Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Kijárási korlátozás vagy...

Kijárási korlátozás vagy kijárási tilalom van? 2021. 04. 30.

Figyelt kérdés

Itt tilalmat írt egy újságíró, de nem tudom, hogy helyesen?!


[link]



2021. ápr. 30. 20:53
1 2 3 4
 21/32 A kérdező kommentje:

#20. Figyelj, inkább játszd azt, hogy ha tudsz a kérdésre válaszolni, akkor tedd meg.

Pl megadhatod a rendelet szövegét.

2021. ápr. 30. 22:14
 22/32 anonim ***** válasza:
100%

[link]


ctrl+f és írd be, kijárási tilalom.

2021. ápr. 30. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 A kérdező kommentje:
#22. Köszi! Korábban máshol egészen mást írtak a témáról.
2021. ápr. 30. 22:56
 24/32 anonim ***** válasza:
82%

A jogban is ugyanaz: „Korlátozni lehet a lakosság utcán vagy más nyilvános helyen való tartózkodását (a továbbiakban: kijárási tilalom).” ← 2011. évi CXIII. törvény a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről 70. § (5)

A kormányrendeletekben is változóan használják a szavakat.

A Magyar Közlönyben 2020. március 27-én megjelent kormányrendelet címe: „A Kormány 71/2020. (III. 27.) Korm. rendelete a kijárási korlátozásról”. A rendelet szövegében ez olvasható: „3. § A lakóhely, a tartózkodási hely, illetve a magánlakás elhagyására az e rendeletben meghatározott alapos indokkal kerülhet sor.”

A közlöny elérhetősége: [link]

A Magyar Közlönyben 2020. november 10-én megjelent egyik kormányrendelet címe: „A Kormány 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelete a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről”. A rendelet egyik fejezetcíme: „2. A kijárási tilalom és a közterületi magatartási szabályok”, amelyben ez található: „3. § (1) Este 8 óra és reggel 5 óra között – e rendeletben meghatározott kivétellel – mindenki köteles a lakóhelyén, a tartózkodási helyén vagy a szálláshelyén tartózkodni.”

A közlöny elérhetősége: [link]

Ez a kormányrendelet, módosításokkal – például, éppen mától módosult a kijárási tilalom kezdő időpontja este 8 óráról éjfélre – most is érvényben van, a jelenleg érvényes hatálya 2021. május 22. → [link]

A második kormányrendeletben időtartamban sokkal rövidebb, mégis kijárási tilalomnak nevezi, az egy évvel korábbi pedig kijárási korlátozásnak, ugyanazt a fogalmat. Mivel csak szóhasználat kérdése.


Nagyon meglep, hogy egy 171 napja megjelent, azóta is, ma is érvényben levő rendelkezésről, amiben kijárási korlátozásnak van nevezve valami, meglepődve csak most szereztél tudomást, egy 5 napja megjelent cikkből.

Az is meglep, hogy csak a tegnap 22:27-kor megjelent válasz írójának és nekem van sikeres netes böngésző találatom a kijárási tilalom jogszabály szóösszetételre: [link] , miközben te rá vagy utalva, hogy válaszolókkal vitatkozva reméld: valaki megmutat jogszabályt.

Na, nem mintha ezzel lezárult volna a benned dúló harc: „Korábban máshol egészen mást írtak a témáról.” De csak azért, mert azon erőlködsz, hogy a kijárási korlátozás és a kijárási tilalom a jogban más és más. Pedig, a köznapi szóhasználatban is, és a jogszabályi meghatározás szerint is, ugyanaz.

Hogy hogy jön ehhez a maszkhasználat (tegnap 22:56), azt képtelen vagyok kitalálni

2021. máj. 1. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 A kérdező kommentje:
Nem baj. Nekem nincs kedvem hosszút írni. Talán majd máskor.
2021. máj. 1. 16:31
 26/32 A kérdező kommentje:
Egyébként totál félreértették a kérdésemet, akik azt gondolták, hogy ez egy kötözködés, vagy harc. Ugyanis nem az, hanem pusztán érdeklődés.
2021. máj. 1. 16:33
 27/32 A kérdező kommentje:

Kérem, ha valaki erre a kérdésre is tudja a választ, írjon oda! Köszönöm!


https://www.gyakorikerdesek.hu/emberek__egyeb-kerdesek__1111..

2021. máj. 2. 10:52
 28/32 A kérdező kommentje:

Most ráértem egy kicsit keresgélni, itt van, amire tavalyról emlékeztem:


[link]


Munkajogász írta.


" Mi a különbség a korlátozás és a tilalom között?


​A korlátozás csak meghatározott esetekre szűkíti a kijárás lehetőségét, a tilalom azonban a jelenleg az említett rendeletben meghatározott alapos indokoknál jóval szűkebb körben (élelmiszer- és gyógyszer beszerzése, egészségügyi szolgáltatás igénybevétele) engedné a kijárást."


Tehát nem én találtam ki, hogy a jogban a fogalom két különböző tartalmat takar.


Itt pedig azt írta a cikkíró, hogy "Hatalmas különbség van tilalom és korlátozás között." [link]


És ez is tavalyi:

https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__torvenyek-jog__1078..


Ezek közül néhányat olvastam tavaly - tehát szerintem felesleges volt annyira leosztani - még mindig így érzem.


Akik osztás és lekezelő szándék nélkül írtak, nekik köszönöm a választ!

2021. máj. 3. 08:58
 29/32 A kérdező kommentje:
Mint ahogyan - ha helyesek az információim - a veszélyhelyzet és vészhelyzet között is nagy különbség van.
2021. máj. 3. 09:00
 30/32 anonim ***** válasza:
82%

└─ 28-as kérdezői komment (ma 8:58)

Törvény állapítja meg a kettő azonosságát, a 24-es válasz elején idézett helyen. Más jogszabályban nincs meghatározva e két fogalom. Eltérően nem is szerepelhetne más jogszabályban, mert az jogbizonytalanságot okozna.

Ezt nem üti sem munkajogászi, sem újságírói gondolatmenet, sem Gy.k.-n megjelent válasz.

Sem a munkajogász, sem az újságíró nem hivatkozott jogszabályhelyre, Kúria, vagy Alkotmánybírósági értelmező határozatra, ahogy a linkelt Gy.k. válaszok is csak kijelentések.

És a saját meghatározású különbségtételükre rácáfol, hogy a 2020. novemberben elrendelt kijárási tilalom semmivel sem volt szigorúbb, mint a 2020. márciusi kijárási korlátozás.

Előbbit kijárási korlátozásnak, utóbbit kijárási tilalomnak nevezte a kormányrendelet. Azért, mert a kettő, a törvényi meghatározás szerint, azonos, jogilag mindegy, melyiket használják.

Talán úgy gondolták, hogy a tilalom szónak erőteljesebb visszatartó ereje lesz, kisebb számokat kell naponta bejelenteni a kijárási tilalmat megszegők elleni eljárásoknál.

2021. máj. 3. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!