Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogy alakult volna Magyarorszá...

Hogy alakult volna Magyarország történelme ha Mohácsnál nyerünk?

Figyelt kérdés

Tudom hogy ha kérdés, és nehéz erre válaszolni, de akit érdekel a téma biztos van véleménye.


Ha Szapolyai nem kèslekedik és más nagyurak is időben odaérnek és vissza verik az oszmánokat. Tehat 2. Lajos is él. Mi történt volna ezek után?

Szapolyai megszerzi török segítséggel a trónt és vazallusok leszünk, harcolva a Habsburgok ellen....?!



2021. aug. 26. 19:19
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
53%
Nem nyertünk volna Mohácsnál. Szapolyai meg nem lett volna király "2." Lajos helyett, ha el sem esik. Ahogy fentebb írták, Szapolyai kalandorpolitikája tehet arról is, hogy Buda török kézre került. Ha Ferdinándot választják királynak, akkor is csekély esélye lett volna megállítani a törököt, így meg Buda és az ország közepe is odalett.
2021. aug. 26. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
31%
A habsburgok mérgezték le Mátyást is és végeztek a Hunyadiak írmagjával is! Ahogy II. Lajossal is Mohács után aztán megkaparintották a trónt és el se mentek ma is itt élnek pedig ausztria már nem kér belőlük!
2021. aug. 26. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
64%
12 Ez a legszebb Ausztriában. Semmi Habsburg-romantika nincs. A "Császárvárosból" is Vörös Bécs lett. Magyarországon meg egyesek még mindig áhítoznak a feudális elnyomás iránt.
2021. aug. 26. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:
67%
Nagyon nem kéne tanítania annak, aki olyanokat írogat, hogy Ulászló idején mások voltak az erőviszonyok. Pont Ulászló idején biztosították maguknak a magyar trónt a Habsburgok a Jagellók kihalásának esetére. És nem fordítva. A Habsburgok mindig erősebbek voltak a Jagellóknál.
2021. aug. 26. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:

"Ulászló idején mások voltak az erőviszonyok"

Az Oszmán Birodalom és a Magyar királyság erőviszonyaira értettem. Amire igaz. A szövegértés általánosan visszaesett az utóbbi időben, talán ez az oka:

[link]

2021. aug. 26. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
76%

#14

"Pont Ulászló idején biztosították maguknak a magyar trónt a Habsburgok a Jagellók kihalásának esetére. És nem fordítva."

Egy BA-s töris is tudja, hogy a történelmet nem lehet retrospektív módon értelmezni, senki nem tudhatta előre 1506-ban, hogy melyik dinasztia fog fentmaradni és melyik nem. Ulászlónak hamarosan fia született, ekkor beláthatatlan távolságba kerültek a Habsburgok a trróntól, mivel senki nem tudhatta, hogy II. Lajos majd elesik Mohácsnál és nem marad utána fiú utód.

Ha nem érted, miért történelmietlen az érved, akkor javaslom a bevezetés a történettudományokba c. kurzus felvételét.

2021. aug. 26. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:
Nem voltak mások az erőviszonyok; és ha még mások is lettek volna, a kérdés nem Ulászlóra vonatkozik, hanem egy Mohács nélküli 1526 utáni helyzetre. A fekete sereg szétszéledt, mázlink volt, hogy a törököket átmenetileg lekötötte a perzsa front. Nem sokkal Ulászló halála után el is vesztettük Nándorfehérvárt, Szabácsot. A fekete sereg már 1492-ben szétesett, Werbőczy meg még rátett erre egy lapáttal. Még szándék sem volt már 1514-től egy rendes tömeghadsereg megteremtésére, így egy 1526-os Mohács nélkül később következett volna be ugyanaz a Mohács. Teljesen törvényszerű volt, ütőképes hadsereg nélkül. Csehországból is csak pár ezer embert tudtak mozgósítani. Nem meg nem értett vagy, hanem hülyeségeket irkálsz.
2021. aug. 26. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:
#17 engedd el, nem megy neked a szövegértés, vagy olvasd el amit írt a vitapartnered, nekem ment elsőre is az értelmezés, ráadásul van amiben magaddal vitázol. Szép estét.
2021. aug. 26. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
47%

#16 Nem érted. Nem "retrospektív", hanem a kor erőviszonyait írtam le, az adott pillanatban. A Habsburgok és a Jagellók közötti szerződések jól jelzik, melyik dinasztiának volt nagyobb ereje, és ki volt domináns alkupozícióban.


#18 Ha hülyeséget irkálsz, ne játszd a meg nem értett "zsenit". ^^ Ettől függetlenül szép estét kívánok!

2021. aug. 26. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:

"Nem voltak mások az erőviszonyok"

De más volt. Az Oszmán Birodalom I. Szelim alatt lett balkáni birodalomból igazi szuperhatalommá.

Mátyás halálakor és Ulászló trónraléptekor még nem volt olyan nyomasztó az erőfölény. Mivel a történelmet nem retrospektív módon szokás értelmezni (elsős BA töri anyag), így ez a kiindulópont, amit a királyválasztó rendel láttak 1490-ben. Az Ulászlóval várható magyar-lengyel-cseh perszonálunió ekkor vonzó volt számukra.

Bár te leragadtál a cseh-magyar államközösségnél, nem vetted figyelembe, hogy egy esetleges lengyel-magyar szövetség esetében nem csak a cseh csapatokra lehetett volna számítani a török elleni harcban. Ez volt az Ulászló melletti egyik érv, mikor megválasztották. Lengyelország ekkoriban perszonálunióban állt a Litván Nagyfejedelemséggel és Európa egyik legnagyobb területű államszövetsége volt.

Ekkor. 1490-ben.

A kérdező egy hipotetetikus kérdést tett fel, amire legelsőnek is jeleztem, hogy történelmietlen.

Ulászló nem lett lengyel király, I. Szelim, majd Szulejmán alatt az Oszmánok világhatalommá váltak, megváltoztak az erőviszonyok, amit 1490-ben még senki nem láthatott előre.

Azt szintén leírtam, hogy 1526-ban már nem volt reális esély sem Jagelló, de személyes véleményem szerint még Habsburg szövetségben sem az Oszmánok ellen. Ha nem '26-ban, később elesett volna az ország.

Nem tudom, melyik része nem értelmezhető számodra, talán a történelmi távlatba helyezés. Oktattam SNI-s diákot, szívesen elmagyarárázom érthetőbben is.

Vagy B. Szabó Jánosnak A mohácsi csata c. könyvét, továbbá, ha érdekel az Oszmán kori Magyarország története, akkor tudom ajánlani Dr. Papp Sándornak az AETAS történettudományi folyóiratban megjelent cikkét: Az Oszmán Birodalom, a Magyar Királyság és a Habsburg Monarchia kapcsolattörténete a békekötések tükrében

2021. aug. 26. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!