Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A leggyakoribb halálokok a...

A leggyakoribb halálokok a szívinfarktus, a rák és az érrendszeri problémák. Mindegyik kialakulásának az esélyét sokszorosára növeli az elhízás. Akik ezek tudatában mégis, azt mantrázzák, hogy szeressék magukat a kövérek, ők akkor nem gyilkosok??

Figyelt kérdés

2021. aug. 3. 12:53
 1/10 anonim ***** válasza:
89%
Nem. A másik hasonlóan gyilkos tényező a stressz és a depresszió.
2021. aug. 3. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
95%

Jóbarát, rikta hülyeséget írtál...


1: kövér és kövér között oltári nagy különbség van. Nyilván senki nem biztat senkit arra, hogy folytasson egészségtelen életmódot, de egy kevés túlsúlytól nem dől össze a világ.


2: attól, hogy tudod magad szeretni kövéren, még nem jelenti azt, hogy az is kell, hogy maradj. Igazából ha szereted magad, és meg tudod bocsátani magadnak, hogy köveér vagy, akkor több lesz az önbizalmad lefogyni is.

2021. aug. 3. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
90%
Húúú wazze' ilyen gondolkodásmóddal S. Norbikánk tanácsadója is lehetnél az képes időnként ekkora sületlenségeket mondani 😂 (ettől az elhízás még tényleg k.rva egészségtelen)
2021. aug. 3. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
87%
Hihetetlen mennyi komplexusos ember van ezen az oldalon, mint a kedves kérdező... menj ki és sétálj egyet, ne mások csesztetésén agyalj.
2021. aug. 3. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Akik szerint a válasz nem, azok szerint ha én azt mondom valakinek hogy ciánt enni egészséges, ő megeszi és meghal, akkor nem én öltem meg?
2021. aug. 3. 14:34
 6/10 anonim ***** válasza:
57%

"Akik szerint a válasz nem, azok szerint ha én azt mondom valakinek hogy ciánt enni egészséges, ő megeszi és meghal, akkor nem én öltem meg?"


Nem akarok személyeskedni, de képes vagy értelmezni a hozzászólásokat?

2021. aug. 3. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Én sem akarok személyeskedni, de nem tudod értelmezni a kérdést?
2021. aug. 3. 14:59
 8/10 anonim válasza:
100%
Rossz levegő is baromi ártalmas. Akkor mindenki költözzön faluba a városokból mert ott jobb a levegő?
2021. aug. 3. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha a Fat Acceptance mozgalomra gondolsz meg a Health At Every Size szervezetre, azért a kettő gondolatmenet más. Sajnos hatalmas az átfedés a kettő között a tagok tekintetében, utóbbi “megfertőzte” az előbbit. A Fat Acceptance (kövérség elfogadása) inkább arról szól, hogy szeresd a tested bármilyen formában, mert ez az egy jutott neked, és bár a kövérség nem egészséges, NEM tudod magad “jobbá utálni”. Csak akkor tudod magad megváltoztatni, ha szereted is az embert, a testet, aki vagy. Mert a tested szeretete azt jelenti, hogy ápolod és megteszed érte, amit kell, hogy jó gondját viseld. Ez a mozgalom tulajdonképpen azt szorgalmazza, hogy minden embernek jár a méltóság és tisztelet, legyen akármekkora. Illetve az olyan dolgok elébe akar menni, mint pl. amikor kövér emberek orvoshoz mennek egy panasszal, és az orvos letudja azzal, hogy fogyjon le - és mondjuk még csak tovább sem küldi egy dietetikushoz vagy pszichiáterhez, ha pl. fennáll a gyanú, hogy étkezési zavarja van. Sajnos elég csúnya történetek vannak az ilyen félrediagnosztizálásokról, és odalegyintésekről, hogy “csak fogyjon le”.


Nem mellesleg rengeteg kutatás bebizonyította, hogy a kövér emberek csúfolása, extrém esetben bántalmazása, csak ahhoz vezet, hogy még többet fog enni - hiszen a kövér emberek jelentős részének a kaja a stresszel, rosszkedvvel, esetleg depresszióval való megküzdést jelenti.


Ezzel szemben a Health At Every Size (egészség minden méretnél) mozgalom, ahol eldurvulnak a dolgok. Ez a mozgalom egy része szerint a súly genetikailag meghatározott, és még a kórosan elhízottság is teljesen természetes és egészséges (beszéljünk akár több száz kilós emberekről). Vannak ennek a mozgalomnak szószólói, influencerei, sok videót láttam tőlük, és mindig eldobom az agyam, hogy ennyire ignorálják és semmibe veszik a megszámlálhatatlan kutatást, ami egyöntetűen kimondja, hogy a normál testsúlytól se lefelé sem felfelé sem egészséges. Ez egy nagyon veszélyes üzenet, amit közvetítenek, és megfigyelhető egy minta, hogy kiket is hálóznak be: általában fiatal, 15-35 éves nőket, akik egész életükben kövérek voltak, rengetegszer próbáltak lefogyni, de nem sikerült, és gyűlölik magukat a súlyuk miatt, gyakran depressziótól szenvednek, amit kajával próbálnak kordában tartani, ami miatt bűntudatuk lesz, és így lesznek egyre reménytelenebbek. A fiatalság azért fontos, mert ilyenkor még egészségesnek érzik magukat, nem tapasztaltak olyan panaszokat, amelyek a súlyukhoz köthető. Erre jön a HAES, és azt mondja nekik, hogy a súlyuk genetikailag meghatározott, és hogy hosszútávon lehetetlen lefogyni, de semmi baj, mert minden méret egészséges, és tessék, itt egy egész hasonlóan gondolkodó, egymást támogató közösség. Nem meglepő, hogy ez utóbbi mennyire jobb alternatívának tűnik egy depresszív, reménytelen, fogyókúrákba már fiatalon belefásult embernek.


Aztán jön a csavar: ahogy telnek az évek, rengeteg tag észlel valamit a testén, hogy nincs rendben. Valamelyik legyint, hogy ez lehetetlen, hogy a testsúlyomtól van, hiszen egészséges minden méret. Valaki pedig rádöbben, hogy itt tényleg a súlyával van a baj, és ekkor két választása van: vagy nem tesz semmit a saját egészsége érdekében, vagy elveszíti az addigi támogató közösségét. Néztem ex-tagok interjúit, és mindegyik azt nyilatkozta, hogy amint elkezdett fogyni, az addigi támogató, kedves, szeretetteli közössége rátámadt, szabályosan bántalmazták online.


Ha megfigyeljük, a HAES nagyon hasonló ilyen tekintetben a szektákhoz: olyan embereket környékeznek meg, akinek lelkileg nincsenek a topon, és akiknek tudnak egy szebb alternatív gondolkodásmódot ajánlani. Aztán ha a tag ki akar lépni, az vagy lehetetlen, vagy megkeserítik az életét, és a tag közösség nélkül marad.


Azért fejtettem ki ezt ilyen hosszan, mert úgy tűnt, hogy a kérdező is összemossa ezt a két gondolatot/mozgalmat. Azt mondani egy kövér embernek, hogy szeresse magát, akármekkora is, merőben más mint azt mondani, hogy egészséges, akármekkora is. Az egyik egy tudományosan megalapozott gondolat, a másik meg egy már szektaszerű tagadása a valóságnak.

2021. aug. 3. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Én sem akarok személyeskedni, de nem tudod értelmezni a kérdést?"


Sajnos pontosan ez a helyzet: kétféleképpen tudom értelmezni a kérdésedet, és mindkettőtől a fejemet vakarom.


Értelmezhető úgy, hogy szerinted a hozzászólók nem tartják egészségtelennek és nem veszik komolyan az akár potenciálisan halálos kimenetelű elhízást. Ilyet márpedig senki nem mondott, ezért kérdeztem, hogy érted-e, mit írtunk.


A másik értelmezés, hogy te márpedig gyilkosságnak tartod, mintha azt mondanánk neki, hogy nyugodtan egyen ciánt. Ez utóbbi felvetést pedig több szempontból is abszurd. Egyfelől az elhízás megnöveli a betegségek kockázatát, míg a cián megöl. Nem ugyanaz. Ha megkínálok valakit egy cigivel, attól nem leszek gyilkos, bár tény és való, hogy nem jó dologra bátorítom.


Másfelől - és ez a lényeg - a "fogadd el magad" mondat nem azt állítja, hogy nyugodtan legyél csak kövér, hiszen nincs semmi baj a kövérséggel. Hanem azt, hogy attól, hogy kövér vagy VELED NINCS SEMMI BAJ. Te egy teljes értékű ember vagy, akinek lehetőség szerint le kell fogynia az egészsége érdekében.


Hosszasan lehet ecsetelni, milyen lélektani hatása van annak, ha valaki utálja magát. Pl nem hiszi el magáról, hogy képes lenne lefogyni, ezért meg sem próbálja. Nem is látja értelmét sem megpróbálni, hiszen ő úgyis egy rakás szar, ha kövér ha nem. Esetleg le is tagadja, hogy kövér, mert nem tud szembenézni az igazsággal - van egy ismerősöm, aki úgy néz ki mint egy ágyúgolyó, és ő úgy gondolja, van egy picike túlsúlya -, emiatt nem is fogy le. Ha eleve azért kövér, mert az evés a stresszkezelése, akkor pont emiatt lesz még kövérebb. És a többi...


Aki alapvetően nem kövér, az úgy gondolja, hogy ha elhízna, akkor egyszerűen változtat és lefogy. Ez alapvetően igaz is, meg a kövér emberre is igaz, csak nagy különbség, hogy a kövér ember kövérként tekint magára, ezért nem hiszi el magáról, hogy lehet nem kövér. Sokkal hamarabb feladja, szégyelli saját magát, stb. A fogadd el magad arról szól, hogy te nem egy dagadék vagy, hanem egy ember, aki JELENLEG el van hízva.


Az nyilvánvalóan káros szemlélet, ha azt hazudjuk valakinek, hogy nyugodtan legyen kövér, ne törődjön semmivel, de erről - szerintem - nincsen szó. Egyszerűen arról van szó, hogy a túlsúly egy kihívás, egy probléma, és nem te magad vagy, ennek megfelelően változtathatsz rajta, vagy élhetsz vele együtt.

2021. aug. 4. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!