitisztítani a fugákat), de a hadsereg mindenhol "veszélyes üzem".
2022. okt. 20. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/43 A kérdező kommentje:

Jól van wanderowa... Ha nem is értünk egyet sok mindenben, legalább neked vannak eredeti sztorijaid, amelyek - olvasva őket - valóban megtörténtek, szóval nem kamuztál. De! Ha már itt néhányan az öngyilkossággal kacérkodtak, erre azt mondanám, miért nem azon elmélkedtetek, de jó lenne a fegyverrel a kötsög őrmestert vagy a szemét parancsnokot kidekorálni? Ha meg rendes feletteseid voltak akkor is sz.r volt az a tudat, hogy vágod a centit és mégis lassan telik az idő ott bent.

Azt továbbra is tartom, ha tényleg komolyan vették volna, akkor mindenhol olyan kiképzésben részesítették volna az embert mint téged Debrecenben. Örülj neki hogy szerencséd volt ebben.

Viszont kérdeznék is valamit mert biztos tudod. Mennyire vették komolyan a büntetéseket, miért lehetett hadbíróság elé kerülni és azok mennyire voltak szigorúak? Illetve mi volt ha nem vonultál be vagy nem mentél vissza a kimenődből? Tényleg azonnal megjelent otthonodban a rendőrség (vagy VÁP) és vittek vissza? Vagy ezt, hogy nem vonulnak be/mennek vissza, nem is merték megkockáztatni?

2022. okt. 20. 19:14
 40/43 anonim ***** válasza:
Akik nem akartak katonai szolgálatot teljesíteni, azaz lelkiismereti okból megtagadták, azok ugyanazt az időt börtönben kellett, hogy töltsék. Ezek a valamilyen vallási szektások voltak általában, pl. jehovások. De a börtönök teljesen mások voltak a 60-70-es években, nem olyanok, mint most. Dolgozni kellett, és nyomták a tanulást. A rossz helyzetben vagy utcán élők pontosan tudták, hogy mennyit-mit kell lopni ahhoz, hogy pont a tél hidege elől melegre kerüljenek. És akkoriban olyan hideg telek voltak, hogy az új jégkorszak eljövetelével riogatták a népet.
2022. okt. 21. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!