Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miert jo egy orvosnak ha...

Miert jo egy orvosnak ha magyar gyartmanyu termeket ir fel a paciensnek? Van gazdasagi/politikai hattere?

Figyelt kérdés

Szinte csak frontint, ripedont, velaxin, yarocen, betaloc, metoprolol z hexal, lamolep es meg a lista boven mehet tovabb


Ezt vettem eszre, hogy az elmult idoszakban a dokik csak magyar gyartmanyu szarokat irnak fel. Pl lamolep 30 db tamogatassal magyar gyartmany. Lamictal holland termek 42 db par honap alatt kivalt 1 egesz honapot raadasul es ugyanannyi tamogatas ugyanannyiba kerul, de nem, lamolep lamolep es lamolep.


Ebben mi a hasznuk?


- Egy szegenyes orszagban ami HUF-al rendelkezik, a hatoanyagot is csak Allah tudja honnan szerzik be de biztos nem a legjobb minoseget


- Minosegellenorzes csak papiron


- Legyartasi folyamat mocskos


- Sterilitasrol szo sincs meg gyakorlatban sem


- Az eloallitok farmakologiai-gyartasi kompetenciaja meg titokzatosan nem tudhato


Es ez az utobbi par evben kezdodott, eddig nyomat a xanaxot meg xanax igy xanax ugy, most meg mar frontin peldaul.


Es az en dokimon is eszrevettem, hogy csak kizarolag magyar termekeket ir fel es nekem kell kernem a kedvezobb gyogyszereket amire a valasza "ilyenrol nem is tudtam" - elotte egy rendszer amibe beirja a hatoanyagot is kiadja az osszes termeket.


Ez nekik valahogy megeri, kapnak valamit vagy valami? Narancs a kedvenc szinuk?



2023. júl. 17. 19:47
1 2 3 4
 31/38 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell hinni nekem, de azért leírom, nálunk hogy működik.


Fekvőbetegnél az orvos a záróba leírja, hogy mondjuk Xeter.

Ennek millió generikuma van.

Én, mint orvosírnok megkapom, beírom a MedSol keresőjébe, hogy Xeter, erre az összes létező ilyen hatóanyagú gyógyszert kidobja, és vagy legörgetem a megjelölt gyógyszerig, vagy nem. Az orvos nem fogja leellenőrizni, mit írtam fel. A havonta cserélődő új munkaerők pláne nem fognak keresgélni, illetve ha valami irtó drága a beteg pedig mondjuk hajléktalan, az olcsóbbat fogom felírni. A gyógyszertárban lehet úgyis azt adnák neki.


Akinél csak hatóanyag van a záróban, gyakorlatilag szabad kezet kapok, mit teszek fel a felhőbe. De nekem is az ismertebb nevek vannak a fejemben, viszont akiket most betanítottam, simán rákattintottak a dugilabor abcdpharma gyógyszerére. Legalább megtalálták.


Szakrendelőben mivel ott ül az orvos, rá lehet kérdezni, de valami neki is mindegy, illetve általában megvan a korábban szedett lista, ami nem módosul annyira, mintha befeküdt volna, így ugyanazt írom.


Magát a hatóanyagot néha döntöm én el, pár dologra szoktak csak megkérni, de azt hivatalosan nem is lehetne csinálnom. Csak hát a magyar egészségügyben már lassan a takarítónő fog megműteni.


Valamelyik orvos magának írja, de náluk is változó, ki mit miért ír. Valaki azt mondta, mindig a legolcsóbbat írja, valaki azt, hogy azokét írja, akik fizették a karácsonyi vacsit, valaki pikkelt az egyik cégre és azét nem írta, valakinek tetszett az orvoslátogató, ezért az övét írta. ..

2023. júl. 18. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 A kérdező kommentje:

"Én beírom a MedSol keresőjébe, hogy Xeter, erre az összes ilyen hatóanyagú gyógyszert kidobja, és legörgetem a megjelölt gyógyszerig, vagy nem. Az orvos nem fogja leellenőrizni, mit írtam fel"


Ha az orvos nem ellenorzi le, akkor az orvoslatogato mit targyal az orvossal? Ez igy nem tiszta.


Amugy eleg gaz, ha az orvos nem ellenorzi le mit irt fel az asszisztens, tobb szempontbol is. Es ha jol tudom egy orvos egyszerre nem 12 beteggel foglalkozik hanem ott ul az asszisztensel szemben vagy mellett. Sebeszeten egyik helyen voltam ott telefonozott a doki addig. A masik korhazban pszichiatrian meg nincs is asszisztens.


"ha valami irtó drága a beteg pedig mondjuk hajléktalan, az olcsóbbat fogom felírni"


Ha valaki hajlektalan az 95% szinte hogy nem fizet TB-t. Sot, felhalmozodott adossaga van. Elobb ezt be kene fizetnie, es a szakrendeloi ellatas vagy a korhazi ellatas nem kell TB-re menjen, de akkor ki kell perkalni az osszeget. Ez ki van irva az egyik helyen ahol voltam/vagyok.


"Akinél csak hatóanyag van a záróban, gyakorlatilag szabad kezet kapok, mit teszek fel a felhőbe"


"Szakrendelőben ott az orvos, rá lehet kérdezni, de valami neki is mindegy, megvan a korábban szedett lista, nem módosul annyira, így ugyanazt írom."


Szoval akkor reszben az asszisztenseknek lehet koszonni hogy dragabbat irnak fel? Vagy a dokival lerendezik? Vagy 3-man az orvoslatogatoval? Egy asszisztens miert kap szabadkezet hatoanyag szerint produktum valasztasra? Az egyik peldaul LA, SR, XR, IR, DR, ezek mind mashogy mukodnek de ugyanaz a hatoanyag, ezek a felszivodas modifikaciojat jelentik. Nem mindegy hogy propanolol 300mg mondjuk LA vagy IR, mert egy idos az IR-be akar belehalhat. Ezt lehet rosszul fogalmaztad vagy felreerthetoen, ezt nehez elhinni, de ha tenyleg igy van akkor total kaosz van az egeszsegugyben. Illetve vigyazni kene ezekkel a szavakkal ha nem orvos irja fel a gyogyszert meg hagyja jova csak "jo legyen ez" de nem konkretizalja nem o valasztja ki, stb... hanem a telojat nyomkodja kozben, tehat a szavakkal hogy "ra lehet kerdezni/neki is mindegy/nem modosul ANNYIRA/ugyanazt irom" - ebbe most nem mennek bele mert ez farmakokinetika, de ahogy idosodunk, amit eszunk, habitusok mashogy eliminalodik, szivodik fel, maj funkciok gyengulnek igy emiatt pl idosebbeknek kevesebbet kell felirni mint egy 19 evesnek mondjuk Xanaxbol. Meg rizikofaktorok, stb...


"Magát a hatóanyagot néha döntöm én el, pár dologra szoktak csak megkérni, de azt hivatalosan nem is lehetne csinálnom"


Mi a fsz mar bocsanat? Mi alapjan donti el egy asszisztens ezt? Most ez troll dolog vagy nem? Valamiert ketlem es el tudom hinni hogy ilyen fos azz egeszsegugy, de ennyire? Orvos mit csinal akkor? Telefon? Ebed? Fszveres? Dumalgat? Mire varunk akkor rohadt 30 percet vagy 1 orat a rendeloben? Ez full illegalis raadasul mert ilyet te nem tehetsz meg, jogilag felelos vagy eletek szazaiert, ezreiert, tizezreiert. Az orvos meg szinten es o megtobbert.

Pl egy bazalsejtes karcinomara mit irnal fel hatoanyagnak? Magisztralis termek? Kenocs? Semmi csak borogassa? Orvos meg akkor minek vizsgal?

Masodlagos Progressziv Multiplex Sklerosisra az elete soran milyen hatoanyagot? Mert az valtozik es lehet sokszor mast kell felirni. Kezeles rezisztens unipolaris depressziora? Disztimiara? CML leukemiara (ilyen van a csaladban)? Komolyan ez mi a fsz? Ez hogy tortenik komolyan? Doki mondja hogy dontsd el mit kapjon hatoanyagot (NEM TERMEKET!)?


"Valamelyik orvos magának írja, de náluk is változó, ki mit miért ír. Valaki azt mondta, mindig a legolcsóbbat írja"


Az enyem szerencsere ilyen, csak egyedul dolgozik es jo bunko de szorgalmas es segiteni akar. Neurologus, pszichiater, pszichoterapeuta, addiktologus egyben, de neha elkuld a pcsaba engem mert utal mert ahogy irtam valami nem stimmel es rakerdeztem par altalad emlitett szenzitiv jogi dologra es lehet ezek szerint nem tetszett neki mert kozel voltam par dologhoz vagy pont beletrafaltam, ezert ki is kuldott egyebkent nem egyszer.


"valakinek tetszett az orvoslátogató, ezért az övét írta. .."


Szoval a husveti-szigetek megsem egy alom.


En hiszek neked, de bmeg... ez... ez nem fidesz, nem narancs, nem fidelitas, nem gyurcsany, ez ember, ez esku, ez orvos elvileg. Orvos. Ennek koze sincs a politikahoz ezt egy szoval nehez leirni. Rosszindulat, korrupcio, leszaromsag, felelotlenseg, buncselekmeny es abba bevonasa.


OGYEI? NEAK? Valaki?

2023. júl. 19. 01:54
 33/38 anonim ***** válasza:
100%
Ilyenkor kicsit bánom, hogy nincsenek awardok gyakorin.
2023. júl. 19. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 anonim ***** válasza:
75%

- Ez fekvőbetegnél történik, itt én külön irodában ülök, az orvos nem ül ott velem, csak szól, hogy épp kinek mit kell csinálnom.

Ha kell, én adom fel pl. a rutinlaborod és én döntöm el, megnézzük-e a vesefunkciód is, mert az a néhány orvos aki még itt van, nem mindig ér rá ilyenekkel foglalkozni.

A rendelőben valóban mellettem ülnek, itt nem, és nem futkoshatok utánuk mindennel, hogy most a Teva vagy az Egis gyógyszerét írjam, ha csak hatóanyagot jelöltek.

Az orvoslátogató hozzánk inkább új gyógyszerekkel jön amiből csak egy van, esetleg nekem is kirakja a cetlit, ad tollat. Egyéb repiajándék hozzám nem nagyon jut el, de egyesek már rájöttek, hogy én is fontos vagyok a felírásban.

Az orvos nem ellenőrzi a felhőt, hol lenne erre ideje, ha eleve rám van bízva az egész?

Már régóta dolgozom, sok mindent tudok, eleve túlképzett vagyok ide, az eredeti osztályom megszűnt. Ami gáz, hogy a nem eü-s új belépőktől ugyanezt várják, már semmi felvételi elvárás nincs, bejön valaki az utcáról és nesze, rendelj esetkocsit.


- A hajléktalan nem fizet.

Nem tudom pontosan hogy működik, de ilyenkor jön a szociális nővér, intézkedik, ha valaki bizonyítottan hajléktalan, az ő ellátását bizony te fizeted az adódból. Intéz neki szállót, állami betegszállító elviszi Bp. másik végébe és reméljük, hogy ezentúl az ottani kórházat boldogítja.

Más TAJ nélküliek is ritkán fizetnek, aláírják a kötelezvényt, majd szépen hazamennek, elvileg behajtják rajtuk.


- Fekvőbetegnél valóban némileg szabad kezet kapunk, én az XR stb-re odafigyelek, másokat nem tudom. De orvos is rontott már, pl. a Merckformin miatt szoktak visszajönni, hogy de úgy volt, hogy XR és nem az lett, a beteg meg fosik tőle.


- Nem ilyen jellegű betegségekre döntöm el én a gyógyszert, ráadásul különböző területekről soroltál diagnózisokat, ezekre még csak ugyanazon orvos sem fog gyógyszerelést kitalálni.

Pl. ha kell a betegnek savlekötő, vagy írjak fel valami hasonlót, amit korábban szedett azzal tudok mit kezdeni, vagy pl. írjak fel neki NOAC-ot, amit táblázat meg a beteg értékei alapján a takarítónő is ki tudna választani. Régen a Marfarin dózisát is számoltam.

Némelyik rezidensre rá is szólok, ha szerintem gáz a gyógyszerelése, hogy nézze át szakorvossal, mert mondjuk ezzel csinál egy akut veseelégtelenséget a paciensnek.


Szóval sz.a.rul működünk, mindenki csinál mindent amit nem neki kellene, egymást ellenőrizzük, a frissen felvettek azzal telefonálgatnak nekem egész nap, hogy az Aspirint milyen diagnózisra kell írni. Na ők biztos hibáznak, emiatt is lépnek le sokan, mert felelősség meg munka van, fizetés nincs. Megbecsültség se.

2023. júl. 19. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 A kérdező kommentje:

Mar faradt vagyok elnezest az esetleges szemantikai vagy irasbeli hibakert, igyekszem pontos lenni.


"Ha kell, én adom fel pl. a rutinlaborod és én döntöm el, megnézzük-e a vesefunkciód is"


Ez megint problemas, mert farmakokinetikailag lehet a vesere azt mondod nezzuk meg, de onnan ered a problema es masik szervre, vagy forditva - nem nezitek meg.


"orvos aki még itt van, nem mindig ér rá ilyenekkel foglalkozni"


Ezt el tudom kepzelni, de az elobbi kommentedben amiket leirtal az emberileg gusztustalan - marmint az orvosok hozzaallasa mert az mar nem arrol szol hogy keves az orvos vagy hogy nincs ideje mert annyi a beteg.


"nem futkoshatok utánuk mindennel, hogy most a Teva vagy az Egis gyógyszerét írjam, ha csak hatóanyagot jelöltek."


Na itt problema van. alapbol te nem is donthetsz se termekrol, se hatoanyagrol egy paciens eseteben. Masreszt de, szaladgalhatsz, mert az egyikben tobb van es nem tudod melyik termek, gyarto milyen minoseggel dolgozik. Szerinted egy HUF-os gyogyszergyarto ceg milyen modszerekkel dolgozik? Milyen arakon es ezaltal minosegben szerzi be az alapanyagokat a gyogyszerhez? De nem hiszem ez mar a te teruleted meg ralatasod sincs. De ez gazdasag, ami felig-meddig az en szakmam.


"A hajléktalan nem fizet. Nem tudom pontosan hogy működik"


"ha valaki bizonyítottan hajléktalan, az ő ellátását bizony te fizeted az adódból"


Ahol voltam korhazban ott ki volt irva a hirdetore meg egy szakrendeloben hogyha nincs TB-d akkor meg kell teriteni az ellatast. Ezek alapjan az en adombol nem fizetek hajlektalannak egeszsegugyi ellatast. De lehet korhazankent elter, vagy belpolitikai intezkedesek altal korlatozva van az ilyen intezetek szama, nem tudom. Egyebkent ezzel nincs bajom, nekik nincs semmilyuk, legalabb azt a borproblemat vagy epilepsziat kezeljek neki es adjanak neki 1 - 2 honapnyi antiepileptikumot amit valahogy kivalt vagy... csak ugy adjak neki (en mar kaptam csak ugy, ingyen egy dokitol 100 dbos rivotrilt 2 mg-os)


"Más TAJ nélküliek is ritkán fizetnek"


Megint ugyanez hogy en ahol voltam kulon ki volt irva hogy meg kell teriteni az ellatast. Erre en sem tudom ilyenkor mi a pontos procedura, hogy szolnak a diszpecsernek vagy valami hogy xy-nak tartozasa van vagy valami.


"Fekvőbetegnél valóban némileg szabad kezet kapunk"


Na ez viszont undorito. ne haragudj, mert nem tudom mennyire vagy tisztaban a nyugtatokkal, neuroleptikumokkal, fajdalomcsillapitokkal es a mennyisegukkel. Egy volt haziorvosom ferje rakos volt, es fekvobeteg volt, mutete volt. Mondta a novernek hogy fajdalma van es szeretne fajdalomcsillapitot kapni. Erre benyomtak neki rengeteg clonazepam-ot es belehalt, pedig nem kellett volna meghalnia ebben a mutetben.


"orvos is rontott már"


ezt nem csodalom amiket leirtal eddig roluk. aa leszaromsag, a hanyagsag, jogsertes es abba mas szemelyek belevonasa, telefonozas mikozben ott ul a paciens (ezt en tapasztaltam) meg hasonlok.


"különböző területekről soroltál diagnózisokat, ezekre még csak ugyanazon orvos sem fog gyógyszerelést kitalálni."


Valoban egy orvos lehet nem, de te irtad, hogy


"túlképzett vagyok ide, az eredeti osztályom megszűnt. Ami gáz, hogy a nem eü-s új belépőktől ugyanezt várják, már semmi felvételi elvárás nincs, bejön valaki az utcáról és nesze, rendelj esetkocsit."


"ha kell a betegnek savlekötő, vagy írjak fel valami hasonlót, amit korábban szedett azzal tudok mit kezdeni, vagy pl. írjak fel neki NOAC-ot, amit táblázat meg a beteg értékei alapján a takarítónő is ki tudna választani"


Tehat tulkepzett is vagy, es ennek ellenere sem tudsz ezekre a diagnozisokra mit mondani, de az orvos radhagyja sokszor(?)/neha(?) a hatoanyagot is, nem csak a termeket. Ha esetleg elkuldene es te mesz masik helyre ugyanezzel a feladatkorrel, mondjuk neurologiara vagy onkologiara vagy reumatologiara akar MS barmilyen formajaval (multipl. skler.) vagy bazalsejtes karcinom. sulyossaga pl., netan leukemia egyes fajtaival mit kezdenel? Onkepzes? Tanulmanyok? OGYEI adatbazis? MedSolution frontendrol infok amit hasznalsz a gepen beirod a hatoanyag meg ilyenek? Google? Duckduckgo? nih.gov? nhs.uk? thelancet.com? Vagy mi?


MedSolrol - mar lattam milyen oskovulet orvosom hivott oda a gephez egy szakorovosi velemenyert hogy igy jo-e, igy elsore latva kb. 2000-res evek Windows XP re emlekeztetett es valami ahhoz tartozo regi Microsoft Word verziora, raadasul allandoan akadozik es lassu; ez mondjuk lehet nem a frontend hibaja, hanem az intranete ha az van egyaltalan, vagy OGYEI/NEAK szerver problema - informatikus vagyok aki gazdasaggal es statisztikaval foglalkozik, nagyapam dolgozott egeszsegugyben tobb orvossal, es mai napig tartja veluk a kapcsolatot.


Azert NOAC vagy savkoto feliras sem tul oke onkenyes modon. Biohasznosulasa peldaul egyes gyogyszereknek no/csokken, gyogyszertol fuggoen hogy a vekonybelben meg a gyomorban a sav milyen pH val rendelkezik. Ebbol is lehet akar tuladagolas, mergezes. Felirsz egy sima NOAC-ot pl acetilszalicilsav ami igaz antipalettikus, de a verzest noveli, ha ennek a biohasznosulasa megno lehet belso verzes vagy akar traumatol kulso. Esetleg P450 enzimcsaladot inhibitalja es erre egyszerre vagy rovid idon belul bevesz egy masikat ami szinten ugyanazt a szokasos CYP3A4 enzimet hasznalja, mar annak is megnohet nem csak a proton-pumpa gatlotol akar (vagy savkotot irtal? Mert Amit arulnak veny nelkul az eleg gyenge ilyen karbonatokbol all, magnezium/kalcium... most nem jut eszembe a neve) de az emlitett enzim inhibicio miatt is. Ezert kene hogy orvos rendezze RENDESEN a dolgokat nem pedig ilyen hanyag modon.


Ezek az offenziv kijelentesek nem (feltetlen) rad vonatkoznak mert hogyanis... nem tudom mi a foglalkozasod hogy tulkepzett vagy, esetleg gyogyszeresz vagy hasonlo, de ha nem magyarazta el neked senki de neked kell csinalni akkor persze fos helyzet. En nem csinalnam, oszinten, emberek eletei, szenvedeseirol peldalozunk jelenleg. En magam is szenvedek bizonyos betegsegektol es isten mentsen meg, hogy ilyen "orvoshoz" keruljek vagy ilyen helyzetbe.


"Szóval sz.a.rul működünk, mindenki csinál mindent amit nem neki kellene, egymást ellenőrizzük, a frissen felvettek azzal telefonálgatnak nekem egész nap, hogy az Aspirint milyen diagnózisra kell írni. Na ők biztos hibáznak, emiatt is lépnek le sokan, mert felelősség meg munka van, fizetés nincs. Megbecsültség se."


Egy jo konyv amit az orvosomnal lattam mindig lapozgatta, Pharmindex., illetve [link] segitsegkent ha nem ismered oket.


Igaz a konyv cseszett draga, de nezd meg mi van benne igy roviden hatha segit. Sajnos nincs fent mashol (most nem a google-ra ertem ha erted amire gondolok), es akkor lezsirozhatjuk. Lehet megkonnyitene a munkadat. De lehet van ott a rendeloben a dokinak, sot tobb mint biztos. Ahogy irtam en is lelepnek. Itt emberi eletek, gyerekek, varandos anyak meg hasonlokrol van szo es te vallalsz felelosseget szinte teljesen ertuk hatoanyag onkenyes valasztassal peldaul vagy egy szar doki szar megitelese alapjan vagy egy szar nover szar tudasa alapjan hogy a rivotril az egy opioid fajdalomcsillapito-e.


Egyik volt neurologusom sorban irt fel ritalint peldaul szinte aki kert. Csak beirta a diagnozist es mar irta is fel LA vagy IR, amit kert. Mar evtizedek ota csinalja. Gondolod van baja? Semmi. Mai napig lehet kerni tole ismerostol hallom mert meg mindig hozza jar emiatt.


Tianeptine? Tokeletes opioid euforikus allapotot okoz. Es meg nem is fokozottan ellenorzott ezen amugy az eszem megall. Felir 270 db-al siman, jol latod, 270 db-al. Pedig 2 tablettatol mar eleg jol erzed magad mondjuk ugy. :) ritalin, xanax, tianeptine, tramadol es mar kb morfiumban vagy, ezt kiegeszitik moclobemiddel ami meggatolja a monoaminok meg azt hiszem a katekolaminok lebontodasat, de ez azert eleg veszelyes, de ha jol belovod tenyleg morfium (h*r/in egyik fo aktiv metabolitja) akkor mar kb. drogozol szinte legalisan, illegalis uton. Ilyenkor nyomnak egy kis EUR-t a doki zsebebe zart ajto mogott a rendeloben. Vagy taskaval mennek be.


Vegul: hat nem tudok mit mondani, csak tovabbadni ezeket az infokat, de nem fogjak elhinni persze, magyarok, magyar egeszsegugy... miota hiresek a tudatossagrol... meg hogy "tudjak"; magyarorszag elore halad! Fenylik, csillog a narancs... szepen rendben van az e.u. ahogy irtad.


Bocsanat ha offenziv kommentet irtam es rad vonatkozoan, ezt altalanossagban irtam ami most hulyen hangzik mert az altalanos is rad vonatkozik, de nyersen, oszinten akarok kommentet irni ha mar irok errol. De ezek nem az asszisztensek kozvetlen hibaja (de lehet), hanem az orvosoke.

2023. júl. 20. 02:08
 36/38 anonim ***** válasza:
100%

- Mindent nem mi fogunk megnézni, ha valami eltér, akkor még egy labor készül majd, amit az illetékes szakorvos vagy az asszisztense intéz.


- Pedig ez így van, nem mindent egyedül az orvos csinál és ez egyébként teljesen normális.

A nővérnek is sok mindenhez van jogosultsága, ha valami olyan kell, amihez azonnal nem szükséges orvos, ő is adhat gyógyszert. Ha valakit újra kell éleszteni, de az ügyeletes orvos épp másik épületben látogatja a betegeket, akkor nem lehet ölbe tett kézzel ücsörögni, hogy orvos nélkül még csak oda se toljuk a defibrillátort. Egy ápoló is évekig tanul, nem csak arra van, hogy kicserélje a pelenkát, az asszisztens se csak annyit csinál, hogy kinyomtatja a papírt meg lefőzi a kávét. Az emberek hajlamosak azt hinni, hogy csak az orvos tud és csinál mindent, a többiek pedig kizárólag az orvos utasítására és ellenőrzése mellett tehetnek meg akármit. Ez sose volt így, az orvoslétszám csökkenésével pedig pláne nincs így. A képzett szakdolgozók létszámának csökkenésével pedig még rosszabb a helyzet, mert valakinek muszáj elvégeznie a munkát.


- Nem tudok szaladgálni. 50 fős osztályon annyi papírmunka van, hogy 1-1 beteg 10 gyógyszere miatt nem lehet az orvos után futkosni, aki épp a szabad 15 percében megírta a zárót, majd átszólt, hogy fejezzem be, írjam fel a javaslatot, gyógyszert, majd ha lesz ideje, kiadja a betegnek. De valamikor én adok ki zárót, gondolom ez is a hátazhogylehet kategória.

Egyébként általában az orvos se tudja, hogy melyik kis gyógyszergyár épp hogyan dolgozik, ők is vagy megkeresik az ismertebb nevet, vagy valami nem túl gáznak tűnő gyógyszercég által gyártott gyógyszerre kattintanak.


- A szakrendelő másképp működik, a sürgős ellátásért nem kell fizetni, tehát ha bekerül osztályra, ott ellátnak mindenkit fizetés nélkül. Ha bevédi a szociális háló, akkor később se kell rendeznie a számlát.


- Amint felvesznek, a rendszerben megjelenik, hogy milyen státuszú a TAJ-od. Ha piros, akkor szólunk, hogy hamarosan érvénytelen, ha barna, akkor fizetned kell. Nem sürgős esetben el se kellene, hogy lássanak, de általában letojják ki milyen színű, a betegfelvételről szokták figyelni, hogy ne lássanak el nem jogosultakat.


- Azt a legtöbb esetben nem én döntöm el, milyen és mennyi hatóanyagot kapjon. Ha le is felejtették a záróról, átnézem a lázlapot és úgy döntök, belefutottam már duplán felírt hasonló hatóanyagba, ránézésre túl nagy dózisú gyógyszerbe. De leginkább azt a hatóanyagot írom fel, amit az orvos írt, és általában a megbízható gyártók szereit.

De amit már mondtam, mostanában az utcáról is vesznek fel embert irodába, ők semmi szakmait nem tudnak, örülnek, ha megtalálják a receptírás menüt, viszont ugyanezt elvárják tőlük. Na ez a gáz az egészségügyben. Droid módra rakják össze a dokumentációt, összekeverik a laborokat, lehagyják a fontos vizsgálatokat, amik az EESZT-be se kerülnek fel. Na de ennyi pénzért ki akar ilyen helyre jönni? Ha lesz lehetőségem, én is lelépek.


- Nem lehetett túl ügyes nővér, ha fajdalomcsillapítónak clonazepamot adott. Zavart volt? Azért ilyesmit orvos tudtával szoktak adni, különösen ha nagyobb mennyiség még pszichiátert is szokás hívni.


- A saját területemen tudok dönteni, még a nem onkológus szakorvostól se várják el, hogy a rákos beteg gyógyszereléséről döntsön. Nyilván ha helyettesítek, nem vállalom be amit nem tudok, műtőbe is rendeltek már át, ahol nekem kellett volna kiírnom, kit hol és milyen érzéstelenítéssel műtsenek, mert az ottani kolléga megcsinálja. Szépen odamentem a főműtősnőhöz, hogy én ezt tuti nem vállalom be.


- A MedSol valóban Windows alapú program wordszerű szövegszerkesztővel, vannak hibái, a gyorsbillentyűs verziója egész kényelmes, sajnos valaki nem állította át, na az szörnyű. Nem is túl rég még DOS alapú MedSol volt.


- Az ASA az nem NOAC. Az NSAID.

Azért az orvos rá szokott nézni a beteg eredményeire és ha nem látja akadályát, hogy egy olyan hülye senki, mint én is eldöntheti, mit írjak fel, akkor csak nem fogom kinyírni a beteget. Általában a gyakran ismétlő eseteket bízzák rám, ahol pl. a beteg már kapta korábban, rá kell nézni a laborjára, súlyára, tehát viszonylag egyszerűen el lehet dönteni, hogy akkor az úgy jó-e.


- Tele vagyunk Pharmindex-szel, de van jobb is, én más könyveket és saját anyagot szoktam adni a betanulóknak, receptírásnál a totál nem egészségügyisnek semmit se mond, hogy hyperlipidaemiára írja fel a rosuvastatint, más könyvben meg oda van írva, hogy E7850. A MedSol meg azt kéri, ott keresőzni rengeteg idő.


- Gáz orvos akad nálunk is, még az osztályon annyira nem kellemetlen, de helyettesítéskor szoktam velük rendelni, hát, amikor az ezeréves cuccot írja mindenkinek, meg kb. hozzám fordul tanácsért, hogy szerintem ezt most vegyük el? Mondom én mondjam meg?

Valaki pötyögi 20 percig a semmit, a beteg meg én pedig malmozunk. Vagy lediktál egy leletet, majd meggondolja magát. Esetleg amikor a kiskutyafülére is kész a javaslat, recept, papír, találja ki, hogy a Manci jött múlt héten és hozta azt a hülye nevű új gyógyszert, na az jó lenne, akkor most sztornó minden. És akkor ne csússzon a rendelés.


Bocs a hibákért, nem olvasom el újra.

2023. júl. 20. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 A kérdező kommentje:

Igen tudom az acetylsal.sav NSAID, egy nem.sz.gy.csk, viszont egy jo par farmakodinamikai mechanizmusa mellett antiplateletikus hatasa is van es antikoagulans is, es vegul a hires gyulladascsokkentes NSAID elnevezese miatt, hogy melyik hat tobb mint 5 - 7 napig verhigitas szempontjabol nem tudom (antiplateletikus hatas vagy antikoagulans hatas), de mondjuk egy kezdonek jo lenne tudnia akkor jon utanad mert hirtelen van egy ilyen problema es tudja mit irjon fel es beveszi, na jo vannak verzescsillapitok csak mivan ha az a feherjekre hat nem pedig a verlemezkekre (plateletek). Csak ezt akartam mondani hogyha helyetted jon egy uj tanulatlan kezdo, es elkovet egy farmakologiaval kapcsolatos hibat szabadkezes, onkenyes feliraskor mert a doki eppen a tiramisut bofogi fel az ebedloben, akkor azonnal tudja (szinte azonnal) hogy mit hol nezzen fel milyen mennyiseg es belovi hogy ennek a paciensnek a kora meg majcirrhosis miatt csak ennyit lehet max vagy ennyit erdemes es egyebet tegyen a paciens vegul megoldodik a helyzet. Aspirin valoban nem ujfajta oralis antikoagulans, hivatalosan NSAID, de van antikoagulans mechanizmusa is, es antiplateletikus (inhibicio) tulajdonsaga is tart vagy 5 - 7 napig mig a plateletek inhibicioja megszunik az aspirin altal kb.


"még a nem onkológus szakorvostól se várják el, hogy a rákos beteg gyógyszereléséről döntsön"


Azert valamennyire donthet szerintem - ez csak az en velemenyem, ha mondjuk olyanrol van szo ami altalanos orvosi kerdes akkor amennyiben tovabbi komplikaciot nem tunik hogy fog okozni es ertelmes az orvos akkor tehet valamit, amit akar egy nover is peldaul aki clonazepamot nyom fajdalomcsillapito helyett egy rakos betegbe aki elhetett volna tovabb, pedig a nover evekig tanult.


"Egyébként általában az orvos se tudja, hogy melyik kis gyógyszergyár épp hogyan dolgozik, ők is vagy megkeresik az ismertebb nevet"


Na itt buzlik a fejetol a hal. kb 4 eve csak magyar gyogyszereket latok. Az elott Xanax volt a nagymeno, u Xanax igy Xanax ugy (pfizer), de most... vakum. Frontin mindenhol, Frontin buccalis, Frontin analisan, Frontin mindenhova orrba nyelvbe, oralisan. De nem csak frontin, szerintem valahol felsoroltam, lamolep, velaxin, betaloc, metoprolol z hexal, yarocen, es itt gyakorin mentalis egeszsegnel mindig magyar belfoldi szart latok. Nem lenne baj, de egy orvos, miert nem irja fel a Lamictalt amiben 42 db tabletta van, ugyanolyan tamogatas, ugyanaz a hato es segedanyag egyedul annyi a kulonbseg, hogy holland termek. Nem, helyette magyar Lamolep 30 db. Es megannyi ilyen van. Mintha egy ilyen kozos konferencian lettek volna hogy mostantol csak magyar gyogyszert. Ami nincs itthon egyedul azt kulfoldrol, pl clonazepam. Neha meg azert latni mirzatent yarocen helyett de szerintem azert mert evek ota azt irja a doki. Es ahogy ha jol emlekszem te irtad, a doki rendelojeben tele van richter Einstein gedeon logoval meg EGIS logoval meg mittom en milyen magyar logoval az egesz szoba. Meg a jelenleti iv is amit a paciensnek ala kell irni ott van fent "EGIS". Es megjegyzem a FAXIPROL krka megbizhato szloven generikum gyarto altal aki egesz EU-ban ott van es elismert, olcsobb mint a velaxin. Akkor miert a velaxint irjak fel? Raadasul abban is kevesebb van. A gyartassal van a legnagyobb bajom. A HUF egy kalap fos. koztudott. hogy a fenebe allitanak rendes gyogyszert elo, mibol importaljak az alapanyagokat, minosegellenorzes, terapeutikus hatas becsles, dolgozok finanszirozasa, sterilitas, tisztasag es ilyenek, gepek karbantartasa, beuzemelese. Es ebbe nem gondol bele egy esku-t letett orvos. Hogy ilyen helyzetben vajon milyen lehet a Richter. A richernek egy antipszichotikuma van amit sikerult exportalni, kis is dobtak a kukaba es tobbet nem kernek belole nagyon sokan, mert hatastalan es egyszeruen osszefoglalva fos (hatas, mellekhatas, adverz hatas). Ezek utan hogy lehet bizni barmelyik magyar gyogyszergyarban? Plane az ilyen no-namekben mint pl. Meditop? EGIS-t meg ismerik de annak is a 100%-ban reszvenyes tulajdonosa egy Servier nevu tozsdei befekteto csapatka illetve francia gyogyszergyarto, maguknak lehet jot gyartanak le, de ide nem tudom. Ezert buzlik a magyar gyogyszergyartas. e.u-ben nincs penz, orvos keves meg hulyek nagy resze, organizalatlan, korszerutlen rendszer ami lefagy 2 naponta majdnem ahogy hallom. Egyedul az EESZT az egyetlen amit lattam ami nagyreszt elfogadhato, bar ott inkabb csak konceptualis hulyesegek vannak amik idegesitoek, es nemtom ezekrol ki dontott de ha a fejlesztok akkor zsenialisak, nekik is kene csinalni egy IDE-t es csak abban dolgozhatnak es tele van akadalyozo funkcioval meg korlatozo tenyezokkel amiket meg kell kerulni vagy feleslegesen varni.

Ez a medSol csak azert zavar engem, mert ahogy irtam, ahogy lattam, korszerutlen, Windows XP-re hasonlit. Ezzel az a baj, hogy kiberbiztonsagi szempontbol cseszett egyszeru megtamadni. Es mar nem egyszer lettunk kiberbiztonsagi aldozatok. Kikerul mondjuk a darknetre egy csomo ember lakhelye, telefonszama, anamnesise, betegsege, anyja apja neve, brutalis. Nem tudom tudod mi az a darknet, ott felberelhetsz szo szerint barkit hogy hozzon drogot, nezhetsz videokat ahogy gyerekeket eroszakolnak meg, kinzonak masokat es ha a kinzas nem eleg jo akkor leszavazzak ha jo akkor felszavazzak es ez mind elo. Undorito. Volt mar ilyen kiszivargas facebook-tol 400 millio felhasznalo adata ment ki. Nem mondok semmit, de tudom KONKRETAN hogy valodi adatok. Kimondom hogy en nem hasznalom a darknetet, soha nem jartam rajta - ezt higyje el (aki akarja). Remelem erted miert irom ezt le. En nem vettem reszt semmi ilyenben viszont bizonyos utakon megbizonyosodtam ezekrol. Tobbet nem akarok errol beszelni. De ha ide kiszivarognak mondjuk ki a magyar lakossag osszes adata - szo szerint barmit meg lehet tenni azzal az illetovel. Megfenyegetni a csaladjat, ot, ot meg a csaladjat, zsarolni, betorni hozza es ezek csak puszedli dolgok, amiket csinalni szoktak az ilyenek... inkabb nem mondom el, de olvastam mar ilyet. Ha en lennek a fejlesztok projekt vezetoje egy kulon Linux rendszert csinalnek iszonyu kemeny tuzfalakkal ha lehet Gentoo disztribucioval mert azt lehet total szemelyre szabni, de ahhoz eleg kevesen ertenek sajnos, es ugy osszekotni intranetkent egy korhazat, es enkripcionak eleg SHA256-al levedeni egy nagyon jo RAID szeru megoldassal vedeni az adatokat. Mert igy feltorhetnek bszott nehezen egy rendszert, de csak egy reszet torik fel a kodnak, az adatokat nem szerzik meg, ha betelepitenek kb 20 - 100 raid szeru kis miniszervert vagy rendszert akkor szinte alig lehet emberi let idokben merni azt, hogy feltornek egy rendszert. Es ezt csak en mondom, nem ertem miert nem lehet valami ilyet csinalni minimum. Ez a bajom azzal a WindowsXP szeru medSol-al, jo konnyu kezelni, de ahogy en lattam egy kalap fos igy vedelem szempontjabol.


De hat M.o-n elunk, ez nem fontos.

2023. júl. 21. 01:25
 38/38 anonim ***** válasza:

- Az újonnan felvettnek jó esetben nem adnak ilyen feladatot, ha adnak, akkor kérdez. Remélem.


- Nagyon akut kérdéseken kívül nem fog dönteni, arra van a többi szakma, hogy ők döntsenek. Onkológiai kérdésekben még csak nem is egy orvos dönt, hanem egy teljes team.


- Magyar orvoshoz magyar orvoslátogató jön, ő hozza a naptárat, vérnyomásnaplót, pizzát, elmondja, mit hogyan kinek. A holland nem jön, a MedSol nem is tudom, ezeket hanyadiknak dobja fel, hétfőn megnézem.

Az orvos nem írja sehova a külföldi nevét, az osztályon nem ilyeneket használunk, a betegek nem szedik, nem ismerős a külföldi név, így rá se kattintunk. Az új dolgozó kattint csak rá az ismeretlen nevekre, a gyógyszertár pedig vagy tart, vagy nem.


- Az EESZT egy kalap szr. Gyakran nem csatlakozik, kidob, fél napig nem működik, írhatok recepteket körülményesen papírra. Ez pl. szörnyű az új MedSolban, hogy a nyomtatásig 5x megkérdezi, biztos nyomtatok, megnyitom a pdf-et, igen, biztos, ezzel a nyomtatóval, olyat. A régi MedSolban 10 mp. volt egy recept.

Egyébként nem olyan szörnyű, akadnak leállások de nem mindennap, az informatika állítása szerint tényleg ért már minket is támadás.

Az adatbiztonság ezen kívül is annyi, hogy a keletkezett papírt állítólag valaki elégeti, a korábbi dokumentumok nem mind zárható helyen vannak, így ha valaki nagyon akarja, le is nyúlhatja. Az adatokat egész egyszerű lenne elvinni a gépből, valaki távolról is kapott hozzáférést.

Elmondták, hogy a szomszéd Mari néni dokumentumait nem legális nézegetni, más belépését se kellene használni, de hát anélkül meg megállna a munka, szóval tudják, hogy mindenki mindenfélét csinál, amit mellékesen nem kellene, de ez van.

2023. júl. 23. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!