Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szerinted is megérdemlik az...

Szerinted is megérdemlik az éves szaldót(15 forintos villanyszámlát) azok akinek van legalább 2-4 milliójuk napelemet telepíteni?

Figyelt kérdés

Ha 20-25 évre nézzük kb. azt éri el aki megfelelő mennyiségű napelemet telepített, hogy nagyságrendileg 15 forint/kWh-ra megy le a villanyszámlája. (mindenféle állami támogatás nélkül)


Ha ezzel az árammal akar fűteni infra panellel vagy elektromos kazánnal akkor kb. 150 forintra jönne ki annyi fűtés, mint ami 1 köbméter gáznak felel meg. Nyilván ez a 100 forintnál több (kit tudja meddig marad ez az ár), de a 750-nél lényegesen kevesebb. Ha még van pár milliód hőszivattyúra akkor olyan 40 forintra esik ez az összeg.


Cserébe télen már most egy fél Pakssal nő az áramfogyasztásunk és egy negyed Pakssal esik a napenergia termelésünk a tavaszi-nyári-őszi időszakhoz képest, amit fosszilis tüzelőanyagok elégetésével oldunk meg. (infrapanel és elektromos kazán esetén ez nagyobb szennyezést jelent mintha maradtak volna gázkazánnál)



2023. szept. 10. 12:19
A kérdező szavazást indított:
Fidesz szavazó vagyok, nagyon helyes hogy maradt az éves szaldó.
Fidesz szavazó vagyok, a kivezetés nem tetszett de az éves szaldó se jó.
Fidesz szavazó vagyok, meg kell szüntetni az éves szaldót.
DK-Momentum-Jobbik-LMP-MSZP-P szavazó vagyok, nagyon helyes hogy maradt az éves szaldó.
DK-Momentum-Jobbik-LMP-MSZP-P szavazó vagyok, a kivezetés nem tetszett de az éves szaldó se jó.
DK-Momentum-Jobbik-LMP-MSZP-P szavazó vagyok, meg kell szüntetni az éves szaldót.
Más párt szavazója, pártsemleges vagyok, nagyon helyes hogy maradt az éves szaldó.
Más párt szavazója, pártsemleges vagyok, a kivezetés nem tetszett de az éves szaldó se jó.
Más párt szavazója, pártsemleges vagyok, meg kell szüntetni az éves szaldót.
13 szavazat
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
70%
egy jó kompromisszum az, hogy aki már leszerződött, annak maradjon egy ideig (pl a megtérülésig, szóval pár évig) az éves szaldó, de az újonnan szerződőkre már a piaci feltételek legyenek mérvadóak. Fel kell fogni, hogy az áram ára nagyon ingadozik éven sőt napon belül is.
2023. szept. 10. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem biztos, hogy 3-4 millió. Aki rászánja az időt és van érzéke a villamossághoz, az 1 millió alatt is ki tud építeni egy már használható rendszert, ahol azért előfordul többlet termelés és akkor azt jó, ha el tudja adni, hogy télen fel lehessen használni.

Például ő: https://www.youtube.com/watch?v=Rk53eJ8xXxY

Eleve nem volt korrekt, hogy bepróbálkoztak az annuális elszámolás teljes eltörlésével. Még jó, hogy sokan észnél voltak.


Tökre mindegy, milyen pártállású vagyok, az igazságosságnak nincs párszínezete.


Egyébként az éves 2523 kWh kedvezményes limit is botrányosan karcsú, meg kellene emelni 3500-ra, mert közelebb áll a valósághoz, igazságosabb lenne azokkal szemben, akiknek nincs lehetőségük még a csináld magad napelemezésre sem.

2023. szept. 10. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

ma 12:52

Mi neked a használható rendszer? 1(max2) kWp (évi 1200-2400 kWh) egy család áram fogyasztását bőven fedezi(ezt ha céggel csináltatod is 1 millió alatt van). A víz melegítést, fűtést, elektromost autó töltést már nem és erre nem is biztos, hogy kéne szaldót biztosítani azoknak akiknek telik ilyesmire.


Ha ilyen kicsi telepeket osztanának szét az arra rászorulók között egy szavam nem lenne, de nem erre megy ki a játék, hanem a tehetősebbek kapnak kedvezményeket és akik tényleg rászorulnak meg csak magasabb villanyszámlát, hogy a napelemtelepítéssel járó költségeket valakin behúzzák.


Mi abban az igazságos, hogy nyáron már annyi napenergia termelésünk van, hogy minden mást le kell kapcsolni és még külföldre se lehet eladni, mert náluk is pont ez a helyzet, télen meg amikor komoly ára van az áramnak akkor visszakapod azt amit akkor termeltél amikor a kutyának se kellett?

2023. szept. 10. 13:10
 4/16 anonim ***** válasza:
74%
Nem tudom eldönteni.
2023. szept. 10. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
87%

3: Akkor ne írj legalább 2-4 milliót, ha sokkal kevesebból is összeállítható még szerinted is. Az ingatlan fogyasztására méretezett napelemes rendszer termelése és fogyasztása nem egyenletes, ebben az esetben is lehet többlet termelés. Még egy pontosan méretezett rendszernél is előfordul, hogy van betáplálható felesleg.

Tegyük fel, van klíma, ami szerintem nem luxus. Vannak akiknek kell is, mert a hőségben rosszul lesznek. Egyéb fogyasztók, számítógép sem luxus. A melegvíz sem luxus.

Eddig, ezekkel is könnyű megugrani a 2500-as éves fogyasztást akár egy, két embernek is. Nem hiszed, mennyien centizik ki.

Ugyanakkor elhiszem, hogy könnyű a pártelnöki, miniszteri pozícíó bársonyszékéből mondani, hogy zuhanyozzanak hideg vízben, ne számítógépezzenek, vagy aki otthonról dolgozik, az fizettesse ki a megbízóval aki ezt úgysem fogja, éljünk aszkétaként, stb.

Az elektromos autó talán, egyesek szerint luxus, de ha napelemmel töltik akkor legalább tiszta.

Sajnos a legjobb akkumulátor sem képes 6-9 hónapon át tárolni a belétöltött energiát. Emiatt hiába osztanának ki kis házi telepeket, ha addigra mikor a legjobban kellene, télire elillan az energia. Napon belüli tárolásra ideális, nappal tölteni, este kivenni az energiát.


A napelemesekkel szemben az éves szaldó eltörlése azért nem lett volna igazságos, mert akik emiatt telepítettek napelemeket, azok befektetésként tekintettek rá ami megtérül néhány éven belül, sokan hitelből finanszírozták, mert nekik sem volt hirtelen annyi rá amennyibe került. Más részt jogilag sem állt meg az éves szaldó eltörlése.

2023. szept. 10. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
0%
A napelemesek már kaptak egy jókora kedvezményt a hitelnél, amit az ország közösen fizet. Nem beszélve napelembetáplálás miatt fejlesztett és ezért jócskán megdrágult rendszerhasználati díjról, amit szintén közösen fizetünk napelemmel nem rendelkező fogyasztók is!
2023. szept. 10. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

ma 13:30

Nem 1-2 kWp-es rendszereket építenek ki az emberek, 5 alatt szóba se áll veled senki. Az ilyen kicsik amik tényleg csak az áram fogyasztást fedezik és nem a lakás fűtését azok havi szaldó mellett is simán megtérültek volna, azoknak volt problémás az éves szaldó megszüntetése akik a legtöbbet télen fogyasztanak.


Nézz szét milyen házak tetején van napelem és utána magyarázzál, hogy szegények hogy spórolnak. És eleve a nagy spórolásukkal azoknak drágítják meg az áramot akiknek nincs pénzük napelemekre. Szóval szociális szempontból ez még a rezsicsökkentésnél is nagyságrendekkel rosszabb.


"de ha napelemmel töltik akkor legalább tiszta" azzal töltik? Mert szerintem évi 4-5 hónapban nem, mert nem süt eleget a nap (olyankor alacsony hatásfokú erőművekben égetjük a szenet/gázt hogy tudj tankolni), a maradékban meg azért nem, mert napközben amikor süt jól a nap épp munkában vannak, aztán este amikor hazaérnek megy a töltés, csak épp akkor már nem napenergiából.


Ez a legnagyobb bajom, hogy azt hiszitek ti mentitek meg a Földet és közben meg nem esik le nektek, hogy minimálisan jobb az egész csak mint ami eddig volt, de cserébe csak azok részesülnek ebből akik megengedhetik maguknak, a többiek meg fizetik a plusz költségeket.

2023. szept. 10. 14:26
 8/16 anonim ***** válasza:
74%

Egyrészt napelemeket nemcsak a tehetősek építettek ki. Statisztikailag sem jön ki ez az állítás, szóval felejtsük is el.


Másodszor pedig ez nem "érdem" kérdése. Az állam tett egy ígéretet, támogatta, hirdette. Nehogy én legyek már a szemét, amiért éltem ezzel. És főleg ne én legyek a hunyó, ha közben ugyanaz, aki erre motivált az megváltoztatja a szabályokat és így kárt tesz a megtérülési tervemben. Ezt másutt szerződésszegésnek hívnák.


Semmi problémám nincs a felmentést rendszeres szigorítással, de itt ugye nem erről szólt a téma.

2023. szept. 10. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Erre van valami statisztikád is vagy mire alapozod azt, hogy akinek nem az állam fizette ki a telepítés költségét(ergo náluk nincs mi megtérüljön) az képes volt erre úgy is, hogy amúgy rosszul keres?


Tudom nem szép dolog a zsebedben turkálni, de te mondjuk mesélhetnél arról, hogy mennyi napelemet telepítettél, mennyiből, mit kezdesz a megtermelt árammal. Esetleg vázolhatnád azt is mikor térül meg éves szaldós rendszerben és mi lett volna ha havira kell átállj.


"Az állam tett egy ígéretet, támogatta, hirdette." biztos vagy benne, hogy arra is tett ígéretet, hogy nem fogja megváltoztatni? (sehol máshol az EU-ban nincs éves szaldó és évek óta a levegőben van, hogy változtatni fognak) Mert szerintem ilyen nagyon nem volt a szerződésekben de még ha lett volna is akkor is mivel a kormány hozza a törvényeket így nem igazán lett volna mit keressetek a bíróságon ezzel, hiába lett volna amúgy erkölcsileg igazatok.

2023. szept. 10. 15:30
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

"Erre van valami statisztikád is vagy mire alapozod azt, hogy akinek nem az állam fizette ki a telepítés költségét(ergo náluk nincs mi megtérüljön) az képes volt erre úgy is, hogy amúgy rosszul keres?"

Elnézést, de ide most két dolgot is belekevertél, amiről eddig nem volt szó: 1. Akkor most az egész írásod csak a nem állami támogatású napelemesekről szól? 2. Aki rosszul keres, annak értelemszerűen kevésbé vannak ilyen beruházásai, de tudod van egy úgynevezett középosztály, vagy egy olyan réteg, akik több ideje is tudtak spórolni (pl. nyugdíjasok).

Nem vezetnek olyan statisztikát, ami a napelemesek keresetére kérdezne rá, ellenben belátható, hogy kevesebb tehetős ember van, mint ahány napelemes háztartás. Persze jó lenne definiálni, hogy te kiket tekintesz tehetősnek. Aki átlag felett keres az már tehetős?


"Tudom nem szép dolog a zsebedben turkálni, de te mondjuk mesélhetnél arról, hogy mennyi napelemet telepítettél, mennyiből, mit kezdesz a megtermelt árammal. Esetleg vázolhatnád azt is mikor térül meg éves szaldós rendszerben és mi lett volna ha havira kell átállj."

Én személyesen nem vágtam ebbe bele, de a párom szülei (nyugdíj előtt állók, a mama általános iskolai tanár a papa meg idénymunkás, bár már nem igazán bírja) igen. Belátható, hogy nem gazdag emberekről van szó, hanem egyszerűen idősebb korukra fel tudtak halmozni egy normális megtakarítást, amit most az ingatlanba forgatnak vissza.

De ha csak a pénzről van szó, én is most újítottam fel a házamat és 2 év alatt rá kellett verjek 4 milliót, úgy hogy csak átlagkeresetem van. Ezek nagy összegek, de nem olyan nagyok, hogy elérhetetlenek legyenek a tudatosabb gazdálkodóknak. Ezen az egy mondaton alapul az egész álláspontom is ebben a beszélgetésben.


"biztos vagy benne, hogy arra is tett ígéretet, hogy nem fogja megváltoztatni?"

Megígérték a beruházások megtérülését egy 10 éves türelmi idővel. Ez így ahogy van elhangzott ígéretként.


"(sehol máshol az EU-ban nincs éves szaldó és évek óta a levegőben van, hogy változtatni fognak)"

Mostmár nincs, de Lengyelországban 2021-ig egész biztosan volt és nekik 15 éves türelmi időszakot adtak. Magyarországon a kormány ezt az utolsó pillanatig húzta, de a szaldós elszámolás igenis létező gyakorlat volt Európa szerte. Országonként és időszakonként eltérő népszerűséggel persze.


"Mert szerintem ilyen nagyon nem volt a szerződésekben de még ha lett volna is akkor is mivel a kormány hozza a törvényeket így nem igazán lett volna mit keressetek a bíróságon ezzel, hiába lett volna amúgy erkölcsileg igazatok."

Fair meglátás, de ugye, hogy mennyivel árnyaltabb a kép?

2023. szept. 10. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!