Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogy alakult volna Magyarorszá...

Hogy alakult volna Magyarország történelme ha Mohácsnál nyerünk?

Figyelt kérdés

Tudom hogy ha kérdés, és nehéz erre válaszolni, de akit érdekel a téma biztos van véleménye.


Ha Szapolyai nem kèslekedik és más nagyurak is időben odaérnek és vissza verik az oszmánokat. Tehat 2. Lajos is él. Mi történt volna ezek után?

Szapolyai megszerzi török segítséggel a trónt és vazallusok leszünk, harcolva a Habsburgok ellen....?!



2021. aug. 26. 19:19
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:

19 Én ezen hidaltam le:


"Hogy ténylegesen mit ért a magyar-cseh perszonálunió, az egy ilyen hipotetikus kérdésnél mellékes, hiszen a kiindulópont az, hogy:


"sem Mohácsnál, sem később nem mér megsemmisítő vereséget az országra Szulejmán."!!!"


Nem ez volt a kiindulópont. A kérdés nem az fent, hogy sem Mohácsnál, sem később nem mér megsemmisítő vereséget az országra Szulejmán. Hanem az, hogy mi történt volna, ha megnyerjük a mohácsi csatát. Ami nem zárja ki azt, hogy a törökök tovább fognak támadni. Ha felvetjük, hogy mi van, ha nem veszítünk Mohácsnál, a jövőt pont az határozta volna meg, hogy mennyire erős katonailag a magyar-cseh perszonálunió. Hogy hogy jött ide Lengyelország meg Litvánia (igen, Jagellók voltak ott is, csakhogy Miksa már lerendezte, hogy ők kövessék a trónon a magyarországi Jagellókat, ne a lengyelországi Zsigmondék), meg egyáltalán hogy jött ide Ulászló meg Hunyadi, amikor 1526-ról beszélünk, teljes zagyvalék. Tiszta hülye a tag.


Röviden: ha Mohácsot megússzuk, pár évvel később bekövetkezik. 1521-1526 között már sorra vesztettük el a végvárainkat. Nagy erőfölényben voltak a törökök, amit a magyar-cseh perszonálunió nem tudott tartani.

2021. aug. 26. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
100%
# 21 Az lenne volna az izgalmas, hogy mi történt volna akkor, ha győzünk Mohácsnál, de II. Lajos meghal, esetleg még Szapolyai is. És úgy jön Ferdinánd, hogy a törökök visszavonulnak Mohács után.
2021. aug. 26. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
10%

Az én okfejtésem kiindulóppontja volt kedves nehéz felfogású barátom, viszont most már érdekel, hogy kollégát tisztelhetek-e személyedben, (amit erősen kétlek, hiszen ez esetben tisztában lennél a történeti módszertan alapjaival), vagy csak egy unatkozó laikusra fecsérlem az időmet, aki egy Szántai Boborján videó megnézése után történész doktorandusznak vizionálja magát?

Ajánlott olvasmány: [link]

Mondjuk Makk Ferenc tanár úr órái pótolhatatlanok, de bízom benne, hogy segítségedre lesz eligazodni a történettudomány és segédtudományai rejtelmeiben.

A non-fiction irodalom mellett javaslom a klasszikus szépirodalom forgatását is, ugyanis hatékonyan fejleszti a szövegértési készséget.

2021. aug. 26. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:

23 Egyszer már leírtam, hogy nem a te ostoba okfejtésedre reagáltam, hanem a fent feltett kérdésre. Nehéz a felfogásod? Nem tudsz olvasni? Nem tudsz szöveget értelmezni? Hogy lehetsz ennyire ostoba? Kit érdekel a te hülyeséged kiindulópontja? A feltett kérdésre reagálok.


Ráadásul olyan buta vagy, hogy azt sem tudtad, hogy a Habsburg–Jagelló házassági szerződést értelmében Zsigmond lengyel király is elismerte a Habsburgok jogait, cserébe Miksa többé nem támogatta ellenségeit, a Német Lovagrendet és a Moszkvai Nagyfejedelemséget.


Te nem vagy semmilyen "kolléga", te egy hülye vagy.

2021. aug. 26. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:
71%
22 Jó kérdés. Szerintem a Habsburgok bekebelezik a többi országrészt is, és beáll az az állapot, ami a karlócai béke után beállt (+ Temesköz). A törökök igazán nagy veszélyt azért nem jelentettek a Habsburgokra. Hullámzott a határ, voltak nagy nekirugaszkodások (1552, 1566, 1683 stb), de a Habsburgok azért végig tartani tudták őket, úgy, hogy emellett számos hadszíntéren érdekeltek voltak.
2021. aug. 26. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:

Az a fura, hogy miért a nagyon önérzetes nemúriember beszél állandóan szövegértésről, amikor elég világosan le lett írva, hogy nem formálódott itt semmilyen Jagelló szuper perszonálunió. Erre n+1 alkalommal leírta ezt a történelmietlenséget. Miközben le lett írva, hogy már 1491-ben megegyeztek a Habsburgokkal, és most néztem utána - hogy ez II. Lajosra is érvényes volt-e, nem csak II. Ulászlóra -, 1515-ben ezt meg is erősítette a két dinasztia. Akkor honnan jött elő az a csacsiság, hogy ez itt nem volt lemeccselve, amikor már le volt meccselve? Teljesen világos volt, hogy a magyar trónt a Jagellók lengyel-litván ága nem fogja átvenni, hanem a Habsburgok fognak jönni. Még akkor is, ha az egész Habsburg-ház kihal II. Lajos haláláig, akkor sem lett volna itt lengyel-litván Jagelló uralkodó, mert az 1505-ös törvény ezt nem tette lehetővé.


#25 És ha győztes mohácsi csata mellett csak II. Lajos hal meg, és Szapolyai nem?

2021. aug. 27. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 Sindelar ***** válasza:

A Jagellók szuperhiper perszonáluniója már csak azért sem volt lehetséges, mert Zsigmond lengyel király és litván nagyfejedelem feladta ezt a térséget, mivel lekötötte az oroszok elleni nyomás. Kiegyezett a "sógorokkal", hogy lemond ezekről a területekről, azok meg nem fogják nyugatról megtámadni. Így legalább ebből az irányból bebiztosította magát, miközben az oroszok szorongatták a másik oldalon.


Ez pedig csak fokozódott. Tehát ha a kérdés szerint II. Lajos életben marad, és tegyük fel, a "magyar" Jagellók túlélik a lublini ágat, amely II. Zsigmond Ágosttal kihalt, megörökölve a lengyel trónt, az Oszmánok elleni harc még reménytelenebb lett volna. Jöttek a livóniai háborúk, északon állandóan le voltak foglalva a lengyelek, az Oszmánok elleni háborúk nem fértek volna bele nekik. Rosszabbul jártunk volna, mert az Oszmánok célja Bécs volt, így a Habsburgoknak érdeke volt, hogy tartsák ezt a vonalat. Egy jagellós változattal viszont erre nem lett volna sem lehetőség, sem igény, és valószínűleg hanyagolják ezt a térséget, amely így még inkább az Oszmánok martalékává vált volna.


Hozzáteszem, ez gyakorlatilag meg is történt, amikor Báthori István II. Zsigmond Ágost halála után nem sokkal a lengyel trónt is megszerezte. Az Oszmánok elleni harc nem volt prioritás, elháborúzgatott ehelyett Rettegett Ivánnal, az Oszmánok elleni vonal nem játszott. Ugyanez történik egy jagellós nagy perszonálunióval.


Ráadásul a lublini Jagelló-vonal 1572-ben halt csak ki. Tehát ha Lajos életben is marad, kizárt, hogy 1572-ig tartani tudja az Oszmánokat a cseh-magyar szövetség. A mohácsi csatában pedig pont a cseh-magyar-lengyel sereg vizsgázott, elégtelenre. Mert jött sereg Zsigmondtól, csak semmire nem mentünk vele. Még ha meg is szerzik a Lengyel Királyságot és a Litván Nagyfejedelemséget a "magyar" Jagellók, erő akkor sem volt ebben a térségben az Oszmánok ellen, ráadásul a lengyeleket pont nem érdekelte volna ez a térség, amikor az Oszmánoknak sem volt célpont Lengyelország. Így a válaszom a kérdezőnek az, hogy ha nem bukjuk Mohácsot, buktuk volna a következő hullámot.

2021. aug. 27. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:

26 Ja, leírom a fogyatékos f*sznak (micsoda alliteráció!), hogy 1526-ra már rég le volt zsírozva az öröklés a Habsburgokkal, és ebből a lengyel-litván Jagellók kiszorultak. Ez a kib*szott kretén meg csak írja-írja mint egy papagáj ugyanazt a baromságot. Meg jön azzal, hogy ő 1490-et tekinti kiinduló pontnak. Én meg leírom neki, hogy én meg nem, én 1526-ot tartom kiinduló pontnak, mert a fenti kérdés erről szól. Csak a konkrét hülyeségeit cáfoltam, a többi fantazmagóriájára magasról szarok, meg hogy mit tekint kiinduló pontnak. Ez a tudatlan tahó meg csak írja-írja a kiindulópontját, amikor már rég leírtam ennek a gügye g*cinek, hogy nem érdekel a kiindulópontja (ő persze leszarja, hogy én mit tekintek kiindulópontnak, de az agyatlan alkesz elvárja, hogy én meg az ő kiindulópontját vegyem figyelembe). Amúgy ha nyerünk Mohácson, II. Lajos meghal, de Szapolyai nem, szerintem beáll ugyanaz a patthelyzet Ferdinánd és Szapolyai között, csak a Hódoltság nélkül.


27 + A lengyeleknél már működött rendi gyűlés, ami nem valószínű, hogy hozzájárult volna ahhoz, hogy a számukra érdektelen magyar területekre összpontosítsanak, amikor a törököknek nem is a lengyelekre fájt a foguk. Inkább a fordítottja lett volna, és a magyar seregeket vezényelték volna át a Moszkvai Nagyfejedelemség elleni háborúkhoz. Magyarország meg megszívta volna.

2021. aug. 27. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:

Deák Bill megénekelte 1983-ban.


Koppány, ha Istvánt legyőzöd

Nem pusztulnak a hősök

Hatalmas nagy lesz itt a nép,

Romától görög Bizáncig,

Rajnától Levédiáig kérik majd utódaid nevét.


Mohácsnál győzni fogunk

Dózsa lesz György királyunk

Nagyhatalom századokon át


Rákóczi világot hódít

Kosutthal valóra válik a Dunamenti Köztársaság (ez lenne az EU ha egy országgá válna???)

2021. okt. 16. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!