Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szerinted is megérdemlik az...

Szerinted is megérdemlik az éves szaldót(15 forintos villanyszámlát) azok akinek van legalább 2-4 milliójuk napelemet telepíteni?

Figyelt kérdés

Ha 20-25 évre nézzük kb. azt éri el aki megfelelő mennyiségű napelemet telepített, hogy nagyságrendileg 15 forint/kWh-ra megy le a villanyszámlája. (mindenféle állami támogatás nélkül)


Ha ezzel az árammal akar fűteni infra panellel vagy elektromos kazánnal akkor kb. 150 forintra jönne ki annyi fűtés, mint ami 1 köbméter gáznak felel meg. Nyilván ez a 100 forintnál több (kit tudja meddig marad ez az ár), de a 750-nél lényegesen kevesebb. Ha még van pár milliód hőszivattyúra akkor olyan 40 forintra esik ez az összeg.


Cserébe télen már most egy fél Pakssal nő az áramfogyasztásunk és egy negyed Pakssal esik a napenergia termelésünk a tavaszi-nyári-őszi időszakhoz képest, amit fosszilis tüzelőanyagok elégetésével oldunk meg. (infrapanel és elektromos kazán esetén ez nagyobb szennyezést jelent mintha maradtak volna gázkazánnál)



2023. szept. 10. 12:19
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Aki állami támogatással telepített napelemet azt minden állampolgár fizette, de mivel neki nincs benne pénze vagy csak nagyon kevés így őt az éves szaldó eltörlése nem hozta lehetetlen helyzetbe. (nullás villanyszámla helyett, fizetett volna 20-30%-ot abból amit elfogyaszt)

Azoknak fájt ez nagyon akik ebből oldották meg a fűtésüket is elektromos kazánnal vagy infrával, mert nekik hirtelen mínuszossá vált volna a befektetés. (de nekünk az ő pazarló fűtésrendszerünk most is károkat okoz)


Te még azt se voltál hajlandó definiálni, hogy mekkora számodra a használható rendszer, hogy érdemben tudjunk beszélgetni arról hogy mennyibe is fáj az átlag napelem. De tök mindegy mennyire csóró valaki (kb. 100 ezer napelemes van), amíg van félrerakott x milliója erre, addig biztosan jobban él mint az akinek a napelemek által okozott plusz költségeket fizetni kell. Ergo nem igazságos, hogy neki felezik a számláját, akinek meg nincs pénze erre az fizeti a teljest.


Mekkorát pakoltak fel? Milyen megtérüléssel számoltak? Mi történt volna ha havi elszámoláson vannak? (mert az lehet másfélszeresére növeli a megtérülési időt, de bőven nem válik veszteségessé csak azért, mert 3-4 hónapban kapnak villanyszámlát)


"A Magyar Közlöny 189. számában megjelent kormányrendelet úgy fogalmaz, hogy legkésőbb a telepítéstől számított 10. év végéig, vagy a 2024-ben érkező első éves elszámolásig maradhatnak szaldó elszámolásban azok, akiknek már meglévő napelem rendszere van, illetve akiknek 2024. előtt kerül beüzemelésre." igaz, tényleg volt ilyen.


"Mostmár nincs" ebben is igazad van, mert tényleg volt, de mindenhol kivezették, mert nem fenntartható a rendszer, ez csak egy ilyen reklámfogás az elején.


Olyan sose lesz, hogy mindenkinek jó legyen, meg eleve ezt is csak belengették és tesztelték a népet DE ettől még ez egy nagyon rossz rendszer és már réges-rég ki kellett volna vezetni, mert itt mindenki fizeti közösen azt, hogy egyeseknek olcsóbb legyen az áram. És értem, hogy nekik is komoly befektetés volt, csak épp messze nem önerőből csinálták ezt hiába hiszik azt, hogy annyi a napelemtelepítés, hogy felrakják a tetőre. (a rendszerfejlesztést, más erőművek leszabályozását, télen a többletfogyasztás előteremtését, támogatásokat mind közösen fizetjük és nem sokat profitálunk belőle)

2023. szept. 10. 17:11
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

"Te még azt se voltál hajlandó definiálni, hogy mekkora számodra a használható rendszer, hogy érdemben tudjunk beszélgetni arról hogy mennyibe is fáj az átlag napelem."


Azt a jellegű beszélgetést nem velem kezdeményezted. Ne keverd a hozzászólókat.


"De tök mindegy mennyire csóró valaki (kb. 100 ezer napelemes van), amíg van félrerakott x milliója erre, addig biztosan jobban él mint az akinek a napelemek által okozott plusz költségeket fizetni kell. Ergo nem igazságos, hogy neki felezik a számláját, akinek meg nincs pénze erre az fizeti a teljest."

Most akkor ha állami támogatással ingyen lehet hozzájutni, akkor mire fel mondod, hogy "akinek meg nincs pénze"?


"DE ettől még ez egy nagyon rossz rendszer és már réges-rég ki kellett volna vezetni, mert itt mindenki fizeti közösen azt, hogy egyeseknek olcsóbb legyen az áram. "

És ez melyik állami támogatási formáról nem mondható el? Mégis mi teszi a napelemeseket olyan különlegessé ebben a problémádban?

2023. szept. 10. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%

Hiába magyarázol kérdező, az látszik, hogy inkább zöldenergiaellenes vagy, mint nem.

Ettől kezdve felesleges bármilyen vita.

Még jó, hogy nem te döntöd el mi legyen és marad az éves szaldó azoknak, akik korábban építettek ki maguknak ilyen rendszert.


Abba belegondoltál már, hogy hiába nem termel éjjel, hiába kisebb a hatásfoka télen a napelemeknek, de amikor tudnak, legalább termelnek és emiatt még így is sokkal jobb, mintha nem létezne ez a fajta energiatermelési mód.

Még ha kevesebbet is, de termel télen is, ezt kell kiegészíeni a hálózatból. Ezt nem újdonság senkinek, hogy vagy atomerőmű, vagy valamilyen fosszilis erőmű állítja elő. De itt megintcsak ismételni tudom magamat, télen is termelnek a napelemek és jobb, hogy vannak, mintha nem lennének.

Képzeld, akinek van napeleme, az ismeri a problémáit és ehhez alkalmazkodik.


Abban egyet lehet érteni, hogy rendszerszinten jobban kellene menedzselni a napelemes energiatermelést. Megfelelő menedzseléssel még az is lehetséges lenne, hogy a nappali órákban jóval alacsonyabb legyen az elektromos energia díja mindenkinek, ez ösztönözné a fogyasztókat, hogy nappal fogyasszanak többet, akkor töltsék amit tölteni akarnak és akkor futtassanak például egy számításigényes feladatot a számítógépen, amikor süt a nap és van elég napenergiából termelt áram.

De ezt nem úgy kell megoldani, hogy keresztbe tesznek a napelemezésnek. Tudom, hogy ebben az országban így szokás megoldani a problémákat, de ezen változtatni kellene.

2023. szept. 10. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%

#5 13:30

A mai akkumulátorok (pl. LiFePo4) nagyon jól tartják a töltést, nem illan el az energia sehová.

Már a Li-Ion cellák is elég jók voltak ezen a téren (maga a cella, nem, amikor a töltőelektronika szívja le az energiát), a LiFePo4 ennél sokkal jobb már.


Nem ezzel van a baj, hanem azzal, hogy nem éri meg akkora energiatárolót építeni, amiben nyáron el tudod tárolni az energiát és télen ki tudod venni.

...kisebb rendszerekből pedig sokkal hamarabb ki fogod venni az energiát mint az évszakváltozás, vagyis a saját használatod miatt nem tudod hosszútávon tárolni azt.


Amúgy kérdező:

Van, aki saját pénzből telepített napelemet, úgy, hogy az összekuporgatott megtakarítását áldozta fel rá. Olyan is van, aki kölcsönt vett fel és azt költötte napelemre.

Persze olyan is lehet, aki megteheti és nem érdekli a pénz - ők vannak kevesebben.


A gond itt inkább az, hogy ígért a kormányunk valamit, amivel beugrasztott nagyon sok embert a napelemekhez (tipikusan nem a nagyon gazdagokat, hanem azokat, akiknek számít a pénz), ezzel a kormány is uniós vállalásokat teljesített nagyon nagy összköltség lakossági bepumpálásával, és utána ezeket az embereket akarta pofán köpni, átverni.


...és valóban, nem az infra paneleket meg "elektromos padlófűtés" és "elektromos kazán" és társaira kell terelni az embereket, hanem hőszivattyú (levegő-levegő, levegő-víz vagy víz-víz típus) telepítését ösztönözni.


...és mi ez az X Ft-ra megy le az energia számolgatás?

Peremfeltételek és bekerülési összeg alapján lehet ilyesmit számolni, de ahhoz az is kell, hogy stabil maradjon a szabályzói környezet, ráadásul az eltérő rendszerek esetén ezek a költségek is eltérőek lesznek.


#13 18:08

Teljesen igazad van, ki kellene használni a lehetőséget és a napelemes csúcstermelés időszakában olcsóbban adni a lakosságnak az energiát (meg az éjszakai völgyben), hagyni kellene az embereket ebben a formában megoldani a helyzetet.


Gyakorlatilag ez lenne egy nyert-nyert helyzet (persze nem szolgáltatói szempontból, vagyis az állam ezen is csak a pénzbukást látja), mert ezzel a napelem nélküli háztartások is tudnának spórolni (pl. mosógépet / szárítót vagy mosogatógépet ütemezni, klímahasználatot segíteni), és nem alakulnának ki túltermelések, ha az emberek ösztönözve vannak a nagyobb terhelések megfelelő időzítésére.

...de ha azt mondanák, hogy mondjuk nyáron 10-15 óra között csak 5 Ft/kWh az energia, akár villanybojlert is érdemes lenne ebben az időszakban fűteni.


Ez valójában lehetőség és nem átok, csak azt is magával hozná, hogy ugyan az embereknek jobb lenne, az államnak rosszabb (nem költenek annyit energiára, vagyis MVM és Lőrinc veszít, ÁFA-bevétel hiányzik).


Többek között ezért nincs előrelépés...


A másik... van viszonylag olcsó energia (bár ezt mi árakból nem látjuk), mert vannak napelemek... napelemek nélkül viszont nem lenne olcsó energia, mert már magát a lehetőséget is a napelemek teremtették meg.

Miért nem profitál ebből mindenki a bűnbak címke ráaggatása helyett?

2023. szept. 12. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
100%

14: A Li-Ion akkukal nekem az a tapasztalatom, hogy teljes feltöltés után a töltésük kb. 6 hónap alatt majdnem a felére merül, ha kísérletképpen addig nem nyúlunk hozzá. Az igaz, hogy a tapasztalatok szerint a LiFePo4 kevesebbet veszít a töltéséből, 10% és 20% között ugyanennyi idő (fél év) alatt.

Veszteség mindig van plusz ahogy írod, az elektronika is meríti.

Még ha valami csoda folytán nem lenne veszteség, akkor is akkora akkumulátor kapacitás, ami képes lenne egész télre elegendő energiát tárolni, irdatlan drága lenne egy háztartásnak.

A napelemeseknek sokkal jobb üzlet nyáron eladni, télen venni az áramot.


Így van, az MVM-nek az az üzlet, ha drágán adja, nesze nektek extraprofit, avagy magyar ütőérre magyar vámpírt.

Sajna a nappali napelemes túltermelés miatti olcsó áram csak egy szép álom.

Szerintem az emberek elkezdik majd azt csinálni, hogy kiépítenek a szomszédok között saját minihálózatot és akkor egymás között adják, veszik majd olcsón az áramot. Azt el tudom képzelni, hogy az állam ezt büntetni akaja majd valahogy, már csak azért is, hogy védje a párt saját vállalkozóinak érdekeit, extraprofitját. Ezért nem árt, ha ezt rejtve csinálják, földkábellel és az elektronikát is olyan helyre helyezve, ahová nincs joguk benézni.

2023. szept. 13. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

#15:


Ni-Mh akkumulátorokból is van olyan, ami sokáig bírja a gyűrődést (használunk ilyet) és olyan is, amelyik lemerül hetek/hónapok alatt.


Li-Ion akkumulátoroknál az akkupakkban lévő elektronika szokott meríteni, jó esetben ennek a végén mélyalvásban talán nem nyírja ki teljesen a pakkot, de egy év alatt borítékolható, hogy lemerül, utána mélykisülésbe megy és dobhatod ki kb...


Maga a cella, ha jó minőségű, kicsi önkisüléssel rendelkezik és egy év elteltével is a töltésének nagy részét megőrzi (van erre adat, most nem tudom, mekkora ez az érték).


A LiFePo sokkal jobb ebből a szempontból, lényegében elhanyagolható önkisülése van, hosszútávú üzemet is lehet építeni rá (ahol ritka a töltés és kicsi az elektronika igénye).

...szóval de, maga a kemikália képes lenne a feladatra, egyszerűen nem éri meg, ahogy fent is írtam.


Az államnak is üzlet a napenergia, különösen, ha átvételért nem fizetnek, de használják a termelést (ezt most fogadjuk el, hogy nem adnak pénzt érte).

Az, hogy a napelemeseknek szaldóelszámolást adnak, üzlet a napelemeseknek, de nem akkora üzlet a szolgáltatónak, mert elmaradt haszon kategóriába esik ahhoz az állapothoz képest, hogyha ők is fizetnének télen vagy este.


Tehát a mérleg egyik oldala a termelés, ami kell nekik, a másik oldala az elmaradt haszon, ami meg más időszakban kellene nekik.

Ne veszteségre gondolj, mert a termelést el fogják adni kevésbé szerencsés ügyfeleknek (pl. akinek nincs megfelelő helye napelemre, cégként szerződik vagy lakóházban él) - és itt is nehezen adnak kedvezményt nekik (olcsó áram, amikor ők is olcsón szerzik), mert az is elmaradt haszon lenne.


De, az MVM extraprofitot szeretne - átvenni hugyért-szarért a termelést, és fizettetni a fogyasztásért (ez lenne az elmaradt profit és nem a veszteség). Az állam pedig szeretne nagyzolni a beépített kapacitással (és mutogatni, milyen ügyesen teljesítették a vállalásukat), de sír, hogy jaj, ehhez infrastruktúra fejlesztésére is gondolni kellene és nem csak elszipkázni a pénzt a területről.


A szomszédok közötti minihálózat kiépítése egyrészt igényel némi szakértelmet (különben elég hamar veszélyes lehet), másrészt szabályozva van és konkrétan tilos, keményen büntetnek érte.

Maximum titokban tudod csinálni, de bármi miatt lebukás van, akkor komoly szívás, így nem érdemes erre buzdítani senkit.

Lebuktatni pedig könnyen tudnak, ha elkezdenek kutakodni, elvégre használod is.

2023. szept. 13. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!