Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Valaki fel tudna világosítani...

Valaki fel tudna világosítani a magyar közoktatás problémáiról meg a mostani tüntetésekről?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Én egy középiskolás diák vagyok, és szeretném megérteni azt ami most zajlik. Én az oktatási problémákkal nem vagyok képbe, bár nyilván vannak olyan tantárgyakból témák amiket fölöslegesnek tartok, meg tudom, hogy a tanárok fizetése nem jó. Viszont látom videón, hogy tüntetések zajlanak a fizetés miatt, és talán, hogy az oktatás változzon meg? Most a saját nézőpontom alapján én nem látom értelmét az egésznek, mert nem fognak szerintem ezzel elérni az emberek semmit, főleg úgy, hogy nagy az agresszivitás is. Mert most szerintem az nem volt megoldás az elején se, hogy törjenek át a kerítésen, mert ezt szerintem békésebben is meg lehet oldani "talán", és az, hogy a rendőrök bekeményítenek azt se csodálom, mert máshogy ezt nem tudnák kezelni szerintem, bár tévedhetek, de majd kijavítotok és többet tanulok abból amit mondok. Most nem az mellett vagyok, hogy jó ha a korombeli diákokat le fújják paprika spray-jel de főleg a fiatalok azok akik hát hangot adnak az erőszakosabb oldaluknak, ha jó láttam, ha tévedek elnézést. Szóval persze ha valahogy védekeznek ellene a rendőrök ha agresszívan lépnek fel, de ha nem is paprika spray lenne, hanem más, akkor az lenne a gond. Azt is hallottam, hogy a rendőrökre azt mondták ,hogy árulók. Ez a munkájuk, most szerintem ha ellen is állnának az nekik az állásuk kárára is menne, mert gondolom van családjuk is, szóval rájuk is kell gondolniuk. Valóban szomorú, hogy egy több diplomás ember ilyen keveset keres de én szerintem nem lehet mit csinálni. Majd ha nagyon lecsökken a tanárnak jelentkezők száma, lehet, hogy kapcsolni fognak, vagy nem.


Ez az én szubjektív véleményem, én a tanárok oldalán állok, mert én se szeretném azokat a tanárokat elveszteni akik jó pedagógusok, de szerintem ez se jó megoldás ami épp folyik. Szóval ha valami olyat írtam amiben tévedek, kérem/kérlek világosítsatok fel engem, hogy több rálátásom legyen, mert nyilván nincs, ehhez nem értek.


Meg arra lennék kíváncsi, hogy szerintetek mi lenne az ami jobbá tenné a magyar oktatást, mert hallottam, hogy a finn oktatás mennyire elite, de szerintem ott is meg vannak a maga problémái már, mert akkor amikor még nagyon dicsérték, szerintem változhatott. Ahogy hallottam én, de lehet tévedek, és ezt nem tudjuk szerintem összehasonlítani az ottani diákok tudását a többivel mert más az oktatás, így szerintem a különböző erősségek eléggé megmutatkoznánk ,bár nem tudom melyik lenne előnyben.



2023. máj. 21. 18:31
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
66%

Mélységesen megdöbbent, hogy az aki képes ilyen jól fogalmazni és so-so belelátni dolgokba (mint például a tüntetés), hogy nem képes kinyitni a szemét és látni mi zajlik a valóságban. Talán mégiscsak igaz: a logikus gondolkodás és a lényeg meglátás, egyéni gondolatok nincsenek eléggé tanítva az iskolában szemben a műveltségi tárgyakkal.

Úgyhogy kérdező, én nem mennék bele a kérdésed témájába. Találsz erről ezer meg ezer cikket és ha megfelelő hírportálokon tájékozódsz akkor ki is fog nyílni a szemed. Az én tanácsom, hogy ne csak nézz, hanem láss is.

Például: lehet ítélkezni a finn, waldorf, montessori, stb. szemléletekkel szemben amiért engedékenyebb és közben ugyanannyit produkál... de emögött nem az eredményt kell látni hanem a tanulókat. És márpedig az ottani tanulók boldogabbak. Nem minden az iskolai eredményeken múlik, mert a cél nem az, hogy boldog-boldogtalan okosabbnál okosabb legyen, hisz az idegrendszer nem is érett mindenféle tudásra adott életkorban. A cél az, hogy a tanulás élvezhető legyen és legyen motiváció. Amíg a mi diákjaink gyomorgörccsel ülnek az iskolapadba, addig nem beszélhetünk ideális oktatásról hiába bármilyen felmérés.

2023. máj. 22. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm. Most nem tudom, hogy hogyan fogadjam amit írtál. Pozitív kritika volt? Mármint látok belőle valamit de nem látom át egészet? Nem tudom, hogy most azt jelenti, hülye vagyok, vagy, hogy talán valamit jól láttam, csak még nem látom át az egészet.
2023. máj. 22. 11:19
 13/15 anonim válasza:
100%

Szia! A válaszomban csak néhány gondolatot fogok tudni megfogalmazni és biztos vagyok benne, hogy az Interneten fogsz találni kimerítőbb anyagokat is (ha máshonnan is tájékozódni szeretnél, a Telexhez és a Qubithoz hasonló oldalakat nézd, mert azok viszonylag függetlenebbek, a Qubiton van például egy nagyon jó összefoglaló konferencia szakemberekkel, ha esetleg nem tudod megtalálni, belinkelhetem).

Egyrészt túlterheltek mind a tanárok, mind a diákok. Lehet, hogy ezt te nem érzed annyira soknak, mert nincs viszonyítási alapod vagy neked működnek az oktatási rendszer módszerei, de sokaknál nincs így. Az oktatás rossz kvalitásokat kér számon (a magyar diákok teljesítményén a különféle nemzetközi teszteken illetve a funkcionális analfabéták számán is látható), de ami talán a legnagyobb bűne: nem embercentrikus. Nem a gyerekek igényeire szabták (pl a reggeli kelés bizonyítottan káros a fejlődő szervezetre és a Kincskereső Kisködmönt nem biztos, hogy egy másodikos értékelni fogja), erősen hierarchikus, nem az önálló gondolkodásra, önkifejezésre nevel az egész struktúra. A tanárok körülbelül bármit megtehetnek a gyerekekkel, verbális bántalmazást is beleértve. A tanárok is túlterheltek, kiégettek, nincsenek megfelelően felkészítve vagy nincsenek elegen a speciális igényű vagy szegény gyerekek ellátására (lásd oktatási kasztrendszer kifejezés ami a hatosztályos és nyolcosztályos gimnáziumoknál kifejezetten látszik).

És itt jön a képbe még egy tény, amivel jobban meg lehet érteni, miért övezik ekkora indulatok a témát: a kormányt nem érdekli. Hiába mondják a problémákat (amiket felsoroltam az csak a töredéke volt) a szakszervezetek, a diákok, a kormány ignorálja őket és a hivatalos propagandába lejáratja őket (pl 2018-ban is voltak tüntetések és amikor a diákszervezet elnökét behívták az erősen Fideszes Ekhó-TV-be szerepelni, durván megalázták, meg se hallgatták). Orbán Viktor a rádióban közjószágokként hivatkozik a gyerekekre és mert a pedagógusok tüntettek 2022-es választás alatt, már saját minisztériumuk sincsen: összevonták az egészségüggyel egy rendőr alatt, aki "rendet és fegyelmet" ígért. A sztrájkjogukat (ami alapvető polgári jog) (úgy, hogy meghatározták hány órát kell letanítaniuk, tehát gyakorlatilag nincs sztrájk és ha mégis sztrájkolnának elbocsáthatják őket). Nem hallgatják meg őket és most egy még szigorúbb, státusztörvény nevű tervezetet akarnak keresztülvinni, amivel közalkalmozottak lennének és nem nyilatkozhatnának negatívan az oktatásról. Vezényelhetőek lennének tankerületen belül (azaz ha egy nap azt mondják nekik menj el két várossal arrébb nincs apelláta) és 6 hónapig dolgozhatnának a felmondás megfogalmazása után. Egy ideig az is benne volt a tervezetben, hogy a munkaeszközeikbe (magyarul saját telefon) is belenézhetnek, ha jogsértést sejtenek (és sajnos a mostani államhatalommal a jogsértés fogalma elég tág lett), de van még több is a tervezetben. Arra buzdítalak, hogy a Telexhez és Qubithez hasonló oldalakon nézz cikkeket a témáról, mert egy olyan oldalon mint a gyakori kérdések nem biztos, hoyg szakértőket fogsz találni akik politikailag függetlenek. A rendőri agresszivitáshoz meg annyit fűznék hozzá, hogy lehet, hogy féltik a munkájukat, de pl a 2006-os tüntetéseknél is jó sok példa volt túlkapásokra, és senkinek sem fogja egy bocsánatkérés visszahozni a szemét vagy kigyógyítani az agykárosodását. Idáig még nem fajult a helyzet, de senki se szeretné, hogy ez megtörténjen, mivel a felelősöket valószínűleg nem fogják elszámoltatni. Rendőrök közt is sok a szadista és olyan, aki visszaél a hatalmával vagy nem megfelelően végzi a munkáját. Az, hogy mi történt a tüntetéseken, szakértelem hiányában nem tudom megítélni, de amikor a képsorokat nézed, kérlek tartsd észben, hogy a rendőri hatalommal visszaéltek már nem egyszer következmények nélkül és úgy, hogy a bizonyítás nehézkes volt (pl Zsanett-ügy). Remélem, tudtam segíteni.

2023. máj. 30. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:

Igen, nagyon sokat segítettél, de szerintem akkor a tüntetésnek végképp semmi értelme szerintem, mert így ne fognak elérni semmit se. Már az, hogy a Noár által meg nem tudom kik által nyilatkozatot hoztak létre, hogy ki van ellene, illetve, hogy kik fognak kilépni, (több, mint ezer tanár) mikor a státusztörvény érvénybe lép, az szerintem sokkalta nagyobb hatást gyakorol. Bár, ez csak az én véleményem. A rendőri visszaélést elhiszem, hiszen magasabb rank, magasabb státusz (stanfordi kísérlet eléggé jól szemlélteti), meg hát nyilván nem tudom, mivel azt láttam amit mutattak, szóval, hogy mennyire volt rendőri visszaélés arról nem tudok mondani semmit.


A tüntetést békésen is lehet csinálni szerintem, az, hogy agressziót használnak a RENDŐRÖK ellen, hát szerintem eléggé meggondolatlanság, abból a szempontból, mert ha a rendőrök bekeményítenek akkor szerintem előfog újra kerülni a komolyabb testi sértés. Esküszöm nem akarok okoskodni, saját véleményem, nem kell egyetérteni vele.


Az igaz, hogy nincs viszonyítási alapom, de most hallottam, hogy egy srác az oktatási rendszer miatt iratkozott ki a suliból, vagyis amikor youtube-on láttam a tanári tüntetést, ezt nyilatkozta. Ezeknek a gondolkodását nem értem, most sz@rab jövőt akar ezzel magának? Azt hiszi változtatni fog valamit ezzel ha megteszi?


Én is remélem, hogy nem fog érvénybe lépni a státusztörvény ( még a diákoknak is szívás, nem csak a tanároknak), mert ha elmennek a jó képzett tanárok, akkor hát nem tudom, hogy mi lesz itt. Nem lesznek jó szakemberek, mert a tanfolyamos tanárok azok nem fogják úgy átadni azt a tudást, mint aki mondjuk ELTE-t végzett.


az oktatásról nem sokat tudok mondani, de úgy érzem egyetértek veled, mert hát nálam is van olyan tantárgy amiből többet ki lehetne hozni. Pl: Magyar nyelvtan.


A 2006-os eseményről nem tudok semmit, de ha ez történt, hát az akkor gyalázatos.


Megtaláltam az oldalakat, majd nyomon fogom követni az eseményeket. Köszönöm! :)

2023. máj. 30. 22:15
 15/15 anonim válasza:
Szívesen :)
2023. máj. 31. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!