Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az önkormányzatoknak maradt...

Az önkormányzatoknak maradt valami autonómiája?

Figyelt kérdés
A kormány beleegyezése nélkül dönthet úgy egy önkormányzat hogy pl hitelből épít egy hídat?
2021. máj. 9. 12:06
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Maradt.


Nagyobb hidak jellemzően több önkormányzatot érintenek, és nem önkormányzati hatáskörben épülnek.


Egy pici patakon lévő pici hidat nyugodtan építhet egy önkormányzat, és megfelelő feltételek mellett ehhez akár vehet fel hitelt is.

2021. máj. 9. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, nem ártana valamivel alá is támasztanod az állításodat. Mitől ne dönthetne úgy egy önkormányzat hogy hidat épít akár hitelből?
2021. máj. 9. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
2: A normatív állami hozzájárulások miatt kérdezheti, mert enélkül a közvilágítást se bírnák működtetni.
2021. máj. 9. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
#2 De biztos vagy ebben? Nem adott semmi támpontot. Miért ne építhetne hidat egy önkormányzat, ezt nem értem ez honnan jött neki. Attól mert az önkormányzatok állami pénzt is kapnak, még nem csökken az önállóságuk.
2021. máj. 9. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Azert kérdezem mert hallottam olyan pletykát hogy x összeg felett állami engedély kell egy építéshez.

De lehet false infó amit hallottam ezért is tettem fel a kérdést :)

2021. máj. 9. 14:02
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
4: Ha nincs elég pénzed kivitelezéshez, önállóságod sincs. Sok faluban fizeted a helyi adót, aztán a közút melletti füves részt veled nyírattatják le, mert nincs pénz üzemanyagra a fűkaszákba.
2021. máj. 9. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

#5 Valóban van ilyen rendelet. De ezt a kérdésnél le kellett volna írnod.

A rendelet pedig azért született, mert a tapasztalat a múltból az volt, hogy sok önkormányzat teljesen eladósodott és olyan beruházás miatt aminek nem volt értelme vagy éppen nem megfelelően volt megszervezve, a költségvetésüket túlzottan megterhelte stb.

Az állami kontroll azért kell mert ha az önkormányzat nem tudja fizetni az adósságát akkor az államnak kell helyette kifizetni akkor is ha egyébként nem is akarta volna azt a beruházást.

Ha jól gondolom akkor ez az a törvény amit keresel:

"353/2011. (XII. 30.) Korm. rendelet

az adósságot keletkeztető ügyletekhez történő hozzájárulás részletes szabályairól"

[link]

Valóban mindenféle hitelfelvételt engedélyeztetni kell az állammal - kivéve az olyan hiteleket amikkel kiváltanának egy korábbi hitelt. A devizaválság mutatta meg hogy mennyire fontos az önkormányzatok hitelmennyiségének ellenőrzése.

A devizaválság előtt az állam pont ellenkezőleg tett, úgy adott át feladatokat az önkormányzatoknak hogy mellé nem adott pénzt azok elvégzésére. Ahogyan beruházásra ösztönözte őket és támogatta, vagy legalábbis nem korlátozta a devizahitelek felvételét. Amikor a devizaválság beköszöntött az önkormányzatok teljesen eladósodtak. A mostani kormány volt az amelyik átvállalta az akkori tartozását a kisebb és közepes településeknek, a nagyvárosoknál meg részben. Ez hatalmas teher volt a költségvetésnek, de csak így lehetett elkerülni hogy a települések sorra csődbe menjenek és ne tudják finanszírozni az ott élők szükséges dolgait, fizetni a béreket, biztosítani a közvilágítást, működtetni az intézményeket.

"Tömeges csőd előtt az önkormányzatok INDEX 2012.10.25. 08:03"

"Az érdekképviseletek tegnapi megbeszélése után Kósa Lajos, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke, a Fidesz ügyvezető alelnöke ismertette az „1200 milliárd forint önkormányzati adósságállomány” konszolidálásának szükségességéről szóló közös álláspontot. ... A konszolidációra Kósa szerint többféle javaslat is felmerült, de az eljárás során figyelemmel kell lenni az el nem adósodott mintegy 500 önkormányzatra, valamint arra, hogy rendkívül "tarka a kép", azaz vannak olyan önkormányzatok, amelyek hasznos beruházásokra vettek fel hiteleket, és olyanok is, amelyek saját hibájukból adósodtak el. ... a 3200 magyar önkormányzat közül mintegy 500 nem adósodott el"

[link]

2021. máj. 9. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!