Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan lehet az, hogy az az...

Hogyan lehet az, hogy az az LMP és Jobbik jelenleg Gyurcsány Ferenc legszorosabb szövetségese, akik 2009-től kb. 2018-ig a DK elnökének a legnagyobb bírálói voltak?

Figyelt kérdés

Sőt ez a 2 párt kifejezetten a Gyurcsánnyal szembeni fellépésük miatt erősödött meg.

Mert van abban igazság, hogy a választási rendszer és a Fidesz túlhatalma miatt az összefogás szükséges (rossz), de arra mi a magyarázat hogy ez a 2 párt a DK legszorosabb szövetségese?



2022. ápr. 17. 18:00
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
LMP még létezik? 😄
2022. ápr. 17. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
0%

A Fidesz úgy írta át a választási törvényt, hogy az ellenzéki pártok kénytelenek legyenek összefogni.

Majd ezt a legutolsó választás előtt még tovább módosította, hogy közös listára kényszerítse őket.

2022. ápr. 17. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
56%

Az egyetlen komoly politikai teljesítmény ami Gyurcsányhoz köthető, hogy bedarálta azt a pártot ami gyakorlatilag ellene jött létre.

A Jobbik alapító iratában ugyanis ez áll:

,,A Jobbik Magyarországért Mozgalom előtt álló elsődleges feladat a kommunista utódpárt és a vele összeforrt szélsőséges liberálisok eltávolítása a politikai hatalomból."

2022. ápr. 17. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Dongaben ***** válasza:
100%

"ma 18:04"

E miatt jutott be a Mi Hazánk. És sok ember számára a "Kutyák" is szimpatikusabbak voltak, mint ez a 6 párti összefogás... Ok, hogy a párt vezetés eldöntötte az összefogást. A szimpatizánsok, a választók nem biztos, hogy egyetértettek ezzel. Ja, most már biztosan nem...

2022. ápr. 17. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Vona Gábor véleménye 2021 nyarán, hogy miért kötött paktumot a Jobbik és a DK:


"1. Gyurcsány számára életfontosságú volt, hogy belső szövetségest szerezzen


Az elmúlt hónapokban egyre látványosabban rajzolódott ki a hat ellenzéki párton belül egy „mindenki a DK ellen” stratégia. Mivel az ellenzéki összefogás zászlóján Gyurcsány Ferenc a többiek számára is kellemetlen foltnak számít, és mivel a Fidesz is vele revolverezte az ellenzéket leginkább, így a másik öt párt eddig igyekezett minimalizálni a DK mozgásterét. Vagy legalábbis ezt szerette volna. Ezért Gyurcsánynak életfontosságú volt, hogy valakit kiemeljen a másik öt párt közül, és az ellenzéki együttműködésen belül ellenzéki együttműködést építsen ki vele. Ha pedig valakire így is, úgy is szüksége volt, az miért ne a másik legerősebb párt, a Jobbik legyen?


2. A két párt szavazói nagyon közel kerültek egymáshoz


Az ellenzéki szavazók számára egyre kevésbé fontos, melyik pártról, melyik politikusról van szó, a lényeg, hogy Orbán Viktort sikerüljön leváltani. A pártszimpátia tekintetében ezért egyre nagyobb az átjárás. Aki ma momentumos, holnap szoci, aki DK-s, holnap párbeszédes lehet és így tovább. Ettől a folyamattól függetlenül azonban még léteznek elkötelezett pártszavazók, és bármilyen furcsán hangzik, ezek között a legszorosabb érzelmi rokonság a Jobbik és DK szavazói között alakult ki. Ez az a két erő, amely következetesen a legharsányabban, a legpopulistábban szállt szembe a kormány politikájával, így mára elérkeztünk oda, hogy a DK és a Jobbik közlekedőedénnyé vált, ahol a szavazóik akadálytalanul folynak át egymásba. A két párt friss paktumát tehát a támogatóik már régen megkötötték.


3. A két párt tarolni akar az előválasztáson


Az előválasztásokon az ellenzék nehéz helyzetben van, mert egyszerre kell felmutatnia az összefogás stabilitását és közben versengenie a többiekkel. A „kicsik” – LMP, Párbeszéd, MSZP – igazból csak ácsingóznak pár befutó helyre, de a „nagyok” – Momentum, Jobbik, DK – számára valódi tétje van mind az előzetes alkudozásnak, mind a későbbi előválasztásnak. A hármas szám pedig nagyon egyszerűvé teszi ezt a képletet. Ha senki sem egyezik meg, akkor az adott erőviszonyok és a véletlenek döntenek majd, de ha kettőnek sikerül megállapodnia, akkor ők nyertek és a harmadik hoppon marad. És lényegében ennyi történt. Bár néhány hónapja még azt mondtam volna, ezt a Momentum és a Jobbik fogja meglépni, de világossá vált, hogy a DK és Jobbik vezetői döntöttek úgy, nem bízzák a véletlenre, hogy kik fogják dominálni a parlamenti helyeket. A két legerősebb összeállt, hogy elvigye az egyéni jelöltek többségét, a Momentum pedig újabb pofont kapott.


4. Válasz Karácsony 99 Mozgalmára


Karácsony Gergely nagyot húzott, amikor bejelentette a 99 Mozgalmat. Egymaga több kormányképes arcot mutatott fel, mint az egész ellenzék együttvéve. Az ő problémája ellenben az volt, hogy nincs mögötte komoly párt, ami kiszolgáltatottá tette. Ezt a hátrányát váltotta a 99 Mozgalommal előnnyé. Addig egy lépéssel a pártok mögött kullogott, most két lépéssel eléjük ugrott. A körülötte kialakult hálózatban azonban ott van a lehetőség, hogy ez lesz 2022 után az az ellenzéki uniópárt, amely úgy darál majd be mindenkit, ahogy a Fidesz tette húsz éve a jobboldalon. Nyilván ez a kisebb pártok számára inkább megváltás, mint veszély, de a két legerősebbnek (és valószínűleg a Momentumnak is) egyáltalán nem jó hír. A DK és Jobbik paktuma ezért felfogható egyfajta strukturális válasznak is Karácsony Gergely mozgalmára.


5. A Karácsony-kormány gúzsba kötése


Az előző pontból következik az utolsó. A Jobbik és DK minden bizonnyal belátta, hogy a miniszterelnök-jelölti versenyben nincs esélyük a főpolgármesterrel szemben. Meggyőződésem szerint a második fordulóba még Jakab és Dobrev kerül be, ahol a Jobbik elnöke egy miniszterelnök-helyettesi posztért cserébe vissza fog lépni Karácsony Gergely javára. De nem is ez a lényeg. Az igazán fontos, hogy a Jobbik-DK paktummal létrejött az ellenzéken belül egy olyan központi mag, amely mindent képes maga felé gravitálni. A jelenleg teljesen strukturálatlan, túlságosan is heterogén és politikai amatőrökkel teletűzdelt 99 Mozgalom súlytalanná válhat a szervezettebb Jobbik-DK szövetséggel szemben. Ezzel azt érhetik el, hogy amennyiben az ellenzék nyer és Karácsony Gergely miniszterelnök lesz, nem ő, hanem a Jakab Péter és Gyurcsány Ferenc fognak diktálni."

2022. ápr. 17. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!